Історія будь-якого народу містить періоди і дати, які є вирішальними в його житті. Як ніякий інший народ, українці заплатили за своє право на волю мільйонами синів і дочок. Однією з найтрагічніших сторінок нашого минулого стала битва під Крутами, яка відбулася холодного зимового ранку 29 січня 1918 року. Адже саме там, на залізничній станції, що на Чернігівщині, прогримів бій між підрозділом російської Червоної гвардії, який більшовики спрямували на Київ, та наспіх сформованим загоном Студентського куреня Січових Стрільців.
Сили були надто нерівні. Майже 6 тисяч досвідчених озброєних вояків проти 300 учнів та курсантів вищих шкіл та гімназій Києва. Юнаки вступили в протистояння з більшовицькою армією, мужньо відбивали атаки і падали у нерівному бою. До вечора на крутянських полях лежали сотні трупів… Для більшості із них це була перша і остання у їхньому житті ніч, проведена поза батьківським домом. Нам, українцям, ніколи не забути вчинку тих 27-ми полонених українських студентів, які під час розстрілу співали національний гімн України. Один починає, інші підхоплюють… Пізніше молодий Павло Тичина присвятив їм вірш «Пам’яті тридцяти».
19 березня 1918 р. знайдені тіла героїв було перепоховано на Аскольдовій горі в центрі Києва. Присутній на церемонії Михайло Грушевський сказав: «Стримайте ж ваші сльози, які котяться! Ці юнаки поклали свої голови за визволення Вітчизни, і Вітчизна збереже про них вдячну пам’ять на віки вічні!» Бій під Крутами – це і тріумф, і трагедія. У ньому переплітається і біль, і смуток, і гордість за загиблими героями.
«Хто не знає свого минулого, той не вартий свого майбутнього», - говорить народна мудрість. Тому ми повинні знати свою історію і пам’ятати про тих, хто віддав молодість, надії й саме життя за волю України. Сьогодні українська молодь у лавах Збройних сил також захищає територіальну цілісність нашої держави і творить нову героїчну сторінку історії.
З метою вшанування пам’яті Героїв Крут завідувачем сектору читальних залів Лесею Герасим’юк та бібліотекарем ІІкат. Людмилою Шпирун організовано й проведено урок пам’яті «Герої Крут – для нащадків взірець». Студенти Інституту економіки та менеджменту з цікавістю і захопленням слухали про подвиг українських юнаків, який навічно залишиться в історії як символ національної честі. П ід час заходу також відбувся тематичний огляд літератури «Понад все вони любили свій коханий край».