Провісник національного відродження

4 березня виповнюється 205 років від дня народження українського композитора, диригента, священника та громадського діяча М.М. Вербицького. Майбутній митець народився в 1815 році в селі Явірнику Руськім біля Перемишля. Навчався в гімназії, потім в ліцеї, а згодом і в музичній школі та Львівській духовній семінарії. В цей період успішно засвоює теорію музики та композиції. Вважається, що зріла композиторська творчість Вербицького тісно пов’язана з становленням українського театру в Галичині. Він створює музику для багатьох п’єс, і чимало творів з того репертуару зберігають свою популярність і до нині.
Михайло Вербицький декілька разів кидає богослів’я, але трагічні обставини сімейного життя і важке матеріальне становище примушують його черговий раз вступити до семінарії та у 1850 році прийняти сан священника. Згодом він стає парохом в селі Млини біля Перемишля, де і жив до самої смерті. Помер від важкої хвороби 7 грудня 1870 року. Отець Михайло Вербицький написав майже 40 церковних композицій, симфонічні увертюри, сакральні і світські твори.
Найвідомішим твором композитора М.Вербицького є музика до Державного Гімну «Ще не вмерла Україна». Найвірогідніше те, що священник прочитав вірш Павла Чубинського у часописі. Патріотична пісня вперше прозвучала для публіки в 1863 році у музейній залі духовної семінарії і виконав її сам композитор. А перше виконання твору як Гімну відбулося 10 березня 1865 року в Перемишлі. Це був завершальний номер концерту, присвяченому пам’яті Тараса Шевченка. Гімн України об’єднує і надихає нас сьогодні у цей важкий для нашої держави час і є символом невмирущої сили народу, який обрав шлях свободи і незалежності.
В читальному залі наукових та періодичних видань (ІІІ пов., кім. №33) представлена книжково-ілюстративна виставка-портрет «Символ національного відродження» (до 205-ї річниці від дня народження М.М.Вербицького). Презентацію виставки відкрив директор бібліотеки Роман Пуйда. Присутніх студентів Інституту інформаційних технологій працівники читального залу більш детально ознайомили зі сторінками життєвого та творчого шляху митця, спадок якого налічує 133 композиції. Високий художній рівень творів Михайла Вербицького дає нам право називати його першим західноукраїнським композитором-професіоналом, який своїм талантом зробив величезний внесок в культурну скарбницю нашої держави.

socrat2.jpg

socrat2.jpg

socrat2.jpg

socrat2.jpg

socrat2.jpg