Стандартизація, сертифікація та основи метрології

У ХХI ст. на глобальному ринку в умовах жорсткої конкуренції сучасною мовою бізнесу стала висока якість товарів та послуг. Підприємства та організації які хочуть не тільки зберегтись, а й забезпечити сталий розвиток у своїй діяльності, мають використовувати такі інструменти технічного регулювання, як стандартизація, сертифікація, метрологія, управління якістю та навколишнім середовищем.

На даний момент серед вітчизняних підприємств спостерігається тенденція щодо впровадження в практику міжнародних і європейських стандартів, засобів сертифікації і випробувань, сучасного вимірювального обладнання, передових методів менеджменту якості та довкілля, охорони й безпеки праці тощо. А це потребує залучення до роботи на підприємствах висококваліфікованих фахівців.

Тому надзвичайно важливою і корисною для студентів, викладачів, фахівців та інш. користувачів буде інформація у сфері метрології, стандартизації та сертифікації, яку можно знайти у друкованих виданнях, представлених у трьох розділах книжково-інформаційної виставки, організованої в читальному залі патентно-ліцензійної літератури та стандартів (к.33, III пов.) НТБ.

Розділ 1 Стандартизація та сертифікація

Стандартизація є одним з атрибутів державності, а з іншого боку – нормативним засобом управління, вона – об’єктивна реальність та одна з форм дії економічних законів розвитку суспільства.

В наш час сертифікація стала одним із важливих механізмів управління якістю, який дає можливість об’єктивно оцінити продукцію, надати споживачу підтвердження ії безпеки, забезпечити контроль за відповідністю продукції вимогам екологічної чистоти, а також підвищити ії конкурентоздатність.


Сертифікація : навч. посіб. / Р. Бичківський, П. Столярчук, Л. Сопільник, В. Друзюк. - Львів : Львів. політехніка, 2001. - 264 с.








Бичківський, Р. В.
Метрологія, стандартизація, управління якістю і сертифікація : підручник / Р. В. Бичківський, П. Г. Столярчук, П. Р. Гамула. - 2-ге вид., випр. і доп. - Львів : Львів. політехніка, 2004. - 560 с.

У підручнику викладені наукові, законодавчі, нормативні, технічні та організаційні основи з метрології, стандартизації, управління якістю, сертифікації та акредитації відповідно до типової програми, рекомендованої Міністерством освіти і науки для включення такої дисципліни до навчальних програм стандартів освіти всіх навчальних закладів III - IV рівнів акредитації. Підручник призначений для студентів всіх спеціальностей технічного і економічного профілів. Може бути корисним для спеціалістів та фахівців промисловості, діяльність котрих пов'язана їз стандашизацією, управлінням якістю продукції, сертифікацією продукції та систем якості.


Боженко Л. I.
Метрологія, стандартизація, сертифікація та акредитація: Навчальний посібник. — Львів: Афіша, 2006. — 324 с.








Кириченко, Л. С.
Стандартизація і сертифікація товарів та послуг : підручник / Л. С. Кириченко, А. А. Самойленко. - Х. : Ранок, 2008. - 240 с.

У підручнику викладені загальні науково-теоретичні та методичні основи стандартизації і сертифікації, основні положення Національної стандартизації України і Національної системи сертифікації УкрСЕПРО; вміщено відомості про міжнародну стандартизацію та сертифікацію, взаємозв'язок стандартизації та сертифікації з виробництвом продукції високої якості. Підручник призначено для студентів, які навчаються за напрямом підготовки "Економіка та підприємництво" із професійним спрямуванням "Комерційна діяльність".



Микитин, Г. В.
Основи метрології : навч. посіб. / Г. В. Микитин. - Львів : Сполом, 2008. - 296 с. : іл. - 279-289.

У посібнику розглянуто системний підхід до структури метрології: методологія вимірювання; метрологічне забезпечення; стандартизація, сертифікація. Методологію вимірювання фізичних величин представлено процедурами реєстрації та вимірювання й відповідними до них методами, засобами, похибками та опрацюванням результатів вимірювання. Наведено концептуальний підхід до створення метрологічного забезпечення вимірювання та обгрунтовано засади стандартизації, сертифікації в галузі метрології. Навчальний посібник відповідає вимогам державних стандартів України та програмі дисципліни "Основи метрології, взаємозамінюваності й стандартизації"".


Основи стандартизації, сертифікації та ідентифікації товарів : навч. посіб. / В. І. Павлов, О. В. Мишко, І. В. Опьонова, Н. В. Павліха. - вид. друге, доп. - К. : Кондор, 2009. - 230 с. - 222-229.
У посібнику викладені основні положення управління якістю продукції розкриті механізми функціонування національної системи стандартизації, сертифікації та ідентифікації товарів і послуг в Україні.
Матеріали розроблені з урахуванням рекомендацій Міжнародної організації із стандартизації (ISO) відповідно до регламентацій, що існують у галузі сертифікашта управління якістю ISO/IEC, вимогсистеми ідентифікації товарів і послуг (EAN o UCC), документів УкрСЕПРО.


Саранча, Г. А.
Метрологія, стандартизація, відповідність, акредитація та управління якістю : підручник / Г. А. Саранча. - К. : Центр навчальної літератури, 2006. - 672 с. : іл. - 648-649.

У підручнику викладено новий матеріал, що з'явився станом на 2004 р. у галузі стандартизації, метрології, відповідності,, управління якістю продукції, послуг та довкілля. Особлива увага приділена Національній стандартизації. У зв'язку з широкою діяльністю України в міжнародній торгівлі, науково-технічних програмах та проектах наведено правила і методи прийняття та застосування міжнародних і регіональних стандартів та принципів, які змінюють світ, а також дають нові рубежі на шляху до Європейської інтеграції та світової організації торгівлі (COT).


Тарасова, В. В.
Метрологія, стандартизація і сертифікація : підручник / В. В. Тарасова, А. С. Малиновський, М. Ф. Рибак. - К. : ЦУЛ, 2006. - 264с. : іл. - 260-262.

У підручнику розглядаються різновиди методів, засобів і способів вимірювань в метрології, нормативно-правові, організаційні і методологічні основи стандартизації і сертифікації, як в Україні так і за її межами. Викладено новий матеріал, що з'явився станом на 2006 рік. Підручник базується на досвіді вітчизняної науки, новітніх досягнень багатьох країн світу та їх національних організацій з метрології, стандартизації, сертифікації. Кожен розділ завершується рекомендованою літературою, термінологічним словником, запитаннями для самоконтролю, трьома модулями з завданнями для блочно-модульного контролю.


Цюцюра, С. В.
Метрологія, основи вимірювань, стандартизація та сертифікація : навч. посіб. / С. В. Цюцюра, В. Д. Цюцюра. - 3-тє вид., стереот. - К. : Знання, 2006. - 242 с. - (Вища освіта ХХІ століття.). - 241-242.

У навчальному посібнику розглядаються основні положення та визначення у сфері метрології. Дається аналіз похибок вимі¬рювань фізичних величин. Наводяться точнісна ієрархія засобів вимірювальної техніки, їх класифікація і порядок передачі одиниць вимірювання від еталонів до технічних засобів вимірювання, розглядаються методи повірки засобів вимірювання. Наводяться також відомості про державну та міжнародну стандартизацію, сертифікацію, показано взаємозв'язок стандартизації, метрології та сертифікації в комплексному управлінні якістю продукції. За змістом посібник відповідає типовій програмі з навчальної дисципліни "Метрологія та основи вимірювань".

Розділ 2 Основи метрології

Метрологія має важливе значення для науково-технічного прогресу, оскільки без вимірювань, без постійного підвищення їх точності неможливий розвиток жодної з галузей науки і техніки.


Головко, Д. Б.
Основи метрології та вимірювань : навч. посіб. / Д. Б. Головко, К. Г. Рего, Ю. О. Скрипник. - К. : Либідь, 2001. - 408с.

Викладено основи метрології як науки про вимірювання, розглянуто одиниці фізичних величин, похибки вимірювань. Описано методи математичної обробки результатів вимірювань і форми зображення цих результатів. Наведено конструкції та схеми еталонів, зразкових мір і засобів вимірювань. Представ¬лено прилади та пристрої для вимірювань електричних і неелектричних величин. На різних прикладах показано раціональний вибір методів та засобів вимірювань на основі їх метрологічних характеристик.




Кісіль, І. С.
Метрологія, точність і надійність засобів вимірювань : навч. посіб. / І. С. Кісіль. - Івано-Франківськ : Факел, 2002. - 400 с.

Викладено основні відомості про метрологію., точність і надійність засобів вимірювань. Розглянуто питання теорії похибок вимірювань, загальну характеристику статистичних методів обробки даних при вимірюваннях, методики обробки результатів спостережень при прямих, посередніх, сукупних та сумісних вимірюваннях. Значна увага приділена методам розрахунку похибок засобів вимірювань, розрахунку оцінок надійності та підвищенню точності засобів вимірювань.




Метрологія та вимірювальна техніка : підручник / Поліщук Є.С., ред. - Львів : "Бескид Біт", 2003. - 544с.
У підручнику викладено основи метрології як науки про вимірювання, принципи побудови засобів вимірювальної техніки та їх раціонального використання для вимірювань електричних та неелектричних величин.






Метрологія та вимірювання : навч. посіб. / Стадник Б. І., ред. - Львів : Львів. політехніка, 2012. - 312 с. : іл., рис., табл.
Посібник призначений для вивчення курсів "Метрологія та вимірювання", "Основи метрології та електричні вимірювання", "Основи метрології та вимірювальної техніки", "Методи та засоби вимірювань електричних величин", "Метрологія та вимірювання електричних і магнітних величин" для студентів ВНЗ електротехнічних спеціальностей всіх форм навчання. Буде корисним також для аспірантів, наукових працівників та фахівців-метрологів. Систематизовано та докладно викладено усі питання методології електричних вимірювань та опрацювання результатів експериментів. Структура викладення теоретичного матеріалу та змісту лабораторних робіт, оригінальні вимірювальні задачі та приклади їх розв'язування, наведення метрологічних характеристик сучасних ЗВТ методично обгрунтовані, що робить посібник максимально зручним для самостійного опрацювання матеріалу.

Розділ 3 Вимірювання та вимірювальна техніка

Вимірювання є основним джерелом інформації про властивості та характеристики сировини, виробів і обладнання, оптимального ведення технологічних процесів добутку, транспорту, зберігання, переробки і реалізації нафти, нафтопродуктів та природного газу.

Вимірювальна техніка здійснює безпосередній вплив на технічний рівень і якість технологічних процесів нафтогазової галузі.


Метрологія і технологічні вимірювання у нафтовій та газовій промисловості : навч. посіб. / С. А. Чеховський, І. С. Петришин, Н. М. Піндус [та ін.] ; Чеховський С. А., ред. - Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2010. - 534 с. : рис., табл. - 514-516.
У навчальному посібнику розглянуто питання метрології, а також вимірювання і контролю параметрів, які практично повністю охоплюють весь спектр величин, характерних для технологічних процесів у нафтовій та газовій промисловості. Навчальний посібник адресовано студентам метрологічних, приладних та технологічних спеціальностей, аспірантам та викладачам.




Основи метрології та вимірювальної техніки. У двох томах : підручник. Т.1 : Основи метрології / М. М. Дорожовець, В. П. Мотало, Б. І. Стадник [та ін.] ; Стадник Б.І., ред. - Львів : Львів. політехніка, 2005. - 532 с. : іл. У першому томі - "Основи метрології" - викладено основні положення метрології, теорії вимірювань та забезпечення єдності вимірювань, загальні відомості про засоби вимірювальної техніки (ЗВТ) та їх метрологічні характеристики і вимірювальні сигнали. Розглянуто питання теорії похибок вимірювань і опрацювання результатів вимірювань. У другому томі - "Вимірювальна техніка" - розглянуто основні методи та засоби вимірювань електричних, магнітних і неелектричних величин та оцінювання точності вимірювань. Висвітлено питання метрологічного забезпечення електричних вимірювань та метрологічної перевірки засобів вимірювань електричних величин.


Основи метрології та вимірювальної техніки. У двох томах : підручник. Т.2 : Вимірювальна техніка / М. М. Дорожовець, В. П. Мотало, Б. І. Стадник [та ін.] ; Стадник Б.І., ред. - Львів : Львів. політехніка, 2005. - 656 с. : іл.
У першому томі - "Основи метрології" - викладено основні положення метрології, теорії вимірювань та забезпечення єдності вимірювань, загальні відомості про засоби вимірювальної техніки (ЗВТ) та їх метрологічні характеристики і вимірювальні сигнали. Розглянуто питання теорії похибок вимірювань і опрацювання результатів вимірювань. У другому томі - "Вимірювальна техніка" - розглянуто основні методи та засоби вимірювань електричних, магнітних і неелектричних величин та оцінювання точності вимірювань. Висвітлено питання метрологічного забезпечення електричних вимірювань та метрологічної перевірки засобів вимірювань електричних величин.