Трагічна сторінка насильницького виселення українців

Трагічні часи пережили українці, які жили на землях, що відійшли до Польщі після Другої світової війни – в Лемківщині, Надсянні, Ряшівщині, Холмщині. Навіть уряд УРСР неодноразово заявляв, що ці споконвічні українські землі мають ввійти до складу республіки. Але по-іншому розпорядився Й. Сталін. Нав’язавши польському народові прокомуністичний режим, він віддав ці землі, не питаючи місцевих жителів, Польщі. Уже з 1944 р. почалося переселення українців звідти на схід. У 1945-1946 рр. сотні тисяч людей втратили землю, майно й під військовим конвоєм були насильно перевезені в СРСР.

З допомогою Комітету державної безпеки (КДБ) уряд Польщі розробив у 1947 році горезвісний план «Вісла». Спираючись на загони НКВС, 30-тисячне польське військо стерло з лиця землі всі оселі Лемківщини. 150 тисяч українців було переселено в західні воєводства Польщі, на колишні німецькі землі.

Цієї осені минає 70 років з часу масового примусового переселення корінного українського населення зі своїх споконвічних земель Надсяння, Лемківщини, Холмщини та Підляшшя, які за вказівкою Москви, офіційно на підставі угоди, підписаної М.Хрущовим та представником так званого Польського Комітету Національного Визволення Осубкою-Моравським, відійшли до Польщі. Згідно зі згаданою угодою Польщі було віддано 19500 кв. км споконвічних українських земель з такими давніми княжими містами як Перемишль, Холм, Ярослав, Любачів, Сянок та сотнями сіл.

Масове примусове переселення корінних українців − одна з найтрагічніших сторінок в історії нашого народу. Вони назавжди покинули свою землю, майно, пам’ятки культури, створені віками, могили пращурів, близьких та рідних.

До цієї скорботної історичної дати зі студентами 4 курсу Інституту геології та геофізики було проведено історико-просвітницьку годину «Вкрадена Вітчизна».

На заході висвітлювалися події після Другої світової війни, діяльність загону УПА-Захід, який став на захист мирного населення, постраждалого внаслідок операції «Вісла». Cтуденти розглянули причини та історичні факти про виселення українців із Західної Галичини у Східну протягом 1944-1947 років. Мова йшла і про сталінський режим, що знищував і депортував у Сибір та інші регіони СРСР десятки членів сімей «оунівців» та спецпоселення.

socrat2.jpg

Присутні також мали можливість переглянути чорно-білі світлини тих часів та документальні свідчення очевидців, які експонувалися на літературно-історичній виставці «Акція «Вісла» – злочин проти людяності».

Крім того до цієї трагічної історичної дати у читальному залі соціально-економічної літератури (к. 31, ІІІ пов.) створена тематична книжкова виставка «Уроки операції «Вісла». Запрошуємо до перегляду матеріалів виставки.

socrat2.jpg