Завжди корисними та ефективними для підвищення фахового рівня бібліотечних працівників є засідання секцій основних відділів бібліотек методичного об’єднання, де розглядаються питання щодо покращення окремих видів бібліотечної роботи, впровадження інноваційних методів, організації роботи окремих структурних підрозділів бібліотек, Такі засідання проводяться щоквартально:
З метою підвищення професійної кваліфікації бібліотечних працівників обласного методичного об’єднання вузівських бібліотек 9 квітня 2010 року на базі Наукової бібліотеки Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника було проведено засідання секції з питань інформаційно-бібліографічної діяльності. В рамках засідання відбувся практикум на тему «Методика та досвід підготовки бібліографічних покажчиків». В даному заході взяли участь керівники та представники довідково-бібліографічних відділів всіх бібліотек методичного об’єднання. Були присутні 16 бібліотечних працівників. Зокрема, це: Бігусяк М.В., Олейник С.В., Ражик Є.Ф., Коропецька О.М., Каруцяк О.Б., Блинчук М.В., Попадинець О.І., Сичик О.В., Галярник Н.Р., Романська С.Й. (НБ ПНУ ім. Стефаника); Цок Л.В., Жолобко Л.А., Розумна О.П., Ковалів Н.М. (НТБ ІФНТУНГ); Ромашко С.М., Криницька Т.П. (бібліотека ІФНМУ).
Закономірно, що вибір місця проведення практикуму такої тематики припав саме на бібліотеку Прикарпатського національного університету ім. Стефаника. Довідково-бібліографічний відділ величезне значення надає діяльності створення бібліографічних покажчиків, постійно удосконалює цей процес, вносить зміни та корективи на вимогу часу. З їх досвідом роботи мали нагоду ознайомитись і працівники інших бібліотек.
Бібліографічна продукція наукової бібліотеки ПНУ різноманітна за видами і призначенням. Це біобібліографічні та бібліографічні покажчики, рекомендаційні списки літератури, інформаційно-бібліографічні бюлетені.
Директор бібліотеки ПНУ Бігусяк М.В. ознайомив присутніх з історією створення серії «Вчені Прикарпатського університету», яка була започаткована в 2002 році. Вже вийшло з друку 12 біобібліографічних покажчиків, присвячених видатним вченим навчального закладу. Неабияку увагу привертають бібліографічні покажчики «Стефаникознавство в Прикарпатському університеті», який вміщує літературу з 1971 по 2004 рік, та «Франкознавство у діаспорі (на матеріалах фонду Читальної зали україніки)»(2006).
Зусилля двохрічної праці було покладено на створення «Бібліографічного покажчика праць викладачів Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника (1992-2006)» в 3-х томах.
Завідувач довідково-бібліографічного відділу НБ ПНУ Ражик Є.Ф. торкнулася теоретичних питань визначення основних етапів підготовки бібліографічних покажчиків (вибір актуальної тематики, що потребує бібліографування, відбір матеріалу на базі довідково-бібліографічного апарату і фонду бібліотеки, здійснення наукової редакції, що включає в себе: коригування структури посібника, включення додаткових, актуальних на даний період тем, уточнення назв розділів і підрозділів, структури, перегляд включеної до посібника літератури, уточнення обсягу, накладу, складання допоміжного апарату покажчика) та окреслила проблеми, які виникають у роботі над ними. Викладення теоретичного матеріалу підтверджувалося демонстрацією практичних результатів, тобто бібліографічними покажчиками різної тематики. На особливу увагу заслуговують такі посібники: «Україна в міжнародних відносинах» (2007); «Історія Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника на сторінках друкованих видань» (2007); «Україна і НАТО», (2007); «Інновації в освіті» (2008); «Українська мова (за професійним спрямуванням) (2009); «Мовознавство: напрями, проблеми» (2009); «Український театр: від минулого до сучасності» (2009) та інші.
Працівники довідково-бібліографічного відділу Блинчук М.В. та Коропецька О.М. поділилися досвідом створення інформаційно-бібліографічних бюлетенів («Економіка. Економічні науки», «Мистецтвознавство», «Політика. Політичні науки», «Мовознавство», «Вища школа»).
Досить цікавою була інформація працівника читального залу «Бібліотека професора В.Полєка» Галярник Н.Р. про бібліографію іменних фондів бібліотеки. Результатом такої копіткої праці стали наступні покажчики: «Архівні матеріали професора В.Т. Полєка, присвячені творчості І.Франка (на матеріалах фонду «Бібліотека професора В.Полєка» (2007), «Творчі взаємини сім’ї Погребенників із професором В.Полєком (за матеріалами листування) (2009). Присутніх було ознайомлено з особливостями методики створення саме таких покажчиків, наочно було продемонстровано папки з різноманітним матеріалом, який необхідно опрацьовувати при формуванні бібліографічних покажчиків.
Серед інших питань, що розглядалися на практикумі, було створення бібліографічних покажчиків змісту періодичних видань. З цим питанням виступила заступник директора НБ ПНУ Олейник С.В. Особлива потреба в створенні таких покажчиків є для обслуговування користувачів джерелами з фонду рідкісних видань. Показовим в цьому плані є «Бібліографічний покажчик змісту журналу «Кіевская старина: ежемъсячный журналъ» (на матеріалах фонду «Рідкісна книга») в 3-х частинах (2007). Даний покажчик розкриває зміст кожного журналу, який є в наявності та зберігається у фондах бібліотеки. Матеріал подано за хронологією. Для полегшення пошуку інформації складено «Іменний покажчик». Велике значення не тільки в обслуговуванні, а й для збереження бібліотечного фонду має бібліографічний покажчик «Записки наукового товариства ім. Т.Г. Шевченка» (2002). Широке практичне використання має «Бібліографічний покажчик змісту «Вісників Прикарпатського національного університету ім. В.Стефаника (1995-2000)». Вже вийшов з друку другий такий покажчик за 2001-2005рр.
У виступах провідних спеціалістів йшлося про особливості відбору матеріалу до посібників різних видів, численні покажчики допоміжного довідково-бібліографічного апарату, що розкриває їхній зміст, можливості комп’ютерних технологій у створенні бібліографічних покажчиків.
Працівники довідково-бібліографічного відділу НБ ПНУ розуміють, що важливою умовою використання бібліографічних ресурсів є інформування про них. Саме з цією метою був створений «Покажчик бібліографічних видань Наукової бібліотеки Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника (2001-2009рр.)», призначенням якого є інформування про бібліографічну продукцію та оцінка повноти бібліографічного репертуару. Саме цю функцію виконує метабібліографія (бібліографія бібліографії) – самостійний вид, об’єктом обліку і аналізу якого є бібліографічні посібники. Вищезгаданий покажчик виступає яскравим прикладом даного виду бібліографії.
Із змістом нових бібліографічних покажчиків можна ознайомитися на сайті бібліотеки.
У рамках практикуму демонструвалася виставка «Бібліографічні видання Наукової бібліотеки ПНУ ім. В. Стефаника», де була представлена широка палітра бібліографічної продукції бібліотеки. Було презентовано друковані видання в 5 розділах:
1. Біобібліографічні покажчики.
2. Бібліографічні покажчики.
3. Бібліографічні покажчики змісту періодичних видань.
4. Інформаційно-бібліографічні бюлетені.
5. Методичні посібники.
Такий підсумок діяльності із створення бібліографічних посібників дає можливість робити висновок про ступінь розвитку, методичний рівень бібліографічної діяльності, стан бібліографічної забезпеченості окремих галузей знань і категорій споживачів інформації, а також прогнозувати створення нових покажчиків, які мають усунути прогалини у великому масиві бібліографічної продукції.
Можна з впевненістю стверджувати, що професійне спілкування та навчання збагатили учасників проведеного практикуму досвідом, новими ідеями, дали наснагу на подальшу роботу.