Засідання секції з питань обслуговування користувачів: семінар «Індивідуальне обслуговування користувачів: культура та етика професійної поведінки бібліотекаря»

Голова обласного методичного об’єднання, директор бібліотеки Я.А. Пилип на семінарі «Індивідуальне обслуговування користувачів: культура та етика професійної поведінки бібліотекаря», який був проведений в рамках засідання секції з питань обслуговування користувачів на базі науково-технічної бібліотеки ІФНТУНГ, доповіла перед присутніми, що нові часи ставлять нові вимоги до сучасного бібліотекаря. Зміни, що відбуваються в організації роботи бібліотек вищих навчальних закладів освіти, зумовлені глобальними процесами інформаційного оновлення, потребують висококваліфікованих фахівців для якісного інформаційно-бібліотечного обслуговування. Адже сучасні бібліотеки — не тільки центри збереження і розповсюдження інформації, але й осередки міжособистісного спілкування. Книгозбірням потрібні спеціалісти, які володіють високим рівнем культури спілкування. Бібліотекар має бути взірцем комунікативної культури, вміти спілкуватися, враховувати особистісні риси співрозмовника, не нав’язуючи йому власних уподобань.

seminar1.jpg

Виступаючи на семінарі, зав. відділу обслуговування користувачів Селезінка С.М. та зав. сектору абонементів Манюх Л.В. відмітили, що бібліотекар продовжує виконувати традиційну роль посередника між інформаційними ресурсами і споживачем. При цьому, до нього значно зростають професійні вимоги, зокрема, він повинен опанувати сучасні технології пошуку, обробки, зберігання та доставки інформації.

Уміння спілкуватися є основою успішної роботи бібліотеки. Етика бібліотекаря, мовна культура, ерудиція, високі моральні якості створюють позитивний імідж бібліотеки. Сьогодні бібліотечний працівник зобов'язаний володіти усім комплексом проблем у галузі інформації, пропонувати нові види інформаційних послуг, володіти навичками ділового спілкування, підвищувати свою професійну майстерність, дотримуватись професійної етики бібліотечного співтовариства.

seminar1.jpg

Зав. відділу обслуговування користувачів, С.М. Селезінка на засіданні секції ознайомила присутніх із результатами анкетувань, які проводились серед студентів, аспірантів та викладачів університету на тему «Як Вас обслуговують на абонементах та в читальних залах НТБ ІФНТУНГ?», а також з результатами соціологічного дослідження «Вивчення якості обслуговування користувачів НТБ ІФНТУНГ», яке проводилось в три етапи і було одним із розділів наукової роботи бібліотеки.

Етика бібліотекаря формує у працівника поняття професійного обов'язку і честі, прищеплює навички культури спілкування та високого професіоналізму. Важливу роль відіграє етика спілкування в бібліотеці, риторика бібліотекаря, бібліотечний етикет. Сьогодні спілкування в бібліотеці набуває нового змісту: це не лише бесіда бібліотекаря з читачем у процесі видачі та повернення книг, а й специфічний комунікативний фон усієї інформаційно-бібліотечної діяльності. Саме цій темі і був присвячений виступ провідного бібліотекаря абонементу навчальної літератури Л.М. Яремійчук, яка наголосила, що дирекцією бібліотеки приділяється значна увага культурі обслуговування користувачів та ознайомила учасників з результатами бліц-опитування «Кодекс етики і ми», в якому взяло участь 55 респондентів.

seminar3.jpg

Аналіз опитування показав, що Кодекс етики бібліотекаря є професійною необхідністю і відповідає моральним нормам українського суспільства. При обслуговуванні користувачів можуть виникати ті чи інші ситуації. І саме від того, як поведе себе бібліотекар залежить імідж самого працівника та бібліотеки в цілому. Працівники та запрошені колеги з інших бібліотек мали можливість обговорити ситуації, які можуть виникнути при обслуговуванні користувачів, дати відповідну оцінку професійним діям бібліотекаря. На конкретних прикладах були розглянуті різні випадки міжособистісного спілкування. Активну участь в обговоренні взяли працівники науково-технічної бібліотеки провідний бібліотекар читального залу соціально-економічної літератури Гурик Н.В., бібліотекар І категорії абонементу навчальної літератури Вислобіцька С.В. та ін., бібліотекарі бібліотеки медичного національного університету Вістовська М.Ф., Мельничук Г.Б. та зав. відділу обслуговування користувачів Павлюк І.М., провідний бібліотекар Сухорукова І.М. наукової бібліотеки Прикарпатського університету ім.В. Стефаника. Можна скільки завгодно говорити про те, як правильно організовувати обслуговування, добре знати його принципи, форми й методи, але нічого не вийде, якщо бібліотекар, який щодня спілкується з користувачем не поважає його інтереси.

Підсумовуючи роботу семінару обласного методичного об’єднання, можна зробити висновок, що ефективне спілкування і вміння усувати бар’єри в ньому – це більше, ніж наука, це справжнє мистецтво, яке так потрібне в нашому житті.