Культура мовлення як показник загальної культури особистості

Сучасна людина проводить в усному спілкуванні 65% свого робочого часу. Витрата чистого часу на бесіди у пересічного мешканця Землі складає 2,5 року. Це означає, що кожен протягом свого життя встигає “наговорити” близько 400 томів обсягом по 1000 сторінок. Отже, люди багато розмовляють, але часто роблять це неефективно.
Мова – це своєрідна візитна картка кожної людини, саме вона дає змогу судити про її освіченість, ерудицію, начитаність. Ніщо не характеризує людину так швидко, всебічно і наочно, як її мова. Ще давньогрецький філософ Сократ сказав: «Заговори, щоб я тебе побачив», указуючи тим самим на велике значення усного мовлення у характеристиці людини.
Наша мова повинна бути зрозуміла співрозмовнику. Тому варто обережніше вживати професійні слова, які відрізняються від офіційних наукових термінів. Спілкування ділових людей повинно бути особливо правильним, тому що помилки у вимові і вживанні слів відволікають співрозмовника від суті ділової розмови, а іноді і призводять до непорозумінь.
Мова завжди повинна відповідати ситуації, культурному і професійному рівню слухачів. З цим пов’язане і вживання жаргонів. Деякі з таких слів дуже яскраві і точні, якщо вжити їх у неформальній обстановці. Але переступивши поріг конференц-залу чи будь-якого солідного офісу, ділова людина повинна утриматися від уживання жаргонних слів.
Життя людини в суспільстві регламентоване системою різних правил та законів. Тому кожен спеціаліст має дбати про дотримання правил мовного етикету. Культура спілкування охоплює відповідні знання, етичні та психологічні напрямки, необхідні для взаємодії , а також вміння застосовувати їх у конкретних ситуаціях.
Отже, важливою рисою ерудованої, всебічно розвиненої людини є висока культура мовлення, тобто вміння досконало використовувати сучасну літературну мову з різноманітними притаманними їй нормами.
У читальному залі технічних та гуманітарних наук ( к. №23, ІІ поверх ) представлена тематична книжкова виставка «Етика та психологія мовної поведінки», матеріали якої детальніше знайомлять користувачів з культурою, способами, стилями та особливостями мовного спілкування. То ж любіть, поважайте і цінуйте нашу рідну мову!

socrat2.jpg

socrat2.jpg