Важливою складовою наукового підходу до організації обслуговування користувачів науково-технічної бібліотеки є вивчення їх думки стосовно запровадження та удосконалення певних технологічних ділянок, процесів. Та особлива увага приділяється обслуговуванню саме першокурсників в період їх адаптації до навчання у вузі. Відділ обслуговування ще до початку нового навчального року проводить комплекс організаційних заходів щодо забезпечення якісного обслуговування першокурсників.
А для того, щоб дізнатися яка думка студентів, було проведено анкетування «Бібліотека – основний центр отримання інформації для студентів першого курсу». Із 12 факультетів вибрано першокурсників газонафтопромислового факультету (ГНПФ), який готує фахівців з нафтогазової справи. В опитуванні брали участь 112 студентів. Анкета складалася з 13 запитань.
Запитання анкети «З якою метою Ви відвідуєте бібліотеку?» пов’язане як з фактом інтегрування бібліотеки вишу до його інформаційно-освітнього середовища, так і з основним принципом доступу до інформації. Реалізація цих факторів передбачає обов’язкове застосування нових технологій у практиці формування інформаційних ресурсів та організації системи обслуговування користувачів. Щоб виявити мотиви звернень студентів, респондентам були запропоновані кілька варіантів відповідей. Аналіз результатів показав, що студенти відвідують науково-технічну бібліотеку в основному з метою:
- взяти літературу, рекомендовану викладачами, на абонементі навчальної літератури (67,9%);
- підготуватися до занять (48,2%);
- виконання практичних завдань (42,8%);
- попрацювати в читальному залі (28,6%);
- опрацювати матеріал, рекомендований для самостійної роботи (27,7%);
- написати реферат (16,1%);
- підготовка до сесії (14,3%);
- просто посидіти з друзями в читальних залах бібліотеки (11,6%);
- почитати цікаву книгу (9,8%);
- закріплення нового матеріалу, поданого викладачем (8,9%).
Отже, можна зробити висновок, що основною метою відвідування бібліотеки першокурсниками є отримання літератури на абонементі навчальної літератури, а також підготовка до занять та виконання практичних завдань.
Про це свідчать і відповіді респондентів на наступне запитання «Які підрозділи НТБ Ви відвідуєте найчастіше?». Лідером по відвідуванню став читальний зал лабораторних робіт та методичних вказівок (69,6%), на другому місці – читальний зал технічної літератури (57,1%), на третьому – абонемент навчальної літератури – (35,7%).
На запитання «Бібліотека ІФНТУНГ – єдина вузівська бібліотека, де Ви можете ознайомитись з необхідними інформаційними джерелами?», 74,1 % респондентів дали позитивну відповідь, 25,0% – «ні», 0,9% – не дали відповіді. Більшість з респондентів обґрунтовують негативну відповідь зверненням за отриманням інформації до Інтернету, деякі – до інших бібліотек міста.
Відповіді опитуваних щодо отримання ними необхідної інформації при відсутності її у фондах бібліотеки, розподілились в такому порядку: використовують Інтернет – 90,2%, звертаються до міжбібліотечного абонементу бібліотеки – 7,14%, користуються іншими бібліотеками міста – 5,4%.
Сьогодні змінилась стратегія пошуку інформації, значно розширився доступ до інформаційних джерел. Користувачі бібліотеки можуть здійснювати пошук інформації, використовуючи як традиційний довідково-бібліографічний апарат, так і електронний каталог, бази даних тощо. Проведене дослідження показало, що рейтинг традиційних джерел інформування (алфавітного та систематичного каталогів) знизився. Найзатребуванішими елементами при самостійному опрацюванні нового матеріалу студенти І курсу вважають (у порядку ранжування):
1. Доступ до мережі Інтернет (75,9%).
2. Фонд довідково-бібліографічного відділу (20,5%).
3. Спеціальні картотеки (18,7%).
4. Каталоги (11,6%).
5. Перегляд періодичних видань (2,7%).
Можливо причиною досить низького відсотка використання системи каталогів та картотек студентами І курсу є недостатній рівень знань інформаційної культури. Ці дані підтверджують і той факт, що для переважної більшості опитуваної аудиторії першокурсників робота з електронною інформацією є цікавою та звичною.
Важливою була відповідь студентів щодо того, яким носіям інформації вони надають перевагу. Відповідь для нас не була несподіваною: 59,8% респондентів надають перевагу електронним ресурсам, 45,5% –традиційним.
На завершення було поставлено одне з найважливіших запитань анкети «Як Ви вважаєте: студент І курсу може навчатись в університеті, не ставши читачем бібліотеки?». Із 112 респондентів 61 відповів «так», що становить 54,5%,; 51 – «ні» (45,5%), з них 27 опитуваних обґрунтовують свою відповідь («вся необхідна література є тільки в бібліотеці», «не вся інформація є в Інтернеті», «в бібліотеці я беру інформацію, якої не отримую на лекціях», «для студента І курсу неможливо навчатися без потрібної літератури, яка знаходиться в бібліотеці», «бібліотека – основне джерело інформації для студента», «як навчатися без книжок?», «я вважаю, що та людина, яка бажає навчатися в університеті, обов’язково має бути читачем» та ін.). Як бачимо, з незначною перевагою більшість студентів І курсу вважають, що можна навчатись в університеті, не користуючись послугами бібліотеки, як це не прикро.
Проте результати дослідження підтвердили думку про те, що збільшення ролі електронних документів не змінює кардинально головної функції бібліотек як гарантів загальнодоступної інформації.
Отже, можна зробити такі висновки:
- основним мотивом звернення студентів-першокурсників до вузівської бібліотеки є збирання інформації з навчальною метою: отримання літератури для підготовки до занять, семінару, практичної роботи;
- найзатребуванішим джерелом інформування студенти ввважають доступ до мережі Інтернет;
- рівень інформаційної культури студентів І курсу є недостатнім;
- існує чітка тенденція підтримки користувачами процесів інформатизації бібліотеки.
Щоб вузівська бібліотека дійсно стала основним центром отримання інформації для студентів першого курсу, необхідно перенести акцент з безпосередніх технологічних питань впровадження і використання інформаційних технологій на проблеми організації нових форм і напрямів формування інформаційної культури користувачів, покращання комплектування, розширення сервісних послуг, збільшення кількості комп’ютерів. Той факт, що 45,5% першокурсників вважають, що неможливо студенту обійтися без бібліотеки, підтверджують необхідність системних змін у бібліотеках, удосконалення традиційних бібліотечних функцій та виникнення нових, які обумовлюють провідну роль бібліотеки в інформаційному суспільстві.