Вечір пам’яті «Розстріляне відродження»

Українська історія радянського періоду переповнена масовими терорами, репресіями, знущаннями над людьми, котрі хотіли просто називати себе українцями і жити вільно на своїй землі. Не маючи змоги боротися кулями, інтелігенція взяла собі на озброєння слово її перо, прагнучи піднести літературу та мистецтво на якісно новий рівень, що схилявся б у напрямок Європи.

Доба Розстріляного відродження — особлива сторінка в історії українського народу. Цей короткий період (1920-ті – початок 1930-х років) умістив таку кількість талановитих митців, зухвалих новаторських експериментів та безкомпромісних шедеврів, якої вистачило б на ціле сторіччя. Це літературно-мистецьке покоління, яке дало високохудожні твори у галузі літератури, живопису, музики, театру і яке було знищене тоталітарним сталінським режимом.

socrat2.jpg

Початком масового нищення української інтелігенції вважається травень 1933 року, коли 12–13 травня відбулися арешт Михайла Ялового і самогубство Миколи Хвильового.Кульмінацією дій радянського репресивного режиму стало 3 листопада 1937 року. Тоді, «на честь 20-ї річниці Великого Жовтня» у Соловецькому таборі особливого призначення за вироком Трійки розстріляний Лесь Курбас. У списку «українських буржуазних націоналістів», розстріляних 3 листопада також були Микола Куліш, Матвій Яворський, Володимир Чеховський, Валер'ян Підмогильний, Павло Филипович, Валер'ян Поліщук, Григорій Епік, Мирослав Ірчан, Марко Вороний, Михайло Козоріс, Олекса Слісаренко, Михайло Яловий та інші. Загалом, в один день за рішенням несудових органів, було страчено понад 100 осіб представників української інтелігенції – цвіту української нації.

Кожен із визначних діячів Розстріляного відродження відчув на собі репресивну машину тоталітарної системи. Біографія майже всіх митців цього покоління завершується словами "розстріляний", "загинув у засланні", "наклав на себе руки". А ті, кому вдалося вціліти, вже ніколи не змогли творити так само сміливо й самобутньо, як під час цих буремних років.

Минуле і сьогодення – це не роздільні складові, котрі творять історію будь-якого народу, Для молодого покоління важливо знати і шанувати свої витоки. Тому з метою патріотичного виховання молоді зі студентами ( гр ПІ 15-2 ) було проведено вечір пам’яті «Розстріляне відродження». Через призму історичних передумов висвітлилась трагічна доля покоління інтелігенції 20-30-х років, яка продемонструвала всю силу українського духу, його творчий потенціал, необхідність свого шляху й незалежності від впливу інших культур.