Відроджуємо смак до читання (з досвіду роботи НБ ПНУ)

«Той, хто читає щось, вже набагато вищий від того, хто нічого не читає», – писав немодний нині, але від того не менш злободенний В. Бєлінський.

Як сьогодні зацікавити студентів читанням? Що треба зробити, щоб розвинути цей інтерес до постійної потреби в читанні? Залучення до книги можна «спровокувати» чи ні? Чи стане виховання справжнього читача в бібліотеці реальністю, а не побажанням? Саме ці актуальні питання стали основними в програмі семінару, який був організований в рамках засідання секції з питань обслуговування користувачів.
Цікаво та змістовно виступила завідувач сектору абонементу художньої літератури Наукової бібліотеки Прикарпатського національного університету ім. Василя Стефаника Стрихар Іванна Ярославівна. Бібліотечні працівники прагнуть залучити користувачів до читання, і для цього використовують різноманітні заходи з елементами творчості, фантазії і навіть сюрпризів для них. Цікавим є оформлення стенду «Літературна світлиця», інформація якого розміщена в трьох рубриках: «Для тих, хто шукає, думає, творить», «Книга, про яку я хочу розповісти», «Прочитав?!! Сподобалось… Рекомендую!». Приваблюють увагу користувачів та створюють позитивний імідж бібліотеки книжкові та віртуальні виставки, перегляди літератури («Доторк до спадщини великих (листування письменників)», «Літературний Станиславів», «По-різному горять свічки життя. По-різному свічки життя згорають…»). Для студентів історичного факультету був проведений тематичний огляд «Література, що формує особистість», з студентами філософського факультету відбулася зустріч під гаслом «Читай і наповнюй своє життя яскравими барвами».

Активними співрозмовниками на семінарі були і представники Науково-технічної бібліотеки Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу (завідувач відділу обслуговування користувачів Селезінка С.М.) та бібліотеки Івано-Франківського національного медичного університету (завідувач відділу обслуговування Ромашко С.М.), які поділилися своїм досвідом.

Даремно шукати причини незадовільного стану читання художніх творів у лінощах студентів, у тому, нібито в них поменшало часу для спілкування з книгою. Змінився час, іншим стало інформаційне середовище. Та бібліотеки вищих навчальних закладів в цих умовах і далі виконуватимуть свою головну місію – донести кожному користувачу свою книгу, відроджувати смак до читання.

Учасники семінару зійшлися на думці, що нам треба рішуче покінчити з негласно існуючим міфом про те, що паперова книга як предмет вивчення втратила свою провідну роль.Саме книга сприяє мовленнєвому та професійному розвитку, естетико-культурному вихованню. Книга, література мають давати студентам те, що жодна інша дисципліна дати не може: естетичний розвиток, духовне прозріння, а з ним – прилучення до високих думок і почуттів. Це і є одним з найважливіших завдань університетських бібліотек.