Патріарху української літератури – 90

zagreb02.jpg
«Минуть десятиліття… Століття мине…
А книги Великого Українця Павла Загребельного
будуть читатись, читатись і перечитуватись.
Бо це незнищене: СЛОВО, що стоїть на сторожі нації».

Ольга Унгурян

25 серпня виповнюється 90 років від дня народження Павла Архиповича Загребельного – кращого українського письменника сучасності, лауреата Державної премії УРСР ім. Т.Г.Шевченка та Державної премії СРСР. Герой України, головний редактор «Літературної газети» (1961-1963), 1-й секретар правління Спілки письменників України (1979-1986), голова Комітету з Державних премій ім. Т. Шевченка (1979-1987).

У творчому доробку письменника безліч оповідань, нарисів, новел, романів, п’єс та кіносценаріїв. Особливе місце в його творчості займають романи на історичну тематику, які в найменших деталях відтворюють історичні факти та навіть побут. До ювілейної дати на абонементі художньої літератури організовано книжкову виставку «Історичний дивосвіт Павла Загребельного».

Серед представлених творів – кращі романи автора на історичні теми: «Смерть у Києві», «Я, Богдан», «Роксолана», «Первоміст», «Євпраксія», «Диво» - роман про Київську Русь, створення Софійського собору в Києві. Незвичайний твір «Тисячолітній Миколай», що поєднує історію і сучасність. Всі події відбуваються з однією людиною, яка живе тисячу років і стає учасником подій з часів Володимира до перебудови.
Не менш цікаві твори «Південний комфорт», «Ангельська плоть», повість-фантасмагорія «Гола душа», «Брухт», «Юлія», « Вигнання з раю», «Левине серце». Автор висміює бюрократію, посередність, інертність, говорить про самотність людини серед інших людей.

В якому б жанрі не творив письменник, його творче кредо завжди залишалось незмінним: «Все, що я досі написав і напишу, у мене тільки про одне: про збереження людської особистості, людини як найбільшої коштовності».

Його називають Нестором-літописцем з ХХ століття, адже романи Павла Загребельного (а їх є понад 20) – це своєрідний літопис багатостраждальної української історії від сивої давнини Київської Русі до першого десятиліття незалежності.

Запрошуємо наших читачів поринути в створені письменником дивовижні світи Київської Русі, Османської імперії, України епохи Богдана Хмельницького, ознайомившись з матеріалами виставки (ІІ пов., к.№22).