Майстер-клас «Інформаційні ресурси бібліотеки: технологія виконання пошуку інформації»

З метою підвищення професійної кваліфікації бібліотечних працівників обласного методичного об’єднання відбувся майстер-клас для працівників відділів інформаційних технологій вузівських бібліотек. Майстер-клас відбувся в рамках засідання секції з питань інформаційних технологій та був організований на базі Науково-технічної бібліотеки ІФНТУНГу.

Заступник директора НТБ з комп’ютеризації Стисло Т.Р. зупинився на основних питаннях технології виконання пошуку інформації на прикладі інформаційних ресурсів Науково-технічної бібліотеки.До сучасних інформаційних технологій, які використовують в навчальному процесі, відносять електронні та гібридні бібліотеки, електронні посібники, довідково-пошукові системи Інтернет та ін.

Як правило, у час бурхливого розвитку комп'ютерних технологій, електронні навчальні чи довідково-пошукові системи розробляються з використанням гіпертекстових і мультимедійних технологій. Такі системи називають інтерактивними навчальними Web-матеріалами, які можуть знайти і знаходять широке застосування як в звичайних формах навчання, так і в дистанційній освіті.

Можливості пошуку, надані електронною бібліотекою, багато в чому залежать від прав доступу до баз даних, якими наділяється конкретна категорія користувачів. Найчастіше пошук проводиться в електронних каталогах (бібліографічних базах даних і базах даних довідкової інформації), а також через Web-форму з сайту бібліотеки ( починаючи з введення адреси веб-сайту: пошук по електронному каталогу необхідного видання, вибір параметрів пошуку, доступ до електронної версії, її завантаження та збереження на диску, перегляд персонального формуляра користувача (для входу у «Персональний формуляр» в полі «Шифр читача» вводиться номер читацького квитка, а в полі «ПІН код» – особистий пін код, наступна дія – «Відправити запит»). За функціональними можливостями електронні бібліотеки повнотекстових документів якісно відрізняються від традиційних бібліотек. У першу чергу, крім бібліографічного пошуку, що забезпечується бібліотечними каталогами (паперовими чи електронними), в електронних бібліотеках можна сполучити пошук по реквізитах документів і пошук по повних текстах.

Принципово нової якості пошуку повнотекстових наукових документів в електронних бібліотеках можна досягти, доповнивши пошук по реквізитних і текстових полях пошуком по структурно-графічних компонентах (формулам, таблицям, графікам, малюнкам і т.д.).

Нова якість, що одержує користувач при пошуку по структурно-графічних компонентах документа, є наслідком того, що наукові знання, відбиті в структурно-графічних компонентах, можуть не одержати адекватного опису в текстових полях того ж документа. З погляду змісту документа, для користувачів електронної бібліотеки структурно-графічні компоненти можуть бути навіть бути більш цінними, ніж текстова інформація. Саме ці та споріднені питання і були основною темою професійного спілкування між бібліотечними працівниками обласного методичного об’єднання. Відбулося жваве обговорення досвіду Науково-технічної бібліотеки та взято до уваги учасниками майстер-класу.На секції було також розглянуто низку важливих питань, пов’язаних з модернізацією вузівських бібліотек.