Цвіте підсніжника сніжинка

Щороку в березні місяці з-під снігу обережно пробиваються пониклі квітки підсніжника. Це представник екологічної групи рослин - первоцвітів, що налічує близько 500 видів.

У багатьох первоцвітів забарвлення яскраве, весняне. Квіти золотисті, блискучі, неначе сонце, голубі, як весняне небо, бузкові та білосніжні. Підсніжники, проліски, ряст, первоцвіт, шафран, цибуля ведмежа, конвалія, вовчі ягоди – це неповний перелік первоцвітів, що можна зустріти у наших лісах. Але не тільки для краси природа дарує нам ці прекрасні квіти. Первоцвіти є єдиним джерелом живлення для багатьох видів комах. Зникнуть первоцвіти - зникне величезна кількість метеликів, бджіл, джмелів, інших комашок, котрі захищають ліс від шкідників, дерева почнуть хворіти й всихати. Цей ланцюжок неважко продовжити й до самої людини, яка, образно кажучи, рубає гілку, на якій сидить.

Хоч у деяких місцях нашого краю первоцвіти є досить поширеними, та загалом вони є рідкісними. Більшість з них занесені до Червоної книги, а саме: підсніжник звичайний, шафран Гейфелів (крокус), цибуля ведмежа (черемша) та багато інших.

socrat2.jpg

Частина первоцвітів до Червоної книги не занесені. Це проліски, рясти, анемони, первоцвіти та інші. Поки що ці рослини не є рідкісними. Але масове зривання їх може привести до того, що і ці види опиняться на межі зникнення.

Останніми роками кількість первоцвітів в Україні значно скоротилася. Рослини, які віщують нам прихід весни, за останні десятиліття опинилися на межі зникнення. Це відбувається внаслідок господарського освоєння місць зростання первоцвітів, намагання окремих людей перетворити їх на засіб заробітку. Рослини, які так нелегко виборювали право пестити людей свiжiстю весняного оновлення, раптом опинились в тенетах людської жорстокості. І саме з вини людей зазнають бездушного винищення.

Щовесни на території України надзвичайно великих обсягів набуває продаж весняних квітів. Насправді це серйозний бізнес, внаслідок якого кожної весни гине величезна кількість рослин. За Законами України «Про рослинний світ», «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про Червону книгу України» торгівля рідкісними рослинами карається штрафами. Попри це первоцвітами й далі продовжують торгувати. Тому найпростіше, що може кожен з нас зробити для порятунку первоцвітів – раз і назавжди відмовитись від їх купівлі чи збирання. Краще принести з лісу гарний настрій, спогади про тишу та аромат весняного повітря, напоєного чарівними квітами. Польові та лісові рослини найкрасивіші там, де вони виросли, тож залишимо Землі її квіти.

З метою збереження первоцвітів на абонементі художньої літератури (к. 22, ІІ пов.) організована книжкова викладка літератури «Цвіте підсніжника сніжинка», де ви зможете ознайомитись з різними видами первоцвітів, пізнати їх незвичайну красу.