Великі твої жертви, Україно!

Не звільняється пам’ять, відлунює знову роками.
Я зітхну... Запалю обгорілу свічу.
Помічаю: не замки-твердині, не храми –
Скам’янілий чорнозем – потріскані стіни плачу.
С. Олійникова

1932-1933 рр… Голодомор. Пекло, створене в Україні на початку 30-х років ХХ століття, не можна ні з чим порівняти ні у вітчизняній, ні у світовій історії. Голод – це не тільки смерть, а духовна руїна, знищення здорової народної моралі, втрата ідеалів, занепад культури, рідної мови, традицій. Цей нечуваний злочин в історії людства коштував для нашої нації мільйони невинних людських життів, в тому числі материнських, дитячих. Осиротив, вигнав український народ із рідних домівок, з прадідівської землі шукати хліба. Україна стала землею вдів і вдівців, сиріт і безпритульних, бездомних старців.

На десятиліття можна засекретити архіви. Можна прикопати в глибинах викривальні документи. Можна стерти сліди злочинів. Можна раз, вдруге, втретє переписувати історію. А з пам’яттю народу нічого не вдієш. Після заборон, утисків, принижень людської гідності вона оживає, відроджується – щоб там не було. Народна пам’ять – найдостовірніше історичне джерело.

socrat2.jpg

Пам’яті тих, хто загинув від Голодомору 1932-1933 рр. був присвячений вечір-вшанування «Схилімо голови в скорботі». Студенти 4 курсу Інституту геології та геофізики пригадали про передумови та причини організованого штучного голоду в страшні роки ХХ ст. Було названо страшні цифри жертв Голодомору, зачитано документальні свідчення тих, хто пережив цю трагедію. Розповідалося про те, як люди прагнули вижити та врятувати своїх дітей, про величезну кількість смертей, коли кожний метр землі був покритий безіменними могилам… Ці трагічні моменти нашої історії доповнювалися поезіями. Зокрема, прозвучали такі поетичні твори: «У той рік заніміли зозулі», «Ти кажеш, не було голодомору?» та ін.

Присутні з сумом слухали ці розповіді та хвилиною мовчання вшанували жертв Голодомору. Доповненням до вечора стала історико-документальна виставка «Минуле стукає у наші серця».

А також в читальному залі соціально-економічної літератури (к. 31, ІІІ пов.) організована історико-тематична виставка «Геноцид забуттю не підлягає». Запрошуємо до перегляду матеріалів виставки.

socrat2.jpg