Конституція України: вимріяна поколіннями

talanty_ukr.jpg

Конституційні традиції, притаманні нашій державі з давніх-давен. Саме український народ першим у Європі створив конституцію, яка відома під назвою «Конституція Пилипа Орлика» (1710 рік.).
Сучасна Конституція – це документ, що поєднує традиційний світогляд українців, прагнення та бачення народу в геополітичному масштабі.

Прийняття Конституції, стало одним з найважливіших етапів в історії України. Закон закріпив всі правові основи нашої незалежної країни, її територіальну цілісність і суверенітет, забезпечив права громадян, сприяв подальшому підвищенню міжнародного авторитету України на світовій арені.

День Конституції України відзначається щорічно 28 червня і є офіційним державним святом. Прийняттям даного документа в 1996 році ознаменувався початок становлення і розвитку нової демократичної і незалежної країни.

Науково-технічною бібліотекою до Дня Конституції України було проведено історико-просвітницьку годину «Конституція України: історія і сучасність». Учасниками заходу були студенти Енергетичного інституту. Основна увага акцентувалася на особливому значенні конституції як основного закону суспільного життя, яке ще більше зростає у окремі перехідні періоди, у контексті конкретних змін як у політичному, так і економічному житті суспільства. Було розглянуто основні етапи історії конституційного розвитку України: Конституція гетьмана Пилипа Орлика, Універсали Української Центральної Ради, Конституції Української народної республіки, Закон про тимчасовий державний устрій України (1918 p.), Тимчасовий основний закон про державну самостійність українських земель колишньої Австро-Угорської монархії, ухваленого УНР на засіданні 13 листопада 1918 p., Закон про тимчасове верховне управління та порядок законодавства в УНР (1920р.), чотири Конституції УРСР та ін. Починаючи з Конституції Пилипа Орлика 1710 року, яка, щоправда, так і не вступила в дію, і закінчуючи безсонною ніччю з 27-го по 28-е червня 1996-го року, коли Основний Закон нарешті був прийнятий, – таким був нелегкий шлях цього великого документа. Але й результат того вартий – Конституція Україна по праву визнається однією з найбільш досконалих і демократичних Конституцій у всьому світі.

Навряд чи варто нагадувати, що значить для української нації наявність власної незалежної держави, визнаного члена світової спільноти і повноправного учасника міжнародних відносин. До цього народ прагнув багато сотень років, і сьогодні йому нарешті пощастило пожинати плоди багатовікових зусиль, саме тому день Конституції України має особливе історичне та почесне значення.

Конституція увійшла в суспільне життя як головний оберіг державності і демократії, гарант незалежності і соборності України. Її найвища юридична сила, верховенство права, політична, економічна та ідеологічна багатоманітність – фундаментальні засади, на яких ґрунтується сьогодення і вибудовується майбутнє українського народу.

Прийняття Конституції України стало непересічним фактом у розвитку конституційного процесу на теренах Української держави. Нова конституція стала доказом здатності українського народу до державотворення та правотворення. Разом з тим конституційна реформа, під якою прийнято розуміти комплекс заходів та дій з удосконалення змісту Конституції України, не завершена. Вимоги сьогодення, нагальні потреби і запити українського суспільства диктують необхідність подальшого вдосконалення Конституції, яке має відбуватися демократично, публічно, за участі широкої громадськості.

Також з нагоди державного свята – Дня Конституції, в читальному залі періодичних видань та іноземної літератури (к.32, ІІІ пов.) організована книжково-інформаційна виставка «Сучасний конституційний процес в Україні: стан і перспективи». На виставці представлені друковані видання із фондів бібліотеки.

Запрошуємо всіх бажаючих переглянути більш детально представлені документи.

talanty_ukr.jpg