23 квітня - День книги

Всесвітній день книги та авторського права, який щорічно відзначається 23 квітня у всьому світі, своїм святом по праву вважають автори, видавці, вчителі, БІБЛІОТЕКАРІ та усі, хто причетний до книжкової справи. Його відзначають у 190 країнах світу. Вперше відсвяткували в 1996 р. в Каталонії (Іспанія), де уже понад 80 років існує традиція дарувати в день святого Георгія троянди і книжки тим, кого любиш.
Ідея організації такого свята належить Організації об’єднаних націй з питань освіти, науки і культури.
23 квітня – знаковий день для світової літератури. Адже саме цього дня померли Сервантес, Шекспір, Інко Гарсіласо де ла Вега, Михайло Коцюбинський. Цього дня народилися Моріс Дрюон, Володимир Набоков, Андрій Курков, Григорій Тютюнник. Беручи до уваги цей факт, цілком природно, що Генеральна конференція ЮНЕСКО, яка проходила в Парижі в 1995 році, вирішила віддати в цей день данину уваги і шани книжкам та авторам, закликаючи молодь знаходити задоволення у читанні, поважати безцінний вклад тих, хто своєю творчістю сприяє соціальному і культурному розвитку та заснувала Всесвітній день книги і авторського права.
В усьому світі цього дня купують, дарують, читають книжки. До речі, на батьківщині Сервантеса цю дату святкують конкурсом – безперервним читанням «Дон Кіхота». Читці змінюють один одного протягом 48 годин.

Але згадаємо трішки фактів з історії виникнення книги саме в Україні. Доречно згадати слова про значення книги з «Повісті минулих літ» :
«Велика-бо користь буває чоловікові від науки книжної, бо книги вкзують нам і навчають нас, як іти шляхом покаяння, і мудрість, і стриманість здобуваємо із слів книжних. Книги подібні рікам, що тамують спрагу цілого світу – це джерела мудрості».

Однією з перших українських рукописних книг було Реймське Євангеліє, 1049 року вивезене з Києва до Парижа дочкою Ярослава Мудрого Анною. Серед інших знаменитих українських рукописних книг – Остромирове Євангеліє, "Ізборник Святослава" та Пересопницьке Євангеліє.
Першою друкованою книгою українського автора була "Прогностична оцінка поточного 1483 року" Юрія Котермака з Дрогобича, видана в Римі. А першою книгою, надрукованою в Україні, став Апостол, виданий Іваном Федоровим 1574 року у друкарні Львівського православного братства. У ХVII столітті найбільше українських книг було видано друкарнею Києво-Печерської лаври, зокрема "Требник" Петра Могили, Києво-Печерський патерик та "Лексикон славенороський" Памви Беринди.
Історія авторського права веде свій початок, як вважають науковці, з появи друкування, і перший відомий державний нормативний акт щодо охорони авторського права стосувався літературних творів, а перша міжнародна конвенція, яка стосувалася захисту авторських прав, прийнята в інтересах книговидавців. Першим нормативним актом авторського права, який закріпив низку прав авторів і розділив повноваження авторів та видавців, вважається прийнятий у 1709 році в Англії "Статут королеви Анни".

94238473_187638432210040_7078506609508352000_n.jpg

Новітні засоби передачі інформації можуть частково замінити книгу, виконуючи різні її функції, але систематична оглядова інформація (монографії, академічні видання, енциклопедії) спирається виключно на книгу. Аналіз функціональних особливостей книги дозволяє визначити її як елемент культури і в умовах книжково-документального суспільства, і в сучасному інформаційному середовищі.

Писемність завжди була головним чинником у культурі кожного народу, відігравала провідну роль у його духовному розвитку, тісно поєднувала покоління. Книги покликані служити людям, а краса і мудрість, відтворена у друкованих рядках, неодмінно має стати на заваді жорстокості, несправедливості й насиллю, врятувати наш неповторний світ.

Звичайно, діяльність, пов’язана з популяризацією книг та читання, не може обмежитися лише одним днем. Але саме 23 квітня відбувається багато заходів, які привертають увагу до книжкової справи. Зокрема, відбувається проголошення Всесвітньої столиці книги.

Книжковою столицею світу 2020 року обрано столицю Малайзії Куала-Лумпур. Книжковою столицею місто офіційно стане 23 квітня 2020 року, у Всесвітній день книги та авторського права. Цей статус отримували: Шарджа (ОАЕ, 2019), Афіни (Греція, 2018), Конакрі (Гвінея, 2017), Вроцлав (Польща, 2016), Інчхон (Південна Корея, 2015), Порт-Гаркорт (Нігерія, 2014), Бангкок (Таїланд, 2013), Єреван (Вірменія, 2012), Буенос-Айрес (Аргентина, 2011), Любляна (Словенія, 2010), Бейрут (Ліван, 2009), Амстердам (Нідерланди, 2008), Богота (Колумбія, 2007), Турин (Італія, 2006), Монреаль (Канада, 2005), Антверпен (Бельгія, 2004), Нью-Делі (Індія, 2003), Александрія (Єгипет, 2002) та Мадрид (Іспанія,2001).
23 квітня 2021 року, у день святкування Всесвітнього дня книги і авторського права, титул Книжкової столиці світу перейде до столиці Грузії - міста Тбілісі. Щороку місто, назване книжковою столицею світу, зобов’язується сприяти популяризації книжок та читання і реалізовувати програму відповідних заходів протягом одного року.

Сердечно вітаємо письменників, видавців, бібліотекарів, книгорозповсюджувачів, усіх тих, хто шанує й розвиває друковане слово, із Всесвітнім днем книги і авторського права! Бажаємо всім шанувальникам книги нових відкриттів, реалізації творчих задумів та натхнення! Сподіваємось, що книги завжди будуть вам найвідданішими справжніми друзями та порадниками.