З досвіду рекламної діяльності НБ ПНУ ім. Стефаника

Реклама покликана залучати користувачів до бібліотеки, формувати позитивне емоційне ставлення до неї, давати загальне уявлення про бібліотеку, склад фонду, послуги.

Будь-яка бібліотека, створюючи власну продукцію (методичні, бібліографічні видання, бази даних) і надаючи різноманітні послуги, прагне до того, щоб її робота була прийнята та належно оцінена користувачами. Для того, щоб зацікавити потенційного або постійного відвідувача, бібліотеки активно використовують рекламу. Кожна бібліотека як правило розуміє, що вдало організована реклама це: по-перше, позитивно вплине на імідж бібліотеки; по-друге, сприятиме збільшенню кількості користувачів бібліотеки.

Є ще один важливий аспект реклами. Вона формує імідж бібліотеки, допомагає виділити саме цю бібліотеку з ряду інших, закладає в свідомість користувачів її неповторний вигляд та формує певні читацькі асоціації. І якщо вони позитивні, то це позначається на діях користувачів – відвідування бібліотеки, взаємодія з бібліотекарями.

Наукова бібліотека ПНУ ім. Стефаника вже має певний досвід у проведенні рекламної діяльності. З таким досвідом бібліотечні працівники обласного методичного об’єднання мали можливість ознайомитися на засіданні секції з питань обслуговування користувачів. Консультація заступника директора з наукової роботи Гуцуляка О.Б. мала назву «Рекламна діяльність НБ ПНУ ім. Стефаника в умовах розвитку інноваційних технологій», де основні акценти було зроблено на тому, що сьогодні зміст реклами принципово змінюється, ускладнюються функції та багато в чому оновлюються методики. Рекламна кампанія – комплекс рекламних заходів, спрямованих на певний сегмент користувачів, з метою викликати їх реакцію, що сприяє вирішенню завдань бібліотеки. Рекламну діяльність бібліотек можна класифікувати за різними ознаками:
- реклама у вигляді оголошень, постерів, закладок;
- реклама в пресі та інформ-агентствах, яка включає в себе різні рекламні матеріали, опубліковані в періодиці (оголошення про виставки, презентації, публікації оглядово-рекламного характеру);
- реклама у вигляді відеороликуз аудіосупроводом про бібліотеку, її історію, фонди, підрозділи;
- реклама у вигляді сприяння здійснення фотосесій студентів-випускників (для випускних альбомів) у читальних залах;
- комп’ютерна реклама бібліотеки шляхом: виготовлення ком пакт-дисків з інформацією про бібліотеку, її фонди, послуги з додаванням актуальної інформації за інтересами спеціалізованих кафедр; надсилання на електронні адреси кафедр, факультетів, інститутів актуальної інформації);
- реклама бібліотеки в мережі Інтернет (сайт бібліотеки, сторінки у енциклопедії «Вікіпедія», окремий розділ на сайті Університету, створення групи бібліотеки в соціальних мережах, розміщення посилань бібліотеки на сайтах інших бібліотек). В планах : використання спеціальних служб обміну банерами, домовленість на розміщення банерів між двома і більше Web-сайтами, відкриття фотогалереї у мережі Picasa.
В розмові активну участь взяли представники інших вузівських бібліотек, зокрема Селезінка С.М. – завідувач відділу обслуговування користувачів НТБ ІФНТУНГ, Панкевич Н.А. – бібліотекар довідково-бібліографічного відділу ІФНМУ та інші. Особливу увагу було звернено на завдання Web-сайтів вузівських бібліотек в реалізації ефективної рекламної діяльності. В першу чергу це професійно грамотне представлення бібліотеки з усіма електронними ресурсами та послугами в світовій мережі для оперативного задоволення всіх категорій користувачів, незалежно від їх місцезнаходження, в будь-який час; одночасно це реклама ресурсів та послуг в міжнародному співтоваристві, реалізація взаємовикористання інформації в мережі Інтернет. Про це говорив завідувач відділу інформаційних технологій НТБ ІФНТУНГ Кобітович Ю.В.

Чергове заняття з підвищення кваліфікації працівників обласного методичного об’єднання вузівських бібліотек відбулося на базі Наукової бібліотеки Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника. Цікавий діалог бібліотечних фахівців ще раз підтвердив загальновідому думку про те, що ефективна різнобічна реклама є одним із перспективних напрямків діяльності сучасної бібліотеки.