До Дня народження міста

У рамках відзначення 355-річчя міста Івано-Франківська зі студентами Інституту інженерної механіки був проведений краєзнавчий круїз «Івано-Франківськ – перлина карпатського краю», де студенти ознайомилися з цікавими та захоплюючими історичними фактами про забудову Станіславова, про його засновників та про відомих культурних діячів міста.

В 1662 р. польський коронний гетьман Станіслав Потоцький заснував поселення, назвавши його на свою честь Станіславів, і домігся для нього магдебурзького права. Сюди запросили вірменів та євреїв, працьовитість і заповзятливість яких, помножені на можливості Потоцьких, уже до кінця XVII ст. перетворили Станіславів на великий ремісно-торговий центр на перетині жвавих шляхів.

socrat2.jpg

Найстарішими спорудами Станіславова є палац Потоцьких (1682) і парафіяльний костел Пресвятої Діви Марії (1703), що з 1979 р. править за музей мистецтв. Неодмінний архітектурний атрибут західноукраїнського міста – ратуша – постала в центрі ринкової площі 1695 року. Між світовими війнами її докорінно перебудували поляки і перетворили у найвідомішу конструктивістську споруду Західної України. Над ратушею, де нині розміщена експозиція краєзнавчого музею, 1990 р. вперше у країні замайорів жовто-синій прапор – майбутній символ незалежної України.

На початку XVIII ст. єзуїти звели найзначніший у місті костел (1729), що згодом став кафедральним Воскресенським собором Української греко-католицької церкви. В 1801 p. австрійський уряд викупив місто у Потоцьких.

socrat2.jpg

Із встановленням радянської влади воно стало називатися Станіслав, а в 1962 р. перейменовано на Івано-Франківськ.

Наше рідне місто – це передовсім місто-прогулянка. Найбільшою цінністю тут є історична атмосфера центрально-європейського провінційного міста. У Франківську можна почувати себе майже як на острові, адже місто огинають дві ріки. А Карпатські гори та величезний Чорний ліс так близько, що за доброї погоди верхівки гір видно ледь не з кожного балкону.

socrat2.jpg

Під час краєзнавчого круїзу студенти здійснили віртуальну подорож 20-кою найцікавіших місць Івано-Франківська. Присутні в котрий раз переконалися, що Івано-Франківськ – «поріг іншого світу, бути порогом – його найсвітліше призначення. Тут неможливо зробити справжньої кар’єри, справжнього багатства, справжньої слави, справжнього успіху… тут вдається лиш справжнє життя…», як стверджує відомий прикарпатський письменник Тарас Прохасько.

А також на абонементі художньої літератури (к.22, ІІ пов.) організована тематична книжкова виставка «Мій рідний край оспіваний вітрами».