Тої слави козацької повік не забудем...

kasak01.jpg
Наша дума, наша пісня
Не вмре, не загине.
От де, люди, наша слава,
Слава України!

Т.Г.Шевченко

Щорічно 14 жовтня в Україні відзначають День українського козацтва згідно з Указом Президента України від 7 серпня 1999 року. Святкування збігається зі святом Покрови Пресвятої Богородиці, яка з давніх-давен вважається його покровителькою.

Козацька доба – найбільш хвилююча і яскрава сторінка багатостраждальної України. Скільки сумних і веселих спогадів зринає при цьому слові! Скільки ж було славних предків і славних героїв!

Українське козацтво – складне й багатогранне явище, яке відіграло важливу роль у долі України та її народу. Завдяки цьому феномену в середині XVII століття була створена українська держава – Гетьманщина, яка продовжила державотворчу традицію нашої нації. Козацтво породило в ментальності українців прагнення до волі та свободи. Безсмертний козацький дух сприяв становленню української державності у XX столітті.

Козаки своїм прикладом продемонстрували, що лише в демократичній країні панує порядок, дотримання норм і приписів закону, почуття гордості через приналежність до української держави, патріотизм і всенародне обрання провідників Запорізької Січі.

Героїчне минуле українського народу красномовніше постає через долі його обранців – славних лицарів, які організували й очолили боротьбу народних мас за волю, незалежність і соціальну справедливість. Імена їх донесла з глибин історії незгасна народна пам’ять, що увічнила їх у літописах, поезіях, піснях. Прославили козацтво хоробрі ватажки: Остап Дашкевич, Д. Вишневецький, І. Підкова,
С. Наливайко, М. Кривоніс та інші.

Найвідомішим представником козацької верхівки був Б. Хмельницький. Саме він у 1648 році очолив визвольну війну українського народу, війну справедливу, метою якої було здобуття незалежності.

Розроблена Б.Хмельницьким державна політика на зміцнення суверенітету і незалежності України була продовжена його наступниками, гетьманами І. Виговським і П. Дорошенком. Головними козацько-лицарськими чеснотами були мужність, відвага, вірність, гідність, честь, здатність до самопожертви, патріотизм, оборона вітчизни, захист рідної мови.

Сьогодні, як ніколи, актуально звучать рядки нашого гімну:

Душу і тіло ми положим за нашу свободу.
І покажем, що ми, браття, козацького роду.

Як данину пам’яті всім, хто стояв у витоків боротьби за волю, державність та незалежність України, науково-технічна бібліотека підготувала книжково-ілюстративну виставку “Тої слави козацької повік не забудем”, на якій представлені монографії, історичні, наукові, документальні нариси, а також міфи, факти та коментарі доби козацтва. Експонуються цікаві видання, в яких описано побут, традиції, звичаї козацької доби.

Виставка представлена в трьох розділах: ”Сторінками нашого славного минулого”, ”Слава козацька не вмре, не загине”, ”Лицарі булави та кошові Запорізької Січі”.

Всіх бажаючих просимо завітати до читального залу періодичних видань та гуманітарної літератури №1 ( III пов. к. 32 ) і ознайомитися з історичним минулим нашої держави і ще раз перегорнути сторінки героїчної і трагічної козацької минувшини.

Сторінками нашого славного минулого

1 Історія українського козацтва : нариси у 2 т. Т. 1. – К. : Вид. дім Києво- Могилян. акад., 2006. – 800 с.

2 Історія українського козацтва : нариси у 2 т. Т. 2 / Смолій В. А., ред. – К. : Києво-Могилян. акад., 2007. – 724 с.

3 Антонович, В. Б. Коротка історія Козаччини / В. Б. Антонович. – К. : Україна, 2004. – 304 с.

4 Яворницький, Д. І. Історія запорізьких козаків : у 3 т. Т. 3 / Д. І. Яворницький ; пер. з рос. І. І.Сварника. – Л. : Світ, 1992. – 456 с.

5 Яворницький, Д. І. Історія запорізьких козаків : у 3 т. Т. 2 / Д. І. Яворницький ; пер. з рос. І. І.Сварника. – Л. : Світ, 1991. – 392 с.

6 Голобуцький, В. О. Чорноморське козацтво / В. О. Голобуцький. – Дніпропет-ровськ : Січ, 2008. – 416 с.

7 Голобуцький, В. Запорозьке козацтво / В. Голобуцький. – К. : Вища шк., 1994. – 539 с.

8 Шевчук, В. О. Козацька держава як ідея в системі суспільно-політичного мислення XVI-XVIII ст. : у 2 кн. Кн. 1 / В. О. Шевчук. – К. : Грамота, 2007. – 720 с.

9 "Пакти і Конституції" Української козацької держави : (до 300-річчя укладення)Смолій В. А., ред.; Трофимчук М. С., Чухліб Т. В., упоряд. – Львів : Світ, 2011. – 440 с.

Слава козацька не вмре, не загине

1 Сегеда, С. П. Гетьманські могили / С. П. Сегеда. – К. : Наш час, 2009. – 440 с.

2 Шудря, М. А. Січ-мати / М. А. Шудря. – К. : Елібре, 2008. – 560 с.

3 Кащенко, А. Ф. Оповідання про славне Військо Запорозьке низове : оповідання / А. Ф. Кащенко. – Дніпропетровськ : Січ, 1991. – 494 с.

Лицарі булави та кошові Запорізької Січі

1 Історичні постаті України : історичні нариси / Болдирев О. В., упоряд. – Одеса : Маяк, 1993. – 383 с.

2 Огієнко, І. Богдан Хмельницький. / І. Огієнко. – К. : Наша культура і наука, 2004. – 448 с.

3 Гуржій, О. Г. Гетьман Петро Конашевич-Сагайдачний / О. Г. Гуржій,
В. В. Корнієнко. – К. : Україна, 2004. – 192 с.

4 Гуржій, І. Іван Скоропадський / І. Гуржій. – К. : Вид. дім Альтернативи, 2004. – 312 с.

5 Скрипник, І. Легенда про гетьмана / І. Скрипник. – Івано-Франківськ, 1997. – 175 с.

6 Субтельний, О. Мазепинці. Український сепаратизм на початку XVIII ст. / О. Субтельний. – К. : Либідь, 1994. – 240 с.

7 Політична діяльність гетьмана Івана Мазепи : монографія / В. М. Голобін, Я. І. Кісь, І. П. Макаровський [та ін.]. – Івано-Франківськ : ПНУ ім. В.Стефаника, 2009. – 182 с.

А також до Вашої уваги ряд періодичних видань: “Українська культура”, ”Чумацький шлях”, ”Віче”, ”Український історичний журнал”, на сторінках яких чимало статей присвячено цій темі.