Найцікавіше про Великдень

Для всіх християн у світі Великдень - головне свято року. В його основі лежить біблійна історія чудесного воскресіння Ісуса, який був розп'ятий на хресті. Свято широко святкується в усьому світі, і, звичайно ж, з ним пов'язано безліч легенд, історій, символів, незвичайних фактів, про які, можливо, багато хто навіть не здогадується. Сподіваємось, що, прочитавши нашу добірку, ви дізнаєтеся для себе багато нового та цікавого про це світле свято.

pacha0120.jpg

Воскресіння. Фра Беато Анжеліко. Фреска з монастиря Сан-Марко, Флоренція, сер. XV ст.

Трошки історії
Хто знає, чому Великдень щороку святкується в різні дні? Напевно, більшість. І все ж… У 1-му столітті нашої ери воскресіння Христа святкували кожного тижня, але у 2-му вже почалися суперечки на цей рахунок. Тому відбувся Нікейський собор, на якому постановили, що Великдень святкуватиметься після 21 березня в неділю після повного місяця. А оскільки це явище відбувається завжди в різний час, то і дата святкування різниться. Тому, щоби визначити дату святкування Великодня, спочатку визначають, коли місяць вперше буде повним після весняного рівнодення. А наступна неділя і буде святковою. 

pacha0220.jpg

Воскресіння Христове. Рафаелліно дель Гарбо

ЧОМУ ПЕЧУТЬ ПАСКУ
За давнім переказом, Ісус Христос після воскресіння приходив до апостолів під час їх трапез. Вони ж залишали для нього самого вільне місце, а на тарілку клали шматочок хліба. 
Так і з'явилася традиція у свято Воскресіння залишати хліб у храмі на особливому столі, як це робили апостоли. Далі хліб поділяли на невеликі шматки і роздавали парафіянам після великодньої служби.
Проте сама суть саме в хлібі. З часом ця традиція міцно вкоренилася у багатьох будинках. Кожна господиня стала випікати в честь свята подібний хліб округлої форми.
Форма циліндра також обрана зовсім не випадково. За переказами, саван Спасителя був саме таким. 
Маючи під час великодньої трапези на столі паску, ми маємо сподівання, що і в нашому домі невидимо присутній воскреслий Господь.

Найстаріша паска

В світі найстаріша паска була спечена у Страсну п’ятницю в 1821 році. Сімейну реліквію зберегла 91-річна уродженка Лондона Ненсі Тітман. Дивно, що паска не тільки не запліснявіла за стільки років, але і пахне як свіжа. Більш того, на ній чітко збереглося зображення хреста, який зробив пекар під час випічки. Паску дуже дбайливо зберігають, виділивши їй місце у спеціальній коробочці.  Знавці вражені настільки дивовижною здатністю паски не псуватися стільки років.
НАЙБІЛЬША ПАСКА УКРАЇНИ
А от найбільшу паску спекли не де-небудь, а саме в нашій країні 2011 року, в Світле Воскресіння Христове, місцеві жителі селища Ялта Донецької області. 
Гігантська паска вийшла висотою 2 метри 30 сантиметрів, діаметром 2 метри 10 сантиметрів. Вага паски склала рекордні 2 т, а точніше - 2100 кг. 
На виготовлення паски пішло понад тонну борошна, близько 7500 яєць і 280 кг родзинок.
Ця подія була занесена до Національного Реєстру Рекордів.
ЗВИЧАЙ РОЗФАРБОВУВАТИ ЯЙЦЯ
Звичай розфарбовувати яйця не є тільки український. Цей звичай відомий усім європейським народам. Українці надали йому характерні риси, розфарбовуючи яйця притаманними українській народній культурі орнаментами. 

pacha0420.jpg

Писанки

Згідно з переказами, перше пасхальне яйце Марія Магдалина піднесла римському імператору Тиберію. Коли Марія прийшла до Тиберія і оголосила про Воскресіння Христа, імператор сказав, що це так само неможливо, як і те, що куряче яйце буде червоним, і після цих слів куряче яйце, яке він тримав, стало червоного кольору. Звичай розфарбовувати, а потім розбивати яйця символізує нове життя.
Інша легенда фарбування яєць свідчить: після смерті Христа сім іудеїв зібралися на бенкет. Серед страв були смажена курка і зварені круто яйця. Під час бенкету один з присутніх, згадавши про страченого, сказав, що Ісус воскресне на третій день. На це господар будинку заперечив: «Якщо курка на столі оживе, а яйця стануть червоними, тоді він воскресне». І в ту ж мить яйця змінили колір, а курка ожила.

Найбільша писанка
На території Канади, за проектом Павла Цимбалюка в містечку Вегревілль, розташованому на схід від Едмонтона, знаходиться найбільше в світі пасхальне яйце. Його довжина становить 8 м, а ширина – 5 м. Ця «писанка» вагою близько 2270 кг зроблена з уламків літаків. Виготовили цей пам’ятник на згадку про тих українців, що першими приїхали до Канади. Щороку в липні у містечку Веґревілі відбувається Український фестиваль писанки
Є пам'ятник писанці і в Румунії - в місті Сучаві. Як свідчить табличка, висота яйця складає 7,25 м, діаметр - 4,60 м, а вага - 1800 кг.
Єдиний у світі музей писанки збудовано в місті Коломия. Частиною музею є архітектурна споруда у формі найбільшого у світі писанкового яйця, яка стала візиткою міста і приваблює відвідувачів з усіх країн.                 
Музей володіє колекцією понад 6000 писанок, представлених з переважної більшості областей України, а також з Пакистану, Шрі-Ланки, Білорусі, Польщі,Чехії, Швеції, США, Канади, Франції та Індії.  
Найдавніші українські писанки, які вдалося зберегти до нашого часу, знаходяться у колекції Національного музею українського народного декоративного мистецтва.
В селі Братківці Стрийського району, що на Львівщині, встановлено та освячено пам’ятник Писанці до 2000-ліття Різдва Христового, вартість якого оцінюють приблизно у 100 тис. грн. Висота пам’ятного знаку 6,5 м, а його діаметр – 4 м, в середині розміщено Богородицю. 
Також в Україні знаходиться пам'ятний знак українській писанці в с. Доброгостів Львівської області.
Найдорожчі та найвідоміші пасхальні яйця - це, звичайно ж, яйця Фаберже. У 1885 році російський імператор Олександр III захотів зробити незвичайний подарунок до свята своїй дружині. "Кого здивуєш звичайними фарбованими яйцями? Тут потрібен подарунок більш значущий", - приблизно так подумав правитель і звернувся до ювелірів з проханням виготовити для нього яйця, які стали б справжнім витвором мистецтва. І майстри створили золоте яйце, вкрите білою емаллю, всередині якого знаходилася маленька золота курочка. Імператриці дуже сподобався подарунок чоловіка, і Олександр дав доручення фірмі Фаберже щороку виготовляти нове унікальне яйце в якості подарунка імператриці. Цю традицію зберіг і син Олександра III - імператор Микола II. Тільки він уже замовляв по два яйця - для своєї матері і для дружини.

pacha0320.jpg

Музей писанки в Коломиї

Щороку по всій Україні до Великоднього свята організовують фестивалі, присвячені пасхальній писанці.
Сподіваємося, що, прочитавши нашу добірку, ви відкрили для себе щось нове та цікаве про це дивовижне свято. Бажаємо вам миру та злагоди, дорогі читачі! Щасливої Пасхи!

З Воскресінням Христовим щиро Вас вітаєм!
Жити в радості й любові від душі бажаєм!
Запашною нехай буде Великодня Паска!
І до віку буде з Вами світла Божа ласка!
Хай Божа матір Вас охороняє,
А Дух Святий здоров'я посилає.
Господь дарує Ангела з небес!
Христос Воскрес!
Воістину воскрес!