Лицар української державності (110 років від дня народження О.Ольжича)

Державу не твориться в будучині,
Державу будується нині.
Олег Ольжич

8 липня виповнюється 110 років від дня народження видатного українського вченого, публіциста, поета, політичного та громадського діяча Олега Ольжича Кандиби). Ольжич один із небагатьох українських інтелектуалів, який заклав перший камінь у фундамент нової України. Він усвідомлював, яку руйнівну роботу провела радянська пропаганда, знищуючи українську культуру та історію, тому все життя боровся за відновлення історії, зміцнення національної єдності.

Насамперед Олег Ольжич - відомий український археолог. Ще будучи студентом, він проводив археологічні розкопки в Галицькому Поділлі, мав єдину в своєму роді збірку кераміки Галиччини. У 23 роки захистив дисертацію у Карло- вому університеті на тему: «Неолітична мальована кераміка Галичини», ставши першим перспективним спеціалістом із слов’янської археології. Вчений проводив розкопки в багатьох країнах Європи, читав лекції в Гарвардському університеті.

socrat2.jpg

Справжньою любов’ю та музою для Олега Ольжича була поезія. Ще в дитинстві він відкрив у собі бажання відтворити світ природи і переживань. Перша збірка його поезій вийшла у Львові під назвою «Рінь» (1935). Друга збірка «Вежі» вийшла у 1940 році після драматичних подій на Закарпатській Україні. Саме в той час Ольжич був заступником голови Проводу Українських націоналістів та брав участь у заснуванні Карпатської Січі. Автор уклав збірник свідчень про події того часу під назвою «Карпатська Україна в боротьбі». З початком Другої світової війни розпочались масові арешти українських патріотів та працівників культури. Поета заарештували 25 травня 1944 року у Львові, перевезли до Закзенгаузена, де він загинув на тридцять сьомому році життя.

До ювілею від дня народження поета на абонементі художньої літератури ( к. 22, ІІ пов.) організована викладка літератури «Лицар української державності», де ви зможете ознайомитись з повним виданням творів та життєвим шляхом Олега Ольжича.