Життя, віддане мистецтву

9 січня виповнюється 95 років від дня народження неперевершеного режисера, сценариста, художника Сергія Параджанова. Вірменин за походженням він майже двадцять років жив і працював в Україні. Своїм фільмом «Тіні забути предків» режисер приніс світову славу українському кіно. Картина отримала 39 міжнародних нагород , 28 призів на кінофестивалях у 21 країні. Параджанова визнали такі режисери, як Федеріко Фелліні, Акіра Куросава, Анджей Вайда.

socrat2.jpg

У 1965-1968 р.р. С. Параджанов разом з іншими діячами української науки і культури, протестуючи проти масових політичних арештів, звертався у вищі партійні органи з метою роз’яснити причину переслідувань української інтелігенції та виступав за проведення відкритих судових процесів. Це призвело до утисків та переслідувань режисера, а у грудні 1973 р. його заарештували. Ув’язнення не зломило Параджанова, він зумів у світі приниження та бруду віднайти красу, ставши справжнім художником. Стараннями української та зарубіжної інтелігенції після чотирьох років ув’язнення режисер вийшов на волю. Більшість кінофільмів митця, серед яких «Легенда про Сурамську фортецю», «Ашик кериб» мали успіх за кордоном, але не на його рідній землі.

socrat2.jpg

Параджанов був однією з найпарадоксальніших постатей культури ХХ ст. В ньому одночасно уживались іронія, експресіонізм та сентиментальність. Завдяки цим рисам його фільми правдиві та феєричні.

У 2013р. вийшов фільм «Праджанов», створетий українським та французьким режисером. Це розповість про те, як сильна і незалежна людина стає геніальною, а також про те, чого їй коштуватиме свобода волі, думки та слова. Висловлюючись словами І. Драча: «...Скільки б і як би ми не жили – ніколи нам не забути цю дивовижну, цю яскраву квітку, яка була серед нас, яка дуже багато залишила для нашого життя, для мистецтва»»