«Поклав cвоє життя за Україну...»

talanty_ukr.jpg
Ярій душе. Ярій, а не ридай,
У білій стужі сонце України,
А ти шукай – червону тінь калини,
на чорних водах – тінь її шукай...
В. Стус

6 січня виповнюється 80 років від дня народження українського поета, перекладача, громадського діяча Василя Стуса. Своє життя і величезний талант він до крихти віддав Україні та своєму народові.

Творчість Василя Стуса народжувалась і формувалась в час так званого відродження 60-х років. Про патріотизм прийнято було багато говорити, але тих, що насправді боролись за відновлення України було мало. Вже з студентських років письменник вів активну громадську діяльність. Справжнім викликом радянському режиму була акція протесту на масові політичні репресії, організована у 1965 році В. Чорноволом, І. Дзюбою та В. Стусом. Також письменник активно виступав проти закриття українських шкіл в Україні, проти переслідування української національно свідомої інтелігенції. У відкритих листах до Спілки письменників та Верховної Ради УРСР критикував існуючу систему.

Тоталітарний радянський режим не міг миритися з таким проявом національної свідомості. Василя Стуса заарештували за зберігання забороненої літератури. Під час перебування на засланні поет писав численні протести, вимагав відкритого суду. Також Стус пише вірші, які в нього відбирають, а він знову відтворює їх з пам’яті. Лише деякі з них вдалося передати на волю. Повернувшись із заслання у 1979 році, поет вступає до Української Гельсінської спілки і продовжує боротьбу. Він пише: «Голови гнути я не збирався, бодай що б там було. За мною стояла Україна, мій пригноблений народ, за честь котрого я мушу обставати до загину...». У жовтні 1980 року Василя Стуса знову заарештували за антирадянську агітацію, а 4 вересня 1985 року письменник загинув.

При житті твори письменника друкувались тільки за кордоном, а в 1985 році Генріх Бьоль висунув творчість Стуса на здобуття Нобелівської премії. Тільки в 1991 році його твори отримали визнання в Україні, зокрема опубліковано: «Золотокоса красуня», «Вікна в запростір», «І край мене почує», «Феномен доби», «Твори в шести томах, дев’яти книгах» . За його поезіями поставлено вистави: «Поетична композиція», «Птах душі» та інші. Також в творчому доробку письменника численні переклади з німецької, англійської, французької, італійської та інших мов.

Внесок Василя Стуса у відродження національної свідомості нашого народу, розбудову української державності є надзвичайно вагомим. У 1990 році Стуса посмертно реабілітовано та відзначено Шевченківською премією за збірку «Дорога болю». Також поету посмертно присвоїли звання Героя України.

До ювілейної дати від дня народження великого патріота України на абонементі художньої літератури (к. 22, ІІ пов.) організована книжкова виставка «Поет, що єднає Україну». Переглянувши представлені видання, ви зможете ознайомитись з життям та творчістю Василя Стуса.