Щаслива вільна людина

talanty_ukr.jpg
Благословенні ви, сліди,
Не змиті вічності дощами,
Мандрівника Сковороди,
З припорошілими саквами....
М. Рильський

3 грудня виповнюється 295 років від дня народження видатного філософа, педагога, поета і письменника Григорія Сковороди. Великий просвітитель України XVIII cт. виражав передові погляди української громади того часу. Його багатогранна філософська й літературна діяльність відчиняє нам двері до давнього періоду української літератури.

Сковорода був всебічно обдарованою людиною – крім знання філософії та літератури, він чудово грав на багатьох музичних інструментах, співав, знав кілька іноземних мов. Він постійно навчався, весь час розвиваючись і передавав свої знання близьким людям та випадковим слухачам. Мандруючи Україною та світом, Сковорода цікавився звичаями, мистецтвом інших народів та використовував ці знання у своїх творах. В ньому вражає цілісність натури й принциповість. Філософу пропонували місце викладача в Переяславському колегіумі, а пізніше в Харківському, але він бачив викладання по - своєму, через що був змушений звільнитись. Відмовлявся Григорій Савич від високих світських посад і від чернечого життя, так як всюди вмів побачити самолюбство, жадобу до наживи та інші людські слабкості. Понад усе поет цінив особисту свободу, тому останні 25 років життя вів мандрівне життя, ставши на вільний шлях просвітництва.

Велика роль Сковороди у становленні нової української літератури. Він вперше змальовує у творах образи простих українців, обстоюючи їх соціальні та національні права. До харківського періоду творчості поета належать його знамениті «Байки харківські», трактати «Вступні двері до християнсьої добронравності», «Наркіс. Розмова про те: пізнай себе» та інші твори. Розквіт творчості філософа припадає на мандрівний період життя: закінчив збірку «Сад божественних пісень», написав основні філософські трактати, притчі та діалоги - «Діалог або розмова про давній світ», «Розмова п’яти подорожніх про істине щастя в житті», «Убогий жайворонок», «Жінка Лотова», «Вдячний Еродій» та багато інших творів.

Ще за життя Григорій Сковорода мав послідовників, що йшли за ним, прагнувши пізнати істину життя. Виникали «сковородинівські гуртки» з якими тісно були пов’язані імена відомих українських діячів та письменників, серед яких С. Гулак – Артемовський, Г. Квітка – Основ’яненко, В. Каразін та інші.
До творчості Сковороди зверталися і звертаються люди прогресивного мислення, близькі до «сковородинівського». В інтерпретаціії Юрія Іздрика: «...Бог існує, незалежно від того, яким неструктурованим, чужим, байдужим і хаотичним є всесвіт...»

До ювілейної дати від дня народження Григорія Сковороди на абонементі художньої літератури ( к. 22, ІІ пов.) організована тематична виставка літератури «Апостол правди і дора». Переглянувши друковані видання, ви зможете ознайомитись з життям та творчістю видатного українського філософа.