До року Михайла Грушевського в Україні

tkachivska2.jpg

29 вересня цього року в Україні відзначили 150-річний ювілей від дня народження М. С. Грушевського, який 99 років тому проголосив народження нової європейської держави – Української Народної республіки, і першим президентом якої його обрала Центральна Рада.

В українській історичній науці знайдеться небагато діячів, які могли б зрівнятися з академіком Грушевським, широтою його світогляду, силою розуму, різнобічністю таланту, незгасною жагою творчості. Енциклопедичні знання та здатність глибоко аналізувати суспільні процеси давали йому змогу проявляти себе у багатьох галузях: літературознавстві, фольклористиці, археології. Донині наукові праці, художні твори та поезії Михайла Грушевського зберегли своє пізнавальне й естетичне значення, і ці надбання повинні бути розкриті для сучасників.

Так науково-технічною бібліотекою для студентської молоді університету проведено історичну годину «ВЕЛИКИЙ УКРАЇНЕЦЬ». Студенти зацікавлено слухали розповідь про життєвий шлях, наукову, літературну, громадсько-політичну діяльність Михайла Грушевського. Найбільшу увагу було акцентовано на постаті Грушевського як видатного історика світового рівня – автора понад двох тисяч праць. Його перу належить найфундаментальніше дослідження з минулого нашого народу – «Історія України – Руси», що охоплює період від найдавніших часів до ХVІІ ст. У ньому вчений аргументовано і переконливо довів, що український народ пройшов тривалий і складний історичний шлях, вистраждавши право на рідну мову, етнічну культуру і державність.

Спираючись на історичні праці Михайла Грушевського, ми повинні будувати вільну, ні від кого незалежну державу. І як девіз взяти для себе слова Михайла Грушевського: «І свобода, i революція, i воля України − залежить від того, чим буде наша народна маса: чи розпорошеною купою піску, котру перший подув вітру може підняти i рознести, чи твердою опорою, міцним фундаментом, на котрiм опреться свободна, народна Україна».