Функція редагування у інформаційній роботі бібліотеки

Інформаційна діяльність є однією з головних функцій бібліотек і спрямована на задоволення інформаційних потреб користувачів. Основними видами такої діяльності є пошук, створення, збирання, одержання, зберігання, використання (розповсюдження) інформації. Багатофункціональний характер інформаційної діяльності зумовлює використання різноманітних технологічних та інструментальних засобів, передбачає оперативне отримання первинної інформації і обмін даними між інформаційними структурами. Ефективність такої роботи визначається інтелектуальним змістом довідково-інформаційних фондів на будь-яких носіях і кваліфікаційним рівнем фахівців.
Саме темі інформаційної діяльності бібліотек було присвячено засідання секції з питань інформаційно-бібліографічної діяльності. З метою підвищення професійної кваліфікації бібліотечних працівників методичного об’єднання в рамках засідання відбувся семінар-практикум «Функція редагування у інформаційній роботі бібліотеки», організатором якого виступила наукова бібліотека ПНУ ім. В.Стефаника. Головними доповідачами були Алла Горбенко (завідувачка сектору інформаційно-бібліографічного обслуговування інформаційно-бібліографічного відділу) та Олена Головата (завідувачка відділу комплектування та наукової обробки документів).
Акцентовано увагу на організації довідково-бібліографічного апарату бібліотеки.
Широка різноманітність видань зумовлює потребу у формуванні різних каталогів, що відрізняються за змістом, побудовою та принципом використання. До прикладу, в НБ ПНУ — це генеральний каталог, систематичний каталог, алфавітний каталог, алфавітний каталог назв видань, каталог краєзнавчої літератури. Систематична картотека статей (СКС) займає особливе місце, оскільки відрізняється оперативним відображенням нових матеріалів з журналів та газет, потребує постійного вводу нових даних і актуалізації. (Картотеки журнальних статей теж можуть бути різними за змістом та побудовою. Так, в нашій бібліотеці, окрім генеральної СКС, є «Картотека ПНУ» (тепер КНУ), що містить статті науковців і викладачів університету та картотека «Знаменні дати»). Доповідачка Алла Горбенко в своїй презентації розкрила важливість редагування картотек, це один з постійних процесів роботи. Його мета – удосконалення якості картотек та забезпечення ефективного доступу до інформаційних ресурсів.
За способом редагування буває:
• суцільне або повне, коли редагується увесь масив картотеки у певній послідовності; (останнє повне редагування здійснювалося після 2022 р., у зв’язку зі списанням великої кількості російськомовних, заідеологізованих видань, пропагандистської літератури тощо);
• вибіркове (редагуються окремі розділи, ті що активно поповнюються і використовуються, де з’являються нові розділи і рубрики);
• поточне, проводиться паралельно і майже на постійній основі (сьогодні це переважно робота з ЕК). Включає в себе вливання нових надходжень, уточнення даних, робота з базами даних (тематичними рубриками), виявлення помилок, внесення виправлення.
Найактуальнішим є електронний каталог (ЕК), який є електронною базою, яка інтегрує в собі як ЕК так і СКС. Тому при розгляді функції редагування мова в основному йшлася, насамперед, про електронну СКС, а саме: процес поповнення, аналітичний опис статей періодики, класифікатори картотеки. Особливу зацікавленість присутніх викликали наведення прикладів конкретних помилок в редагуванні, які потребують виправлень і уточнень, та інших суперечливих питань.
Таким чином, і надалі основна увага в редагуванні приділятиметься удосконаленню стандарту опису джерела, виробленню єдиного порядку ведення класифікаторів, створення нових ключових слів та приведення у відповідність стандартам існуючих ключових слів. Адже кінцевим завданням роботи є суттєве підвищення якості інформування читачів, коли картотека – доступна, робота бібліотекаря – оперативна, то й надана інформація –повна.
В обговоренні взяли участь спеціалісти бібліотек методичного об`єднання (науково-технічна бібліотека ІФНТУНГ, наукова бібліотека Прикарпатського університету ім. В. Стефаника, бібліотека ІФНМУ), які поділилися власним досвідом роботи в даному напрямку. Така відео-зустріч бібліотечних фахівців виявилася цікавою, корисною та інформативною для всіх учасників.

555_0.jpg