Разючий промінь української землі

20 березня виповнюється 380 років від дня народження Івана Мазепи - українського гетьмана, який незмінно тримав гетьманську булаву протягом майже 22 років. Походив Мазепа з родини українського шляхетного роду Мазеп-Колединських. Навчався у Німеччині, Італії, Франції та Голландії, де здобув блискучу європейську освіту, досвід політичного та культурного життя.

Мазепа зробив вагомий внесок у розбудову української держави та її культури. Завдяки дипломатичному хисту він зумів налагодити стосунки з монархічними дворами Європи та Росії. Також в різні способи сприяв розвиткові економіки держави, насамперед промисловому виробництву та торгівлі.

Цілеспрямована політика І. Мазепи призвела до загального відродження уciх галузей мистецтва, фiлософiї, теологiї, суспільних та природничих наук. Також він був великим меценатом культурних починів в Україні. Найбільше вражає в часи Мазепи розвиток образотворчого мистецтва та архітектури.

Прагнучи захистити Україну, Іван Мазепа опинився між двох вогнів - Петром I та Карлом XII. Гетьман уклав угоду з королем Швеції Карлом XII, згідно якої українські землі мають бути вільними, а король шведський зобов’язується оберігати їх від усіх ворогів. Та цим планам не судилось здійснитись.Через декілька днів московські війська повністю зруйнували Батурин, а згодом і Запорізьку Січ.

Велична і небуденна постать українського гетьмана овіяна таємничістю минулих століть. Про Мазепу написано багато книг та поем як в українській так і в зарубіжній літературі. Писав про нього Д. Байрон, Т. Шевченко, В. Сосюра та багато інших письмеників. Могутній дух гетьмана ожив в семи томах Б Лепкого «Мазепа».

З метою ознайомити читача з постаттю Івана Мазепи на абонементі художньої літератури (к. 22, ІІ пов.) організована інформаційна тематична виставка «Разючий промінь української землі». Ми підібрали для вас документальні розповіді, твори художньої літератури та ілюстрації.

socrat2.jpg