Стратегічні орієнтири регіональної політики

У процесі утвердження України як суверенної держави проблеми регіоналізації країни, регіональних підходів, регіональної політики набувають дедалі більшої ваги і потребують осмислення та конструктивної розробки. Регіональна політика повинна повною мірою враховувати природно-ресурсні, історичні, етнокультурні, соціально-демографічні, економічні, політико-географічні особливості кожного регіону і створити умови для їх найбільш ефективного використання. Вона є необхідною і надзвичайно важливою складовою загальнодержавної політики.

Без виваженої регіональної політики неможлива економічна незалежність держави й ефективне функціонування національного господарського комплексу.

Регіональна політика становить складову частину національної стратегії соціально-економічного розвитку.
В сучасних геополітичних умовах зростає роль окремих регіонів у розвитку зовнішньо-економічного співробітництва. Допомогу уряду України в розробленні ефективної регіональної політики було надано в межах проекту LARGIS, щодо створення відповідного законодавства як основи для проведення реформ у сфері регіональної політики.

У 2001 р. Президентом України було затверджено Концепцію державної регіональної політики. Важливу роль у формуванні регіональної політики відіграла Державна стратегія регіонального розвитку України на 2003-2011 р.р., де було визначено чотири стратегічні цілі регіонального розвитку в Україні.

Регіональна політика в Україні залежить від політики Європейського Союзу, зокрема реалізації ініціативних регіональних програм ЄС. Особливо актуальним для нашої держави в даний час є вирішення стратегічних й поточних завдань регіональної політики.

Крім того, в читальному залі соціально-економічної літератури (к. №31, III пов.) НТБ на цю тему організована книжкова виставка, яка представлена в трьох розділах:

Державна регіональна політика, її сутність та завдання

Об’єкти і суб’єкти державної регіональної політики

Механізм реалізації регіональної економічної політики