День Європи – свято миру і єдності

День Європи – це символ започаткування нової успішної моделі мирної співпраці між державами, що ґрунтується на спільних цінностях: свободи, демократії, поваги до прав людини, верховенства права, та враховує інтереси всіх учасників.
Відправною точкою на шляху до започаткування відзначення Дня Європи вважається Декларація Шумана, оприлюднена 9 травня 1950 року. Цей історичний документ, направлений на об’єднання під єдиним керівництвом вугільних та сталеплавильних ресурсів низки європейських держав, насамперед Франції та Німеччини, заклав підґрунтя європейської інтеграції.
Щорічно з нагоди свята у Брюсселі, де перебувають керівні органи ЄС, а також у країнах-учасницях ЄС відбуваються офіційні урочистості.
Основна ідея загальноєвропейського Дня – кожний мешканець континенту, незалежно від своєї національної належності і громадянства, має відчути себе вільним у «Європейському домі».
Україна – єдина держава не член ЄС, в якій на державному рівні відзначається День Європи. В Україні урочисті заходи проводять щорічно у третю суботу травня згідно з Указом Президента №339/2003 від 19 квітня 2003 року. Цього року День Європи в Україні припадає на 16 травня.
Ми хотіли б мати не гірший, ніж у ЄС рівень соціального захисту та охорони здоров’я, щоби наша молодь могла вдосконалювати свою освіту в Європі.
З економічної точки зору європейський вибір підтверджує те, що ми прагнемо вільної торгівлі та ринкового розвитку народного господарства, з погляду науки – бажання інтегруватися в загальноєвропейську і світову науково-дослідницьку мережу, де ми, без сумніву, зможемо співпрацювати на рівних.
Нарешті, так само, як і Європа, ми хочемо жити в мирі і добросусідстві, віримо, що економічна інтеграція – найдієвіший засіб стримування війни.
Відзначення Дня Європи в нашій державі – це підтвердження єдності України та Європи не тільки за географічною ознакою, а й за духом, історією, спільними цінностями, адже український народ є невід’ємною частиною європейської цивілізації.
13 березня 2014 року Верховна Рада України прийняла Постанову «Про підтвердження курсу України на інтеграцію до Європейського Союзу та першочергові заходи у цьому напрямі».
Впродовж останніх років, а особливо з початком у 2014 році російської агресії проти України, ситуація в Україні та події навколо нашої держави займають одне з головним місць у рамках Спільної зовнішньої та безпекової політики ЄС. «Українське питання» регулярно порушується у заявах, резолюціях, висновках та інших документах інституцій та керівництва Європейського Союзу.
Україна – звичайно ж держава європейська. Навіть географічний центр Європи знаходиться поблизу с. Ділове Рахівського району Закарпатської області. Україна має все необхідне для включення її в процеси регіоналізації міжнародної співпраці.

Наразі ми лише відзначаємо День Європи. І в цьому теж є щось євроінтеграційне. Гасло «Ми йдемо в європейський дім» для нас означає будівництво Української держави на принципах європейської демократії та політичної культури на засадах української духовності і моралі. Лише проводячи активну політику, проявляючи самоповагу і рішучість, Україна зможе посісти гідне місце в Європі, остаточно стати європейською

А ось наша добірка цікавих фактів для тих, хто бажає знати про Європейську Унію більше.

- «Батьки союзу» – Європейська економічна спільнота і Європейська спільнота вугілля і сталі. Країни-засновниці ЄС – Франція, Італія, Бельгія, Люксембург, Нідерланди і Федеративна республіка Німеччина. Термін їхнього членства перевищує 60 років.
- Сьогодні до ЄС входять 27 держав, які долучались до «європейської шістки» впродовж 5 хвиль приєднань.
- Територіально Європейський союз займає не лише Західну і Центральну Європу, а й деякі землі американського континенту, басейну Карибського моря та Індійського океану. ЄС у Гваделупі чи неподалік о. Мадагаскар – наслідок давньої колонізації цих земель європейцями.
- Європейський союз – це не міжнародна організація і не окрема держава, хоча має ознаки й того, й іншого.
- ЄС розглядають як майбутню наддержаву, при цьому в нього немає й ніколи не було офіційного очільника.
- Більшість важливих рішень щодо Європейської Унії приймають у Брюсселі.
- У ЄС немає власних збройних сил, зате більшість країн-учасниць входять в НАТО.
- Населення Євросоюзу – понад 500 мільйонів осіб.
- 75% громадян Європейського союзу мешкають у містах, і цей відсоток неперервно зростає.
- Найменша країна, що входить до Європейського союзу – республіка Мальта, територія якої менша навіть за Люксембург та о.Кріт.
- Найбільша країна ЄС – Франція.
- Євро – грошова одиниця, що стала офіційною в 19 країнах Європейського Союзу і з часом повинна нею стати ще у сімох.
- Існують 4 країни, які не входять до Європейської Унії, проте перейшли на євро на внутрішньому ринку. Це місто-держава Монако поблизу Франції, анклав Ватикан у Римі, карликова держава Андорра між Францією та Іспанією та республіка Сан-Марино в Італії.
- Європейська комісія або Представництво Євросоюзу в Україні з'явилось у Києві майже одразу після проголошення Незалежності – 1993 року.
- 31 січня 2020 року о 23:00 за місцевим часом (GMT) Велика Британія покинула Європейський Союз.
Детальніше познайомитись з інформацією про історію створення Європейського Союзу, традиції європейських народів, українську євроінтеграцію допоможе вам книжково-інформаційна виставка «Європа: єдність в розмаїтті». Книжкові та періодичні видання розташовані у двох розділах: «Європа: політика, право, демократія» та «Туристичне країнознавство: Європа». А ще більше інформації ви можете знайти, скориставшись електронним каталогом науково-технічної бібліотеки:
http://194.44.112.14:8080/lib2web/DocSearchForm

ewropa0220.jpg