Взаємини України і НАТО на сучасному етапі

НАТО – єдина історично виправдана, практично доведена, надійна та найефективніша система колективної безпеки, яка на сто відсотків гарантує суверенітет, незалежність, територіальну цілісність та недоторканість кордонів держав її учасників.

Формально відносини Україна-НАТО були започатковані у 1991 році, коли Україна, щойно здобувши незалежність, приєдналася до Ради північноатлантичного співробітництва (із 1997 року перетворена у Раду Євроатлантичного партнерства). Україна першою серед держав СНД приєдналася до Програми НАТО «Партнерство заради миру».

Наша держава взяла чіткий курс на євроатлантичну інтеграцію. Відповідний закон, згідно з яким скасовано позаблоковий статус України, ухвалено лише 2014 року, хоча Хартію про особливе партнерство між Україною та Організацією Північноатлантичного договору підписано ще 9 липня 1997 року. Існує ряд документів, які свідчать, що Україна широко освоює стандарти НАТО, поки що переважно в галузі тактичних і технічних напрямків. Є необхідність поширити цей процес також на напрями, пов’язані з розробленням документів стратегічного рівня співпраці.

socrat2.jpg

Про перспективи України до вступу в НАТО та співпрацю в цьому напрямку йшла мова на просвітницькій бесіді «НАТО-ЄС: можливості для України в ХХІ столітті», яка була проведена із студентами 2 курсу Інженерно-екологічного інституту. На заході розглядались основоположні документи, що продовжують визначати відносини між Україною та НАТО на сучасному етапі, аналізувалась робота засобів масової інформації (ЗМІ) з питань поінформованості громадян про євроатлантичну інтеграцію. Висвітлювалися результати соціологічного опитування щодо ставлення українців до членства в Альянсі та вагомі проблеми, від розв’язання яких залежить остаточне рішення про вступ України в НАТО. Розглядались річні національні програми співробітництва та практичне співробітництво Україна-НАТО.

Усі ці документи свідчать про наближення нашої держави до стандартів НАТО, що дозволить Україні у майбутньому відповідати критеріям, необхідним для приєднання до НАТО.

На книжковій виставці «Новий формат співпраці з НАТО» експонувались друковані видання «Зовнішні справи», «Вісник Книжкової Палати», «Надзвичайна ситуація» та ін., які присутні мали змогу переглянути.