Гірські породи і корисні копалини Карпат

elektro0814.jpg

Карпати — гірська система на сході Центральної Європи, а саме на території України, Угорщини, Чехії тощо. Простягається на 1 500 км та є одним з головних вододілів Європи між Балтійським і Чорним морем. Виділяють Західні Карпати, Східні Карпати, Бескиди, Південні Карпати.

Найбільш древні гірські породи, знайдені в Карпатах, виникли біля 1,2 мільярда років тому. З давніх давен у межах Передкарпаття існували гірські породи, які складалися з одного мінерала (мономінеральні) або з декількох (полімінеральні). В залежності від умов утворення гірські породи розділяють на магматичні, осадові і метаморфічні.

Виділяють зони зі специфічним набором корисних копалин.
У Передкарпатському прогині — самородна сірка, газ (Дашавське, Косівське та ін. родовища), нафта (Бориславське, Битков-Бабченківське родовища), озокерит (Бориславське родовище), кам’яна і калійна солі (Калуш-Голінське, Стебницьке та ін. родовища). В Мармароському масиві — родовища доломіту, вапняків, мармурів.

На абонементі наукової літератури (к. 12. 1 пов.) представлені друковані видання в двох розділах тематичної книжкової виставки “Гірськи породи і корисні копалини Карпат”.
Матеріали виставки знайомлять з основними способами видобування корисних копалин, а також можна дізнатися про руйнування гірських порід.

Викладено основні способи видобування корисних копалин – шахтним, відкритими виробками, свердловинами.Описано технології видобування корисних копалин, руйнування гірських порід та їх фізико-механічні й фізико-хімічні властивості.

Запрошуємо студентів та всіх бажаючих відвідати виставку.