Інновації в роботі по формуванню інформаційної культури користувача

Формування інформаційної грамотності користувачів, яка охоплювала б не тільки традиційну бібліотечно-бібліографічну культуру, а й вміння оперувати інформацією з використанням сучасних комп’ютерних засобів є однією з головних функцій сучасної університетської бібліотеки. Саме цій темі і було присвячено засідання обласного методичного об’єднання бібліотек ЗВО, яке відбулося в режимі он-лайн 4 червня. Організатор – Наукова бібліотека ПНУ ім. В. Стефаника. В презентації «Інновації в роботі по формуванню інформаційної культури користувача» було висвітлено питання цифровізації бібліотечних ресурсів, впровадження платформи дистанційного обслуговування та освітньо-просвітницької діяльності книгозбірні. Головний доповідач завідувачка інформаційно-бібліографічного відділу наукової бібліотеки ПНУ ім. В. Стефаника Ольга Каруцяк зазначила, що формуванням інформаційної культури користувача сьогодні займається вся бібліотека, адже цей процес починається з того моменту коли студент-першокурсник приходить в бібліотеку і отримує читацький квиток.
Інноваційні методи в роботі бібліотеки закладу вищої освіти спрямовані на підвищення ефективності обслуговування користувачів, підтримку науково-дослідної діяльності, розвиток інформаційної культури студентів і викладачів. Було детально розглянуто ключові напрями та інноваційні підходи, які сьогодні впроваджуються в роботу бібліотеки. Одним з важливих напрямків є цифровізація бібліотечних ресурсів.
На веб-сайті бібліотеки представлені вітчизняні (періодика та повнотекстові) та закордонні ресурси (повнотекстові, відкриті; повнотекстові, платні; освітні; наукометричні). Також користувачі мають змогу користуватися репозитарієм, який містить повнотекстові електронні видання викладачів університету.
Час, науково-технічний прогрес, ситуація в Україні спонукають працівників бібліотек шукати нові можливості для впровадження сучасних платформ дистанційного обслуговування користувачів. Тому сьогодні особливо актуального значення набуває питання впровадження платформи дистанційного обслуговування, до якого належать такі послуги, як віртуальна довідка, обслуговування користувачів в режимі ДОК і ВРІ, надання інформації за допомогою електронної пошти, проведення Днів інформації для кафедр, організація електронних виставок нових надходжень, надання індексів УДК до наукових статей, пошук інформації для написання курсових, бакалаврських, магістерських робіт студентів, бібліографічне оформлення списків використаних джерел до наукових публікацій.
Для діяльності наукової бібліотеки університету важливим є взаємозв’язок із кафедрами, які є головними організаторами наукової роботи, провідниками у впровадженні інноваційних ідей у навчальний процес. Тому наукова бібліотека ПНУ ім. Стефаника успішно практикує електронну розсилку адресних інформаційних повідомлень про нові надходження літератури, виставки та заходи, що проводяться.
Процесу формування інформаційної культури користувача активно сприяє освітньо-просвітницька діяльність книгозбірні. Доповідач наголосила на важливій складовій довідково-бібліографічного апарату – бібліографічних покажчиках, які представлені на сайті бібліотеки, а саме:
• Біобібліографічні покажчики, присвячені науковцям університету;
• Тематичні бібліографічні покажчики;
• Продовження ведення блоку «Стефаникознавство в ПНУ».
Було акцентовано увагу на безпосередній участі бібліотеки у проведенні занять з «Основ інформаційної культури». Адже формування інформаційної культури користувача є надзвичайно актуальним у сучасному цифровому суспільстві. Інновації в цій сфері спрямовані на підвищення ефективності роботи з інформацією, розвиток критичного мислення та медіаграмотності, навчання студентів навичкам самостійного пошуку інформації. Так в Науковій бібліотеці ПНУ ім. В. Стефаника організовуються заняття оф-лайн з «Основ інформаційної культури» – лекційно-практичні та заняття он-лайн з використанням навчально-пізнавальних роликів з ютуб-канала бібліотеки. Обов’язковим і важливим елементом є практичні заняття, які дозволяють закріпити здобуті навички. В ході проведення занять виявляється значний інтерес студентів до засвоєння навиків роботи з електронними ресурсами. Практика показала, що проведення занять з «Основ інформаційної культури» має позитивний результат: значно збільшилась кількість студентів, які користуються електронним каталогом та базами даних самостійно. При цьому студенти протягом року, звичайно, потребують додаткових консультацій бібліотекарів.
Також не оминула увагою доповідач і велике значення в роботі бібліотек соціальних мереж (YouTube канал бібліотеки, Facebook).
Дуже важливим є момент одночасного підвищення інформаційної культури і тих, хто навчається і тих, хто навчає. Систематично в підрозділах книгозбірні проводяться заняття з підвищення кваліфікації для працівників бібліотеки. Бібліотекарі проходять фахові курси, вербінари, воркшопи, семінари, беруть участь в конференціях та засіданнях методоб’єднання, де вчаться новому та діляться набутим досвідом з колегами.
Активну участь в обговоренні даного питання взяли представники Науково-технічної бібліотеки Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу та бібліотеки Івано-Франківського національного медичного університету, які поділилися своїм практичним досвідом з формування інформаційної культури користувачів.

555.jpg