Сервіси наукових метаданих

З метою підвищення професійної кваліфікації бібліотечних працівників обласного методичного об’єднання бібліотек ЗВО на базі Наукової бібліотеки Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника було проведено засідання секції з питань інформаційних технологій, в рамках якої відбувся семінар-практикум «Сервіси наукових метаданих». Основними доповідачами виступили директор НБ ПНУ ім. В. Стефаника Роман Дзумедзей та заступник директора НБ ПНУ ім. В. Стефаника Юлія Костюк.
Ця тема має велике значення, оскільки метадані можуть служити для ідентифікації та структурування наукових публікацій, робити їх доступними для пошуку та аналізу, а також для відстеження розвитку наукових галузей та тенденцій.
В презентації було відзначено, що важливою складовою Наукової бібліотеки є робота з сервісами наукових метаданих: Google Академія (GoogleScholar), ORCID, WebofScience (Clarivate) та Scopus (Elsevier). Оскільки інформація з даних систем є фундаментом для формування міжнародних та національних рейтингів, а саме: WebometricsRankingofWorldUniversities, SCImagoInstitutionsRankings, Найкращі класичні університети України, Консолідований рейтинг закладів вищої освіти України, Рейтинг вишів за показниками бази даних SciVerseScopus, TopUniversitiesinUkraine 2023 та ТОП-200 Україна 2023.
У презентації було представлено, як ці сервіси впливають на рейтинг науковців та рейтинг університету в цілому. З цією метою, Наукова бібліотека допомагає науковцям університету впорядковувати їхні профілі у цих сервісах.
Під час семінару-практикуму було розглянуто поняття метаданих для наукових робіт та способи їх правильного оформлення.
Дотримання правильних стандартів оформлення метаданих дозволяє уникнути помилкової приписки авторства та чітко вказати джерело дослідження. Крім того, це сприяє дослідникам знаходити публікації конкретних науковців та посилатися на них, що підвищує їх академічну репутацію.
Цікавим, корисним та змістовним для учасників засідання секції став досвід Наукової бібліотеки ПНУ ім. В. Стефаника.
В обговоренні даного питання взяли активну участь спеціалісти інших бібліотек методичного об’єднання. Адже, підтримуючи таку важливу ділянку роботи та впроваджуючи нові форми й методи, бібліотеки обласного методичного об’єднання сприяють підвищенню рейтингу закладів вищої освіти.

photo_2024-06-12_13-51-22.jpg

photo_2024-06-12_13-52-03_0.jpg