Терновий вінок України

Ярій душе. Ярій, а не ридай,
У білій стужі сонце України,
А ти шукай – червону тінь калини,
на чорних водах – тінь її шукай...
В. Стус

Кожну третю неділю травня в Україні відзначають День памяті жертв політичних репресій. Це день пам’яті і скорботи за жертвами , які загинули або постраждали внаслідок політичних репресій комуністичного режиму.

Терор і репресії зачепили майже всі верстви українського населення: науковців, політиків, військових, священиків, представників культури, селянство.

Особливо жорстокі репресії чинились сталінським режимом в Україні у 30-х роках. В цей період українська культура компенсувала трьохсотрічне від¬ставання. Цей розквіт було зупинено масовими арештами та розстрілами. Тільки за один день 3 листопада загинуло понад 1000 представників української інтелігенції серед яких були: Лесь Курбас, Микола Куліш, Валер’ян Підмогильний та багато інших, чиї імена стали символами епохи під назвою «Розстріляне відродження». У Харкові з будинку письменників вивезли майже всіх жильців, частину з них було розстріляно.Також неймовірно болюча трагедія - розстріл кобзарів і лірників у ст. Козача Лопань.

Репресії тривали до 80-х років. У 1985 році в тюрмі загинув В. Стус, який до останньо го боровся за честь свого пригнобленого народу.

На території України чимало місць масових поховань, деякі з них виявлені недавно. Одним з найбільших вважають Биківнянські поховання . Кількість похованих в цьому місці, на думку істориків, може становити від 20 до 100 тисяч осіб. Також відомі масові поховання у Донецьку - Рутченкове поле, у Харкові – П’ятихатки, у Івано-Франківську- Дем’янів лаз та в інших місцях.

День вшанування жертв політичних репресій — це не гучна подія.Ця дата дуже тиха та особиста й існує для того, аби нагадувати усім нам, про те, як важливо не допустити повтору минулого і вшанувати тих людей , що незворушно боронили українськє слово,українську націю.

До цієї скорботної дати на абонементі художньої літератури (к. 22, ІІ пов.) організована тематична книжкова виставка « Ми просто йшли, у нас нема зерна неправди за собою», де ви зможете ознайомитись з документальними матеріалами, творами репресованих письменників та журнальними статтями.

socrat2.jpg

socrat2.jpg

socrat2.jpg