Використання традиційних та пошук нових форм роботи

На базі Наукової бібліотеки Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника відбулося чергове засідання обласного методичного об’єднання на тему «Використання традиційних та пошук нових форм роботи з метою залучення користувачів до бібліотеки».

Актуальність теми пояснюється соціальними змінами, які відбулися в останні десятиліття в Україні та викликали необхідність переосмислення ролі бібліотек у суспільстві, їх адаптації до нових соціально-культурних та економічних умов, визначення свого місця в системі інформаційно-бібліотечних закладів. Бібліотека вищого навчального закладу, яка є посередником між постійно зростаючим потоком інформації та її користувачами, покликана забезпечувати успішний інформаційний супровід навчального процесу. Характерною ознакою сьогодення є поєднання моделей діяльності бібліотек вищих навчальних закладів: паралельне застосування ними традиційних та нових форм роботи з використанням новітніх інформаційних технологій. Про проблеми, які при цьому виникають та об’єктивні причини зменшення кількості реальних користувачів в стінах бібліотеки, розповіла завідувач відділу обслуговування наукової бібліотеки ПНУ ім. Василя Стефаника Павлюк Ірина Михайлівна. З впровадженням у повсякденну практику нових інформаційних технологій відбувається перехід реальних читачів у віртуальний світ, що, безумовно, позначається на роботі бібліотеки, яка зазнає значного спаду читацької активності. Тому цікавим, корисним та змістовним для учасників засідання став досвід бібліотеки в напрямку залучення та збереження користувача в сучасних умовах. Досить різноманітні форми роботи застосовуються бібліотечними працівниками: зустрічі із академнаставниками та старостами груп, виставки, лекції-бесіди, екскурсії, участь у засіданнях вчених рад Інститутів та факультетів, «Дні експрес-інформації» на кафедрах, тижні інформації, декада економічної книги «Читаємо у новому форматі», оформлення стенду-вітражу «Літературна світлиця». Планується до Дня студента провести «Місячник ввічливості, взаєморозуміння, толерантності» під девізом «Спільно вирішуємо проблемні питання з позитивної точки зору»; письмове бліц-опитування «Чим мені запам’ятався день, проведений у бібліотеці» (до Всеукраїнського дня бібліотек); конкурс серед користувачів-студентів «Група, яка найкраще читає та відвідує бібліотеку»; створення фонду «Бібліодайджести» на допомогу студентам.

Активну участь в обговоренні даного питання взяли представники Науково-технічної бібліотеки Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу та бібліотеки Івано-Франківського національного медичного університету, які поділилися своїм практичним досвідом, планами на майбутнє.

І як висновок, заключним акордом засідання бібліотечних працівників стала думка про те, що сьогодні вузівським бібліотекам, щоб залишатися цікавими, привабливими і потрібними користувачам, необхідно йти в ногу з часом, не забувати про традиційне, обов’язково оновлювати звичні форми роботи та орієнтуватися на нового користувача. Справити враження на сучасного користувача, зробити його відвідування бібліотеки яскравою подією – це найважливіше наше завдання.