Імідж і культурно-просвітницька діяльність сучасної бібліотеки ВНЗ

Процеси, які сьогодні відбуваються в бібліотечному середовищі, повинні бути адаптовані до інтересів читацької аудиторії. Перед усіма типами бібліотек, в тому числі і перед бібліотеками вищих навчальних закладів (ВНЗ), стоїть завдання створення сучасного образу бібліотеки: доступної, необхідної, комфортної, тобто формування її позитивного іміджу. Це є першим і дуже важливим питанням для майбутніх успіхів науково-технічної бібліотеки ІФНТУНГ, саме про це йшлось на засіданні методичного об’єднання бібліотек вищих навчальних закладів, яке відбулося на високому професійному рівні на тему: «Імідж і культурно-просвітницька діяльність сучасної бібліотеки ВНЗ».

socrat2.jpg

Імідж наукової-технічної бібліотеки відображається в дзеркалі суспільної думки навчального закладу та професійного бібліотечного середовища. Образ, який створила бібліотека, з однієї сторони, допомагає просуванню інформаційних ресурсів та послуг, а, з іншої, – стимулює її подальший розвиток.

socrat2.jpg

Особливе місце у формуванні позитивного іміджу бібліотеки займає культурно-просвітницька діяльність. В основному, вона реалізується через проведення масових заходів. Тематичні виставки, відкриті перегляди, бібліографічні огляди - це візитна картка книгозбірні. Саме переглянувши виставку, як традиційну, так і віртуальну, читач отримує уявлення про фонд бібліотеки, стиль роботи, творчі здібності працівників. Масові заходи сприяють тому, що до книгозбірні користувачі звертаються не лише як до джерела інформації, а й як до середовища культурного збагачення, центра неформального спілкування, місця відпочинку, проведення дозвілля. Культурно-просвітницька діяльність – це публічна діяльність. І від того як вона організована й проводиться, залежить не тільки імідж бібліотеки, але й вищий навчальний заклад. Саме культурно-просвітницька робота, як ніяка інша діяльність, здатна створити позитивний імідж бібліотеки, оскільки спілкування проводиться з організованими групами читачів, де легше й швидше формується громадська думка. Вона сприяє тому, що до послуг бібліотеки звертаються не тільки за конче необхідною інформацією, а й тому, що бібліотека стає осередком культурного збагачення, творчої та інтелектуальної діяльності, центром неформального спілкування, місцем відпочинку, проведення дозвілля. Щоб зацікавити студентську молодь просвітницькою роботою, необхідно проводити нестандартні заходи, формувати партнерські стосунки, створювати атмосферу щирості, відкритості. На успіх працює і назва заходу, і неординарність сценарію. Для подолання одноманітності заходів бібліотекарі розвивають творчу палітру, використовуючи, наприклад, інтригуючий початок заходу або ж полемічний характер викладу матеріалу.

socrat2.jpg

Попри всі зміни та інновації, в основі культурно-просвітницької роботи нашої бібліотеки головним залишається завдання виховання високої духовності і моралі, патріотичних почуттів, любові до прекрасного, милосердя, взаєморозуміння, високої інтелігентності молоді. До кожного заходу в бібліотеці його організатори підходять, як до духовної події. Системний підхід дозволяє розглядати регулятивно-креативні функції бібліотеки як елемент культури загалом, а її багатовимірний феномен у різних пізнавальних аспектах.

socrat2.jpg

Просвітницька робота здійснюється в тісній координації із заступниками директорів інститутів з виховної роботи, кураторами груп.Для більш повного розкриття тем та з метою залучення студентів до перегляду джерел, які містили інформацію з певної тематики, заходи супроводжувались представленням друкованих видань та відповідним оформленням. Учасники мали змогу переглянути проведення масових заходів: «Тарас Шевченко – великий син свого народу» - музично-поетична акварель; «Бринить, співає наша мова, чарує, тішить і п’янить» - літературна панорама, «Нам не забути славу Крут» - година патріотизму; «Пам'ять про загиблих на Майдані (до річниці трагічних подій на Майдані Незалежності) – вахта пам’ятті; «Слід генія…» - вечір-спогад в рамках відзначення року І. Я. Франка та інші за допомогою мультимедійного забезпечення.

socrat2.jpg

Науково-технічна бібліотека удосконалює свій образ, гарантуючи теперішнім і майбутнім користувачам належну якість послуг та продукції, професіоналізм персоналу. Активну участь в обговоренні даного питання взяли представники Наукової бібліотеки Прикарпатського педагогічного університету ім. В. Стефаника та бібліотеки Івано-Франківського національного медичного університету, які поділилися своїм практичним досвідом, планами на майбутнє. І як висновок, заключним акордом засідання бібліотечних працівників стала думка про те, що сьогодні вузівським бібліотекам, щоб залишатися цікавими, привабливими і потрібними користувачам, необхідно йти в ногу з часом, не забувати про традиційне, обов’язково оновлювати звичні форми роботи та орієнтуватися на нового користувача. Справити враження на сучасного користувача, зробити його відвідування бібліотеки яскравою подією – це найважливіше наше завдання.