Операція «Вісла»

«То був страшний навмисний злочин» – під такою назвою відбувся діалог поколінь, присвячений подіям операції «ВІСЛА». Захід організований та проведений провідним бібліотекарем НТБ Вислобіцькою С.В. в рамках клубу "Діалог" для студентів групи МН-18-1. У вступному слові Світлана Василівна наголосила, що 28 квітня 1947 року розпочалося примусове виселення українців східної Польщі. В ході акції близько 150 тисяч жителів опинилося на території західних та північних воєводств, декілька тисяч ув'язнили у концтаборі, а кількасот підпільників та їхніх посібників розстріляли за ухвалою польових судів.

28 березня 1947 року військові УПА у бою поблизу села Яблоньки, що на південному сході сучасної Польщі убили заступника Міністра оборони, генерала Кароля Сверчевського. Це стало приводом для Центрального комітету Польської Робітничої партії (ЦК ПРП) організувати оперативну групу "Вісла", яка протягом трьох місяців займалася ліквідацією УПА, арештовувала всіх підозрілих у співпраці з підпільниками та конвоювала цивільних.

До складу "Вісли" увійшло сім дивізій чисельністю понад 20 тисяч військових, що користувалися найновішими засобами зв'язку й підтримкою розвідувальної авіації. Їм протистояли дві тисячі повстанців. Таке співвідношення наштовхує істориків до висновку, що оперативну групу створили не лише для боротьби з УПА. Рівно через місяць після убивства генерала до українських осель завітали військові з вимогою збиратися. Так розпочалася акція виселення, що охопила територію Лемківщини, Надсяння, Холмщини і Підляшшя.

Офіційно влада давала населенню день-два для виїзду, але насправді українці збиралися протягом декількох годин. Військові приходили у село під ранок і вже в обід конвоювали переселенців до залізничної станції. Поляки робили все завидна, щоб уникнути упівських засідок.

Продовжила розповідь про ті страшні події гість клубу п.Анна Кирпан – членкиня товариства «Лемківщина», сім’я якої мала безпосереднє відношення до тих подій. Також пані Анна продемонструвала студентам етнічний одяг лемків.
Студенти мали можливість прослухати лемківські народні пісні.

socrat2.jpg

socrat2.jpg

socrat2.jpg