Батько українського театру (180 р. від дня нар. М. Кропивницького)

22 травня виповнюється 180 років від дня народження українського письмен ника, драматурга, театрального режисера і актора Марка Кропивницького. Його називали «українським Мольєром», «батьком українського театру». Спираючись на досвід європейської культури, разом з М. Старицьким та І. Карпенком - Карим, відроджували та розвивали стародавні традиції української драматургії.
Сприятливе середовище для розвитку українського театрального мистецтва М. Кропивницький знаходить у Харкові, де йому вперше пощастило здійснити постановки таких українських п'єс, як «Ой не ходи, Грицю, та на вечорниці»,  «Дай серцеві волю, заведе в неволю» та інші. У 1874 р. він отримує запрошення приїхати з українським репертуаром на гастролі до Петербурга, проте не отримує там належного визнання.
Важливим етапом у творчості М. Кропивницького стало перебування в Галичині у 1875 році, де він доклав великих зусиль до змін у репертуарі й художньому стилі театру. Під його керівництвом і за його участі були поставлені вистави «Поламане життя» і «Актор Синиця».
Початок театральної діяльності М. Кропивницького припадає на час репресій щодо українського слова. У 1976 вийшов Емський указ, який обмежував використання української мови. Лише у 1881 році після дозволу на виконання українських п’с почали виникати українські трупи у Києві, Харкові, Одесі.
Найважливішо подією в історії українського театру стало створення у 1882 р. української театральної трупи під керівництвом Михайла Кропивницького. В складі трупи виступали М. Заньковецька, М.Старицький, М. Садовський та багато інших відомих українських митців. Навіть в умовах цензури вони зуміли створити високі зразки українського сценічного мистецтва, а першою п’єсою у постановці трупи стала легендарна «Наталка Полтавка».
Митець залишив величезний спадок п’єс за власними творами та творами українських драматургів, що стали улюбленими серед народу і ставляться до сьогоднішніх днів на театральних та аматорських сценах.

kropyw2.jpg

Пропонуємо прочитати:

1. Кропивницький М. Доки сонце зійде, роса очі виїсть : драма в 4-х діях і 5-ти одмінах / М. Кропивницький. - Київ : Дніпро, 1980. - 105 с.
2. Кропивницький М. Драматичні твори / М. Л. Кропивницький. - Київ : Наук. думка, 1990. - 608 с.
3. Кропивницький М. П'єси / М. Кропивницький. - Київ : Дніпро, 1982. - 367 с.
4. Буряк О. Художньо стильові особливості драм Марка Кропивницького / О.Буряк // Дивослово. - 2013.- № 7-8. – С. 61-65.