Виставка "Нафтові і газові родовища України"

Територія України належить до найстаріших у світі районів нафтовидобутку. В історії розвитку нафтової і газової промисловості України вирішальне значення мав насамперед Карпатський регіон. Тут виділено три нафтопромислових райони: Бориславський, Долинський, Надвірнянський.

Перші відомості про нафту в Українських Карпатах сягають у сиву давнину. Природні виходи нафти і газу в Прикарпатті знаходимо в записках Еразма Сиксти, який відвідував цей район у 1617 р. Польський геолог К. Толвинський наводить такий факт, що ще в 1770 р. місцеве населення у районі Рунгурської Слободи видобувало нафту. Перші газові родовища були відкриті випадково під час розвідки на нафту. Під час буріння свердловин на нафту з них несподівано викидало фонтан природного газу. Відомо, що ще в у 1771 р. на Коломийщині почали видобуток нафти. У 1854 р. уперше було розпочато діяльність на найстарішому в Карпатах родовищі нафти Бубрці біля м. Кросно.

Газовидобувну промисловість в Україні, як і нафтовидобувну, започатковано у Прикарпатті – найстарішому нафтогазопромисловому регіоні Європи. До 1900 р. у межах Західного нафтогазоносного району уже розроблялося 8 родовищ нафти із загальним обсягом видобування 210 тис. т за рік. До їх числа належали Бориславське, Східницьке, Космацьке, Майданське, Долинське, Битківське і Стрельбицьке родовища. Найбільшим нафтовим родовищем на той час було Долинське. В 1920 р. відкрито Дашавське газове родовище, в 1933 р. – Опарське, пізніше Хідновицьке та ін. Буріння перших свердловин на нафту в Криму почалося ще в 1864 р. На початку ХХ ст. на Керченському півострові були відомі 20 ділянок, на яких здійснювалося буріння та видобування нафти. Задорненське родовище – перше родовище вуглеводнів із промисловими запасами природного газу у південному регіоні, яке було відкрито на Кримському півострові понад 50 років тому.

Першими геофізичними дослідженнями по пошуку нафти і газу в Південному регіоні є дослідження 1936-1937 р. р. Створення газовидобувної промисловості в найперспективнішому Східному регіоні – Дніпровсько-Донецькій западині започатковане відкриттям (1951 р.) та введенням в дію (1956 р.) найбільшого за запасами в Україні Шебелинського газоконденсатного родовища завдяки якому Україна стала однією з провідних газовидобувних держав Європи.

Геологорозвідувальні роботи та геофізичні дослідження сировинних ресурсів, особливо щодо нафти і газу, не припинялись на території нашої країни. Нафтогазовий потенціал України сконцентрований у трьох нафтогазоносних регіонах – Південному, Західному та Східному. У перших двох промислове видобування сировини проводять уже понад сторіччя, в останньому – більше 60 років, але всі вони мають ще достатній залишковий потенціал для успішного проведення пошуково-розвідувальних робіт.

Сучасний стан економіки країни та необхідність нагального вирішення важливих народногосподарських завдань потребують термінового нарощування вуглеводневої сировинної бази в Україні та відкриття, перш за все, значних за запасами родовищ нафти і газу.

За щільністю нерозвіданих ресурсів 50% території Дніпровсько-Донецької нафтогазоносної провінції віднесено до високоперспективних. Найбільший залишково-вуглеводневий потенціал мають нафтогазоносні регіони: Глинсько-Солохівський, Талалаївсько-Рибальський, Північнобортовий та ін. Найбільш успішним є Північний борт.

У Західному регіоні основні напрямки пошуків покладів вуглеводнів плануються в глибокозанурених мезозойських продуктивних товщах Більче-Волицької зони.

На основі виявлених закономірностей розташування вуглеводнів у Карпатському регіоні і Дніпровсько-Донецькій западині прогнозуються родовища вуглеводнів і в Південному регіоні. Особливі перспективи в нарощуванні нафто- газовидобування пов’язано з більш активним залученням у розробку запасів української частини акваторій Чорного і Азовського морів.

Енергетична стратегія України на період до 2030 р. (2008 р.) сприятиме перспективам пошуку родовищ вуглеводнів та відкриттю нових продуктивних горизонтів у нафтогазоносних регіонах.
Вчені нашого університету та численні його випускники зробили вагомий внесок у відкриття та розробку родовищ нафти і газу на території України та за її межами. Наукові дослідження в цьому напрямку продовжуються і сьогодні.

Від ефективного використання власної ресурсної бази вуглеводнів залежить реалізація найважливішого стратегічного завдання – зміцнення енергетичної незалежності України.

Запрошуємо науковців, спеціалістів діяльність яких пов’язана з нафтогазовою промисловістю, студентів та всіх бажаючих ознайомитися з друкованими виданнями на сторінках яких висвітлені питання з даної тематики.

Матеріали виставки «Нафтові і газові родовища України» представлені у двох розділах: «Від витоків до сьогодення», «Стан і перспективи розробки нафтогазових родовищ на теренах України».

Від витоків до сьогодення

Стан і перспективи нафтогазових родовищ на теренах України