Бібліотечне обслуговування користувачів в спеціалізованих читальних залах

Основне завдання працівників читальних залів – своєчасне та якісне інформаційне забезпечення запитів користувачів. Які ж особливості обслуговування саме в спеціалізованих читальних залах? Цьому питанню було присвячено засідання секції з питань обслуговування користувачів обласного методичного об’єднання вузівських бібліотек. Огляд-консультацію «Бібліотечне обслуговування користувачів в спеціалізованих читальних залах: забезпечення якості й оперативності» було підготовлено завідувачем відділу обслуговування користувачів наукової бібліотеки Прикарпатського національного університету ім. В.Стефаника І.М. Павлюк. Основна увага працівників таких читальних залів акцентується на індивідуальній роботі з користувачами, здійсненні диференційованого підходу до кожного з них. Вся робота спрямовується на всебічне сприяння самоосвіті. З цією метою:

- здійснюється максимальне (звичайно, по мірі можливості) забезпечення читальних залів підручниками, навчальними та методичними посібниками, конспектами лекцій, практикумами (згідно картотеки доукомплектування);
- рекомендується відповідна наукова література та періодичні видання, а також література для написання рефератів, курсових, бакалаврських, магістерських робіт та у підготовці семінарів ( створені папки-плани семінарських занять).

Для оперативного вирішення якісного обслуговування підтримується тісний зв'язок із старостатами та академнаставниками. Зустрічі проводяться в цікавому діалозі (фізико-технічний факультет та факультет математики і інформатики). Діють благодійні акції та конкурси: «Подаруй бібліотеці книгу» (від випускників та меценатів бібліотеки подаровано близько 350 книг). Цього року для читального залу фізико-математичних та економічних наук подаровано випускниками вузу 87 примірників. Також заслуговують на увагу акція «Бібліотечна книга повертається додому» та конкурс «Кращий читач». Саме читальний зал фізико-математичних та економічних наук є візитною карткою всіх спеціалізованих читальних залів. Тут зовсім недавно відкритий електронний читальний зал. Особливістю роботи цього залу є отримання літератури (традиційно) на паперових носіях + одночасно робота за комп’ютером. Також присутні мали можливість ознайомитися з особливостями обслуговування користувачів у читальному залі юридичного інституту. Весь фонд занесено в електронний каталог. Користувач обслуговується в автоматизованому режимі, виконуються різноманітні довідки, практично користувач отримує всю інформацію на місці.

На всіх пунктах видачі діють так звані «телефони довіри», щоб не було ніяких нарікань, незадовільного обслуговування і взагалі конфліктних ситуацій. Працівники обслуговування завжди поруч з користувачем, об’єктивно вирішують проблеми, враховують пропозиції щодо покращення роботи в спеціалізованих читальних залах.
Своїм досвідом з даного питання поділилися бібліотечні працівники науково-технічної бібліотеки ІФНТУНГ та бібліотеки ІФНМУ.