Застосування інноваційних методів в обслуговуванні користувачів бібліотеки

Нові освітні стандарти, посилення ролі науки в навчальному процесі, інновації в інформаційних технологіях значно змінили характер діяльності бібліотек, обумовили модернізацію форм та методів обслуговування користувачів. Бібліотеки виконують роль інформаційно-комунікативних центрів навчальних закладів. Саме темі застосування інноваційних методів в обслуговуванні користувачів і було присвячено засідання обласного методичного об’єднання бібліотек ІІІ-IV рівнів акредитації, яке відбулося на базі Наукової бібліотеки Прикарпатського національного університету ім. В.Стефаника.
Про нові технології, запроваджені в цій бібліотеці, та які вплинули на засоби розповсюдження наукової інформації (інформаційно-аналітичне опрацювання ресурсів, представлення електронних ресурсів, надання доступу до світових джерел інформації тощо) розповіла завідувач відділу комп’ютеризації та автоматизації бібліотечних процесів С.Й. Романська. Зокрема, основна увага акцентувалася на інноваціях, запроваджених у віртуальному обслуговуванні. Створено web-сайт Наукової бібліотеки, який оперативно наповнюється різноплановою інформацією. Користувачі мають можливість здійснювати пошук літератури по електронному каталогу з Інтернету. Функціонує віртуальна довідка. Користувачі можуть без допомоги каталогів замовляти та отримувати літературу у віддалених читальних залах. Щоквартально оновлюється розділ «Нові надходження літератури». Створено базу даних періодичних видань, які передплачуються бібліотекою з 1946 року та представлено на сайті бібліотеки (з вказуванням місцезнаходження та наявності номерів). В бібліотеці відкрито електронний читальний зал: проведена мережа, створено 20 автоматизованих робочих місць для користувачів, які мають доступ до електронного каталогу та електронної бібліотеки повнотекстових видань праць викладачів університету. Завдяки доступу до мережі Інтернет в читальному залі фізико-математичних та економічних наук збільшилася кількість користувачів майже вдвічі. Велика увага приділяється рекламі сайту бібліотеки. На заняттях з основ інформаційної культури першокурсників знайомлять не тільки з паперовими каталогами, а також з електронним, методами пошуку за ключовими словами. Доповідач торкнулася також питання необхідності популяризації роботи бібліотеки з метою залучення якнайбільшої кількості користувачів. Саме таку функцію виконує створений фільм про Наукову бібліотеку, який планується виставити в Інтернеті на You Tube.
В обговоренні даного питання взяли активну участь представники інших бібліотек об’єднання (НТБ ІФНТУНГ, бібліотека ІФНМУ), яким було цікаво та корисно з професійної точки зору послухати інформацію про застосування інноваційних методів в обслуговуванні користувачів та поділитися власним досвідом. Всі присутні дійшли висновку, що інноваційна діяльність важлива для будь-якої бібліотеки, незалежно від її профілю, масштабу і статусу, але особливо актуальною вона є для бібліотек вишів, передусім університетів.
Слід відмітити, що питання вивчення сучасного стану інноваційної діяльності бібліотеки та готовності її працівників до інноваційних змін (удосконалення бібліотечно-інформаційного обслуговування, вивчення сучасного стану інформаційних послуг, визначення шляхів подальшого розвитку інновацій та запровадження нових послуг, технологій, розширення уявлень працівників про бібліотечні інновації) набуло широкого розгляду у бібліотеках, що свідчить про розуміння їх керівників необхідності запровадження інновацій як результату змін.
Зроблені висновки та пропозиції, які прозвучали на засіданні, допоможуть в роботі і будуть враховані у подальшій діяльності бібліотек об’єднання. А накопичений інноваційний досвід стане основою для складання планів та перспектив щодо розробки нововведень у книгозбірнях вишів Івано-Франківщини.