З метою підвищення професійної кваліфікації бібліотечних працівників обласного методичного об’єднання вузівських бібліотек 11 листопада 2010р. на базі науково-технічної бібліотеки Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу було проведено засідання секції з питань обслуговування користувачів. В рамках засідання відбувся семінар-практикум «Бібліотекар-користувач: еволюція взаємин», в якому взяли участь представники вузівських бібліотек методичного об’єднання. Зокрема це: Пилип Я.А., Цок Л.В., Стисло Т.Р., Степашкіна Т.В., Жолобко Л.А., Якимів Є.В., Селезінка С.М., Мацюк Г.М., Безрука М.В., Манюх Л.В., Омельченко М.М. (НТБ ІФНТУНГ); Олейник С.В., Романська С.Й., Павлюк І.М., Корчменко Р.В. (НБ ПНУ ім.В.Стефаника);Татарин М.М., Ромашко С.М. (бібліотека ІФНМУ).
В роботі семінару-практикуму брав участь психолог університету нафти і газу С.О. Береза, який перед присутніми виступив з цікавою та актуальною темою «Психологічні аспекти взаємодії бібліотечного працівника із студентами та викладачами». Відбулася активна дискусія між бібліотекарями-практиками. Аргументація та докази своєї точки зору базувалися на конкретних прикладах з життя вузівських бібліотек.
С.М.Селезінка., зав. відділу обслуговування користувачів науково-технічної бібліотеки ІФНТУНГ у своєму виступі «Чинники, які впливають на формування взаємовідносин «Бібліотекар-користувач» в процесі виконання інформаційних потреб» зауважила, що вміння бібліотекаря спілкуватися, вести діалог – вагомий чинник, який значною мірою визначає ефективність обслуговування користувачів. Взаємодія бібліотекаря та користувача – це складний процес комунікації, предметом якого є документ та інформація. Бібліотекар повинен бути професіоналом не тільки у виявленні, задоволенні та розвитку потреб користувача, але й в організації спілкування партнерів. Йому необхідно вміти швидко і адекватно орієнтуватися у специфічних, щохвилини змінюваних, умовах спілкування з людьми різними за віком професіями, характерами, знайти найкращі засоби для того, щоб забезпечити професійне спілкування і налагодити належний зворотний зв'язок з відвідувачами. Професіонал-бібліотекар повинен володіти не тільки методикою і технологією організації обслуговування, консультування, але й певними навичками визначення способу мислення користувача, його мотивів, інтересів, ставлення до людей і до себе.
В сучасному суспільстві доля кожної конкретної людини залежить від його інформаційної культури, а в ХХІ столітті ця залежність зростає. Тому коли ми говоримо про взаємовідносини між бібліотекарем та користувачем і чинники, які впливають на ці взаємовідносини, то це стосується не тільки відділу обслуговування. Довідково-бібліографічна служба одна з перших відчуває зміни в житті суспільства, оперативно реагуючи на інформаційні запити користувачів. Обов’язок бібліографа у взаємодії з користувачем полягає у наданні допомоги в реалізації його власного вибору , задоволенні його особистої інформаційної потреби шляхом найбільш повного та ефективного використання довідково-інформаційних ресурсів.
Культура поведінки, спілкування, інтелект, грамотність, ерудиція, висока кваліфікація, знання державної мови – необхідні вимоги до сучасного бібліотекаря-бібліографа.
Запровадження нових інформаційних технологій у практику роботи бібліотеки дало змогу підвищити оперативність ресурсів, якісно змінити та підняти на більш високий рівень обслуговування всіх категорій користувачів.
С.М.Ромашко, зав. відділу обслуговування користувачів бібліотеки національного медичного університету наголосила, що вимоги користувача до бібліотекаря значно підвищилися. В особі бібліотекаря він вбачає, насамперед, компетентного консультанта, аналітика, бібліографа. Саме у процесі обслуговування відбувається взаємодія двох суб’єктів – бібліотекаря і користувача, формується ставлення користувача до бібліотеки в цілому та бібліотечних працівників зокрема.
Якщо у користувача раніше не було іншого вибору, як прийти за тією чи іншою інформацією до бібліотеки, то сьогодні він може її отримати сидячи вдома за комп’ютером. Тому нашим основним завданням на часі є боротьба за користувача, щоб йому хотілося прийти до бібліотеки. А цьому найбільше сприяють персональна турбота про кожного користувача та загальна бібліотечна атмосфера.
І.М.Павлюк, зав. відділу обслуговування користувачів наукової бібліотеки Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника у своєму виступі розкрила роль і значення бібліотеки вищого навчального закладу в освітній і виховній системі держави, у задоволенні потреб науково-педагогічних кадрів і студентства в інформації. Спираючись на власний досвід, зазначила, що професійний імідж бібліотекаря відділу обслуговування залежить не тільки від праці бібліотекарів, а й від роботи бібліотеки в цілому. Технологія професійного спілкування в системі «бібліотекар-користувач» вимагає вивчення психологічних особливостей як бібліотекаря так і користувача, їх настрою а також аналізу нестандартних ситуацій, вирішення конфліктних моментів.
Підсумовуючи роботу семінару, можна сказати, що основне в бібліотечній роботі бути не тільки фахівцем своєї справи, а й психологом і педагогом, бути привітним, доброзичливим, терплячим, вміти і хотіти зосереджуватися на проблемах користувачів, адже від уміння бібліотекаря спілкуватися залежить ефективність бібліотечного обслуговування.