Прапороносець миру і добра

talanty_ukr.jpg

3 квітня виповнюється 100 років від дня народження О. Гончара – геніального майстра слова, культурного та громадського діяча. Він був яскравим виразником національного характеру, історичної духовності нашого народу.

Олесь Терентійович, пройшовши дорогами війни, добре бачив сутність сталінського режиму, а головне бачив « тих жорстокосердих, черствих, внутрішньо байдужих», завдяки яким існував цей режим. Свої враження, навіяні війною і пережиті серцем він переніс на сторінки роману «Прапороносці». Після виходу роману - трилогії до письменника приходить справжнє визнання. Наступні визначні твори «Людина і зброя», «Тронка» вийшли в 60 – х роках і органічно вписались в літературу «шістдесятників». Окрилений творчими здобутками та патріотичними настроями того часу, Гончар пише роман «Собор» (1968), який був надрукований тільки через 20 років. Твір викликав інтерес серед громадськості, став одночасно болем і гордістю автора. Після тиску критики письменник пише твори на загальноприйняту тематику «Циклон», «Берег любові», «Бригантина» та інші.

Наприкінці ХХ ст. виходить «Катарсис» Олеся Гончара - щоденникові записи періоду Другої cвітової війни та інші записи. Перед читачем постає новий, небачений образ письменника з чіткими ознаками християнського світобачення. Це ключ до розуміння його істиного духовного стану.

Олесь Гончар – неповторний класик публіцистики. В основі його творчості – питання буття українського народу, розвитку мови, збереження довкілля, ролі молоді в майбутньому нашої держави.
Також письменник відомий як громадський діяч, обіймав відповідальні посади, мав численні урядові нагороди, лауреат Національної премії ім. Шевченка та багатьох державних премій. З 1959 до 1971 р.р. він очолює Спілку письменників України, докладає величезних зусиль для збереження і захисту української мови від знищення. Олесь Терентійович захищав переслідуваних владою митців: В. Земляка, Л. Костенко, Григора Тютюнника та інших. Також він першим дав позитивну оцінку творчості Василя Симоненка.

Ідея незалежності України завжди була присутня в думках та творах письменника. В його щоденнику записано: «Дякую богові, що дав мені народитися українцем». Гончар був духовним лідером української нації і його зболене й гаряче слово уболівало за єдине багатство – за любов до України. Творчість письменника назавжди стала складовою української літератури та української культури загалом.

До ювілейної дати від дня народження Олеся Гончара на абонементі художньої літератури (к.22, ІІ пов.) організована тематична книжкова виставка «Прапороносець миру і добра». Відвідавши виставку, ви зможете ознайомитись з творчим шляхом та численними творами неперевершеного майстра слова.