Від біобібліографічного покажчика науковця до наукового звіту університету

6 червня 2024 року відбулося засідання обласного методичного об’єднання бібліотек закладів вищої освіти.
Організатором заходу була Наукова бібліотека Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника. Учасниками були також провідні фахівці Науково-технічної бібліотеки Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу та Бібліотеки Івано-Франківського державного медичного університету.
З презентацією «Від біобібліографічного покажчика науковця до наукового звіту університету» виступив директор Наукової бібліотеки Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, кандидат фізико-математичних наук Роман Дзумедзей. Було акцентовано увагу на ролі бібліотек в забезпеченні позицій університету в різних науково-метричних рейтингах.
Роман Олексійович розповів, що сучасна бібліотека повинна іти в ногу з часом, розвиватися, співпрацювати зі структурними підрозділами університету і викладачами, допомагати підвищувати рейтинг університету. Доповідач також повідомив присутнім, що відповідно до ступеня представлення своєї діяльності в інтернет-просторі, університети потрапляють до світових рейтингів. Було перераховано найпопулярніші рейтинги університетів, такі як WorldUniversityRankings, WorldUniversityRankings 2023, ShanghaiRanking, WebometricsRankingWebofUniversities, наочно продемонстровано які місця посідають ПНУ, ІФНМУ, ІФНУНГ у Вебометричному рейтингу університетів світу - WebometricsRankingofWorld’sUniversities. Для якнайшвидшого представлення університету потрібно орієнтуватися на три ключові напрямки: видимість, якість і відкритість. Тому було охарактеризовано саме ті процеси роботи бібліотечних працівників, які можуть допомогти кращій реалізації цих факторів. Так, зокрема, спільна робота працівників бібліотеки і викладачів, консультації і контроль по журналах SCOPUSIWoS, допомога у популяризації наукових праць викладачів, збільшення їх цитування завдяки розміщенню і редагуванні інформації у особистих кабінетах, в електронних відкритих журнальних системах (OJS), службах пошуку авторів та їхньої бібліографічної продукції (ORCID), а також оновлення чи доповнення статей у Wiki. Цікавою була інформація про Національну електронну науково-інформаційну систему “URIS”.
Як підсумок можна сказати, що біобібліографія має велике значення не тільки для сьогодення, а й для історії університету, тому що наукова робота кожної особистості науковця у навчальному закладі – це внесок в історію розвитку ЗВО. Тому роль бібліотек в забезпеченні позицій університету в різних науково-метричних рейтингах є надзвичайно важливою та актуальною.
Відбулася професійна дискусія з питань організації науково-методичного забезпечення даного напрямку діяльності бібліотеки, в якій взяли участь провідні фахівці книгозбірень ЗВО (директор НТБ ІФНТУНГ Роман Пуйда, директор бібліотеки ІФНМУ Мирослава Татарин, заступник директора НБ ПНУ ім. В. Стефаника Світлана Олейник, заступник директора НТБ Світлана Гойсан, завідувач відділу технологій та інформаційних ресурсів НТБ Тетяна Степашкіна, зав. сектору комплектування та обліку документів відділу комплектування та наукової обробки документів ббібліотеки ІФНМУ Ольга Гаврих та ін.).

photo_2024-06-12_13-51-36.jpg

photo_2024-06-12_13-51-48.jpg