Календар знаменних і пам’ятних дат ІФНТУНГ на 2014 рік

Науково-технічна бібліотека Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу продовжує випуск «Календаря знаменних і пам’ятних дат Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу». У третьому виданні на 2014 рік подані ювілейні дати викладачів, науковців, працівників університету, а також визначні дати, що стосуються підрозділів і кафедр університету.
Усі дати подані у хронологічній послідовності. До деяких з них додаються біографічні довідки та бібліографія.

1 січня 80 років від дня народження професора кафедри інженерної геодезії Романа Герасимовича Пилип’юка

Пилип’юк Роман Герасимович народився 1 січня 1934 року в с. Рудники Снятинського району Івано-Франківської області.
Освіту здобував у початковій школі с. Рудники, а згодом – у середній школі № 5 м. Івано-Франківська. Після закінчення школи у 1950 році вступив на геодезичний факультет Національного університету «Львівська політехніка» (тоді ЛПІ – Львівський політехнічний інститут), який закінчив з відзнакою у 1955 році.
Трудову діяльність розпочав інженером Українського аерогеодезичного підприємства (м. Київ), звідки був скерований на роботу в Китайську Народну Республіку, де в 1956-1957 роках працював над створенням високоточних геодезичних мереж, що послужили основою для картографування важкодоступних районів пустель Гобі, Тикла-Макон та гірських районів Тибету.
Після повернення із закордонного відрядження розробляв проекти геодезичного освоєння району Байконура, працював над створенням державної астрономо-геодезичної мережі країни.
З осені 1963 року розпочав викладацьку роботу, перейшовши на посаду асистента кафедри Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу (тоді Івано-Франківський філіал ЛПІ).
Працював на посадах асистента, старшого викладача, доцента та професора кафедри інженерної геодезії.
Професор Пилип’юк Р. Г. зробив значний внесок у становлення геологорозвідувального факультету, працюючи заступником декана (1967-1976 рр.), деканом факультету (1985-1990 рр.), завідувачем кафедри інженерної геодезії (1990-1994 рр.).
У 1991 році за ініціативою професорів Козака Ф. В. і Пилип’юка Р. Г. в університеті було відкрито спеціалізацію з підготовки фахівців з землеустрою на базі геодезичної спеціальності, що було започатковано вперше на Україні і в подальшому дало можливість відкрити в університеті нову спеціальність «землевпорядкування та кадастр» і значно підвищити фаховий рівень землевпорядної служби Прикарпаття.
У 1991-1993 рр. Пилип’юк Р. Г. разом з керівництвом Українського геодезичного підприємства (м. Київ) розробили концепцію створення на Прикарпатті спеціалізованого геодезичного підприємства для якісного геодезичного обслуговування всіх користувачів необхідною їм картографічною продукцією. Після узгодження всіх питань з обласною адміністрацією і Кабінетом Міністрів України в Івано-Франківську було створено державне підприємство «Карпатигеодезкартографія» (1993 р.).
Наукові інтереси Романа Герасимовича стосуються проблем тривимірної геодезії, методів високоточних геодезичних вимірювань, проблем землеустрою і кадастру. Він успішно захистив кандидатську дисертацію (1974 р.), є автором багатьох наукових праць. Наукові розробки Р. Г. Пилип’юка мають теоретичне значення і практичне застосування в геодезичному виробництві.
За багаторічну сумлінну працю вчений неодноразово відзначався як відомчими, так і державними нагородами. Йому присвоєно почесне звання «Відмінник освіти України» (1998 р.), він перший на Прикарпатті удостоєний звання «Почесний геодезист України» (2003 р.), нагороджений медалями «За доблесну працю» (1970 р.), «Ветеран праці» (1987 р.), орденом дружби КНР (1957 р.).
Нині кандидат технічних наук Пилип’юк Р. Г. – шанований професор кафедри інженерної геодезії.
До основних його публікацій слід віднести:

Пилип'юк Р. Г. Вища геодезія. (Сфероїдна геодезія) : практикум / Р. Г. Пилип'юк, Р. Р. Пилип'юк. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2013. – 188 с. : табл.

Спосіб високоточного геометричного нівелювання зі штучною зміною горизонту нівеліра / Р. Пилип'юк, Р.Кондур, М. Пилип'юк та ін. // Сучасні досягнення геодезичної науки та виробництва : зб. наук. праць / Зах. геодез. товариство УТГК – Львів , 2011. – Вип. I (21). – С. 103-105.

Геодезія : лабораторний практикум / Р. Г. Пилип'юк, Є. Ю. Ільків, І. В. Біда [та ін.]. – Івано-Франківск : ІФДТУНГ, 2010. – 72 с.

Дипломне проектування : метод. вказівки / К. О. Бурак, Р. Г. Пилип'юк, Г. Г. Мельниченко, Р. Р. Пилип'юк. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2010. – 30 с.

Пилип'юк Р. Г. Вища геодезія : лаборатор. практикум / Р. Г. Пилип'юк, Р. Р. Пилип'юк. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2010. – 36 с.

Пилип'юк Р. Г. Геодезична астрономія (Системи виміру часу) : конспект лекцій / Р. Г. Пилип'юк, Р. Р. Пилип'юк. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2006. – 59 с.

Гургула С. І. Сферична тригонометрія : конспект лекцій / С. І. Гургула, Т. Г. Лавинюкова, Р. Г. Пилип'юк. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2002. – 28 с.

9 січня
65 років від дня народження проректора з наукової роботи, завідувача кафедри технічної діагностики та моніторингу Олега Михайловича Карпаша

Карпаш Олег Михайлович народився 9 січня 1949 року в м. Тлумач Івано-Франківської області.
Закінчивши із золотою медаллю Тлумацьку середню школу, 1966 року Карпаш О. М. вступив на факультет автоматизації і економіки Івано-Франківського інституту нафти і газу. Після його закінчення 1972 року розпочав наукову діяльність у науково-дослідних організаціях: Укрдіпронафта (м. Київ), ВНДІТнафта (м. Самара), Івано-Франківський інститут нафти і газу (СКТБ «Надра»).
Здобуті наукові знання та практичний досвід втілились у кандидатську дисертацію на тему «Підвищення роботоздатності бурильних труб з конічними стабілізуючими поясками», яка була успішно захищена в 1983 році.
Упродовж десяти років (з 1990 р.) О. М. Карпаш обіймав посаду директора Івано-Франківської науково-виробничої фірми «Зонд».
У 1996 році вчений захистив докторську дисертацію на тему «Методи і засоби забезпечення роботоздатності трубних колон». В 1997 році йому присвоєно звання професора.
З 2001 року Карпаш О. М. – проректор з наукової роботи Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу, крім того, з 2005 р. – завідувач кафедри технічної діагностики і моніторингу.
Основним напрямком наукових досліджень ученого є технічна діагностика та неруйнівний контроль нафтогазового, бурового обладнання та інструменту.
Під керівництвом і за його участю розроблено та впроваджено у виробництво комплекс технічних засобів, серед яких пересувні установки ПЛНК-1, ПЛНК-2, ПЛНК-5, стаціонарні установки «Ремонт-1», СОТ-1М, переносні установки «Зонд-3», «Зонд-6», окремі прилади, сервісні пристрої, технології та ін.
За його ініціативою та безпосередньою участю у науково-виробничій фірмі «Зонд» здійснено ряд важливих заходів: запроваджена єдина у Західному регіоні України, сертифікована в системі УкрСЕПРО, система якості на відповідність вимогам стандартів ISO; створена випробувальна лабораторія нафтового обладнання та інструменту; працює Атестаційний центр, що здійснює атестацію фахівців із неруйнівного контролю відповідно до європейських норм.
Як творча особистість, професор Карпаш О. М. вміє гуртувати навколо себе обдаровану молодь. Сформував наукову школу «Неруйнівний контроль та технічна діагностика бурового нафтогазопромислового обладнання та інструменту». Під його керівництвом захищено 1 докторську та 11 кандидатських дисертацій.
Як авторитетний вчений – є членом двох спеціалізованих Вчених рад із захисту докторських дисертацій, членом Керуючої Ради Органу із сертифікації персоналу з неруйнівного контролю, віце-президентом Українського товариства з неруйнівного контролю та технічної діагностики, обраний членом Клубу лідерів якості України.
Наукова, винахідницька і педагогічна діяльність професора Карпаша О. М. високо поцінована на державному рівні. У 1999 році йому присвоєно звання «Заслужений працівник газової промисловості». Рішенням Міжнародного фонду підтримки соціальних ініціатив в Україні імені І. Мазепи за поданням Української Асоціації якості ім’я вченого занесене до «Золотої книги України-2000». Указом Президента України йому присвоєно почесне звання «Заслужений діяч науки і техніки України» (2001 р.). За створення нових технологій для вітчизняної газовидобувної промисловості професору Олегу Михайловичу присуджена Державна премія України в галузі науки і техніки (2006 р.).
До основних публікацій слід віднести:

Вакалюк Я. І. Вибір методу визначення місць витоків газу з підземних газопроводів / Я. І. Вакалюк, О. М. Карпаш // Методи та прилади контролю якості. – 2013. – № 1. – С. 55-63.

Експериментальні дослідження удосконаленого гідравлічного генератора імпульсно-хвильової дії на нафтоносний пласт / М. В. Худін, О. М. Карпаш, С. П. Ващишак, О. І. Гутак // Розвідка та розробка нафт. і газ. родовищ. – 2013. – № 2. – С. 94-105.

Миндюк В. Д. Характер зв'язку мікроструктури з фізико-механічними властивостями сталей тривалої експлуатації / В. Д. Миндюк, О. М. Карпаш, М. О. Карпаш // Фіз.-хім. механіка матеріалів. – 2013. – № 4. – С. 129-133.

Худін М. В. Аналіз сучасного стану методів і засобів підвищення продуктивності нафтових свердловин імпульсно-хвильовими діями на пласти / М. В. Худін, О. М. Карпаш // Наук. вісн. Івано-Франків. нац. техн. ун-ту нафти і газу. – 2013. – № 1. – С. 89-97.

Акустичний контроль конструкцій та устаткування у нафтогазовій галузі : монографія / М. О. Карпаш, І. В. Рибіцький,
О. М. Карпаш [та ін.]. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2012. –
420 с.

Басараб Р. М. Аналіз методів контролю стану технологічної обв'язки нафтоперекачувальних станцій магістральних нафтопроводів / Р. М. Басараб, В. С. Цих, О. М. Карпаш // Розвідка та розробка нафт. і газ. родовищ. – 2012. – № 3(44). – С. 45-54.

Ващишак І. Р. Розроблення інформаційно-вимірювальної системи для контролю підземних теплових мереж / І. Р. Ващишак, С. П. Ващишак, О. М. Карпаш // Методи та прилади контролю якості. – 2011. – № 27. – С. 39-43.

Внесок НВФ "ЗОНД" у вирішення основних завдань технічної діагностики об'єктів нафтогазового компексу / О. М. Карпаш, Я. М. Зінчак, М. О. Карпаш, І. І. Цюцяк // Технич. диагностика и неразрушающий контроль. – 2011. – № 3. – С. 46-50.

Дослідження впливу пружних коливань на проби нафти та нафтонасичені насипні моделі пласта / О. І. Гутак, Я. М. Бажалук, О. М. Карпаш, Я. Д. Климишин // Нафтогаз. енергетика. – 2011. – № 1(14). – С. 11-14.
Карпаш О. М. Використання термоелектрики для перетворення сонячної та теплової енергії в електричну для умов України / О. М. Карпаш, В. С. Цих, А. В. Яворський // Нафтогаз. енергетика. – 2011. – № 1(14). – С. 15-21.

Карпаш О. М. Комплексний метод контролю фізико-механічних характеристик матеріалів металоконструкцій / О. М. Карпаш, Є. Р. Доценко, М. О. Карпаш // Фіз.-хім. механіка матеріалів. – 2011. – № 5. – С. 40-47.

Цюцяк І. І. Досвід проведення експертизи промислової безпеки бурового устаткування / І. І. Цюцяк, Н. Л. Тацакович, О. М. Карпаш // Наук. вісн. Івано-Франків. нац. техн. ун-ту нафти і газу. – 2011. – № 1(27). – С. 148-155.

Неруйнівні методи визначення фізико-механічних характеристик металоконструкцій тривалої експлуатації : монографія / М. О. Карпаш, Є. Р. Доценко, Н. Л. Тацакович, О. М. Карпаш. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2010. – 309 с. : іл.

Райтер П. М. Методи та засоби оброблення інформації для контролю структури та витрати фаз газорідинних потоків : монографія / П. М. Райтер, О. М. Карпаш. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ Факел, 2009. – 262 с. : іл.

Енергоменеджмент та енергоефективність : навч. посіб. / О. М. Карпаш, В. С. Костишин, М. Й. Федорів [та ін.]. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ Факел, 2008. – 450 с.

Карпаш О. М. Основи забезпечення якості в нафтогазовій інженерії : навч. посіб. / О. М. Карпаш, А. В. Яворський, М. О. Карпаш. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ Факел, 2008. – 440 с. : іл.

Новітні методи прикладної фізики і математики в інженерних дослідженнях : навч. посіб. / О. М. Карпаш, А. О. Снарський, П. М. Райтер, М. О. Карпаш. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2008. – 320 с. : іл.
Облік природного газу : довідник / М. П. Андріїшин, О. М. Карпаш, Я. С. Марчук [та ін.]. – Івано-Франківськ : СІМИК, 2008. – 180 с.

15 січня 90 років від дня народження професора кафедри екології Ярослава Дмитровича Гладуна

Гладун Ярослав Дмитрович народився 15 січня 1924 року в с. Черче Рогатинського району Івано-Франківської області. Тут одержав середню освіту.
Після закінчення фармакологічного факультету Львівського медичного інституту (1950 р.) він працював в Івано-Франківську в системі обласного аптекоуправління (1950-1958 рр.), де був першим головою обласного наукового фармацевтичного товариства, викладачем фармакології медичного училища (1959-1972 рр.), водночас досліджував протипухлинну дію препаратів Filipendula hexapetala на таких штамах, як асцитна форма раку Ерліха, саркома Крокера і карцинома Герена. Результати досліджень були складовою частиною кандидатської дисертації, яку Ярослав Дмитрович захистив у 1967 році.
З листопада 1992 року по серпень 1996 року працював старшим науковим співробітником дендрологічного парку Прикарпатського університету. У 1993 та 1995 році Я. Д. Гладуна обрано членом-кореспондентом відповідно Лісівничої і Української Екологічної Академій наук.
Під керівництвом Ярослава Дмитровича підготовлено та захищено дві кандидатські дисертації.
З вересня 1996 року Гладун Я. Д. на посаді доцента, а з лютого 2003 року – професора кафедри екології ІФНТУНГ. За цей час закладено ботанічні грядки лікарських рослин Карпат, Середземномор’я, Далекого Сходу. Ярослав Дмитрович – Голова обласної секції охорони рослинного світу Івано-Франківської організації Українського товариства охорони природи, почесний член Малої Академії наук України.
Вчений є автором понад 500 друкованих праць, зокрема близько 200 наукових. В Івано-Франківському національному технічному університеті нафти і газу працює з моменту організації кафедри екології. За цей період повністю забезпечив нову для кафедри дисципліну «Біологія» всіма необхідними навчально-методичними матеріалами.
Ярослав Дмитрович – незмінний куратор студентських груп, організатор багатьох зустрічей лікарів зі студентами. Він користується авторитетом серед студентів і викладачів як нашого університету, так і інших навчальних закладів.
До основних публікацій слід віднести:

Гладун Я. Д. Лікарські рослини Прикарпаття / Я. Д. Гладун. – Івано-Франківськ : Симфонія форте, 2011. – 164 с. : іл. – Бібліогр.: с.155-157.

Гладун Я. Д. Основи екології : конспект лекцій / Я. Д. Гладун, Н. О. Зоріна. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2010. – 64 с.

Гладун Я. Д. Основи екології : конспект лекцій для студентів напряму підготовки "Геодезія, картографія та землеустрій" / Я. Д. Гладун, Н. О. Зоріна, О. Р. Манюк. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2010. – 84 с.

Гладун Я. Д. Основи екології : конспект лекцій / Я. Д. Гладун, Н. О. Зоріна, О. Р. Манюк. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2010. – 76 с.

Гладун Я. Д. Отруйні рослини, гриби і тварини / Я. Д. Гладун. – Івано-Франківськ : Симфонія форте, 2010. – 88 с. : іл.

Міщенко Л. В. Основи екології : конспект лекцій / Л. В. Міщенко, Я. Д. Гладун, Г. Д. Стельмахович. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2010. – 64 с.

Основи екології : конспект лекцій для студентів напрямів підготовки "Системна інженерія" та "Автоматизація та комп'ютерно-інтегровані технології" / Я. Д. Гладун, Н. О. Зоріна, О. Р. Манюк, Л. В. Міщенко. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2010. – 83 с.

Основи екології : конспект лекцій / Я. Д. Гладун, Н. О. Зоріна, Л. В. Міщенко, О. Р. Манюк. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2010. – 56 с.

Основи екології : конспект лекцій для студентів напрямку підготовки "Автомобільний транспорт" / Я. Д. Гладун, Н. О. Зоріна, Л. В. Міщенко, О. Р. Манюк. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2009. – 72 с.

Основи екології : конспект лекцій для студентів напрямку підготовки "Інженерна механіка" / Я. Д. Гладун, Н. О. Зоріна, Л. В. Міщенко, О. Р. Манюк. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2009. – 72 с.

Старуня - скарбниця геосфери : путівник / Н. Ф. Будуйкевич, В. І. Векерик, Я. Д. Гладун, Б. В. Сверида. – Івано-Франківськ : Симфонія форте, 2007. – 64 с. : мал. – Бібліогр.: с. 62.

23 січня 60 років від дня народження декана факультету нафтогазопроводів Володимира Петровича Лісафіна

Лісафін Володимир Петрович народився 23 січня 1954 року в м. Івано-Франківську в сім’ї службовців. У 1976 році з відзнакою закінчив Івано-Франківський інститут нафти і газу за спеціальністю «Проектування і експлуатація газонафтопроводів, газосховищ і нафтобаз» з присвоєнням кваліфікації інженера-механіка.
Після закінчення інституту працював на посадах інженера науково-дослідного сектора, молодшого наукового співробітника, асистента кафедри транспорту і зберігання нафти і газу, доцента цієї ж кафедри, декана факультету навчання іноземних студентів. З 1987 року Володимир Петрович – кандидат технічних наук. Дисертацію захистив у спеціалізованій Раді при Московському інституті нафти і газу імені І. М. Губкіна. Тема кандидатської дисертації «Розробка методів оперативного контролю фактичного стану і керування режимами магістральних нафтопроводів з метою скорочення енергозатрат». В даний час професор Лісафін В. П. – декан факультету нафтогазопроводів.
Наукові дослідження направлені на удосконалення технологічних процесів транспорту і зберігання нафти і нафтопродуктів, економію паливно-енергетичних ресурсів у галузі нафтопродуктозабезпечення, охорону довкілля.
За участю Володимира Петровича розроблені прикладні методики оцінювання викидів парів вуглеводнів при зберіганні нафти і нафтопродуктів у резервуарах, проекти гранично допустимих викидів шкідливих речовин в атмосферу підприємствами із забезпечення нафтопродуктами Івано-Франківщини та інших областей України.
Лісафін В. П. - співавтор нових відомчих будівельних норм «Резервуари вертикальні сталеві для зберігання нафти і нафтопродуктів з тиском насичених парів не вище 93,3 кПа» (ВБН В 2.-58.2-94). Залучається до проведення технічних експертиз у галузі експлуатації нафтопродуктопроводів і нафтобаз.
До основних публікацій слід віднести:

Лісафін В. П. Газотурбінні установки : навч. посіб. / В. П. Лісафін. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2013. – 192 с. : іл.

Лісафін Д. В. Універсальна залежність пружності парів нафти від співвідношення фаз і температури / Д. В. Лісафін, В. П. Лісафін // Наук. вісн. Івано-Франків. нац. техн. ун-ту нафти і газу. – 2012. – № 2. – С. 164-169.

Лісафін В. П. Аналіз відносного внутрішнього коефіцієнта корисної дії газотурбінної установки / В. П. Лісафін // Наук. вісн. Івано-Франків. нац. техн. ун-ту нафти і газу. – 2010. – № 2 (24). – С. 121-124.

Тараєвський О. С. Проектування і експлуатація складів нафти і нафтопродуктів : курсове проектування / О. С. Тараєвський, В. П. Лісафін. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2010. – 69 с. : іл.

Лісафін В. П. Термодинамічний розрахунок газотурбінної установки : метод. вказівки / В. П. Лісафін, Л. Д. Пилипів. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ Факел, 2008. – 72 с.

Лісафін В. П. Проектування та експлуатація складів нафти і нафтопродуктів : лаборатор. практикум / В. П. Лісафін, О. С. Тараєвський. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ Факел, 2007. – 88 с.

Розробка нормативів питомих викидів вуглеводнів нафти з резервуарів в атмосферу / М. Д. Середюк, Д. В. Лісафін, В. В. Сухий, В. П. Лісафін // Розвідка та розробка нафт. і газ. родовищ. – 2007. – № 3 (24). – С.113-115.

Лісафін В. П. Проектування та експлуатація складів нафти і нафтопродуктів : підручник / В. П. Лісафін, Д. В. Лісафін. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2006. – 597 с. : іл. – Бібліогр. с.579-584.

6 лютого 70 років від дня народження проректора з науково-педагогічної роботи, завідувача кафедри загальної та прикладної фізики Мар’яна Олексійовича Галущака

Галущак Мар’ян Олексійович народився 6 лютого 1944 року в с. Колодіївка Тисменицького району Івано-Франківської області. Навчався в Колодіївській семирічці, а згодом – в Івано-Франківській середній школі № 15.
У 1960 році вступив на фізико-математичний факультет Станіславського педагогічного інституту (тепер – Прикарпатський університет імені В. Стефаника) і закінчив його з відзнакою.
Вчителювати М. Галущак почав з 19-ти років, будучи студентом четвертого курсу: викладав фізику в 6-11-х класах Тростянецької середньої школи Долинського району. Після закінчення інституту працював учителем фізики в одній із сільських шкіл Житомирської області. Звідти його призвали на строкову службу до армії, після якої працював викладачем фізики в технікумі. Та жадоба до пізнання невідомих явищ природи звела його з нині відомим ученим в галузі напівпровідників Дмитром Фреїком, з яким дружив ще зі студентських років.
Почалася творча спільна праця зі створення наукової лабораторії в рідному інституті та з проведення досліджень фізичних властивостей напівпровідників. Вже в 1977 році Мар’ян Олексійович успішно захищає дисертацію і стає кандидатом, а пізніше й доктором фізико-математичних наук і переходить на викладацьку роботу в Івано-Франківський інститут нафти і газу.
За 35 років науково-педагогічної діяльності в університеті пройшов шлях науковця та педагога: старший викладач, доцент, професор кафедри фізики. Його обирали заступником декана механічного факультету, деканом, директором Інституту фундаментальної підготовки, завідувачем кафедри фізики новітніх технологій. А 2007 року Вчена рада університету обрала його проректором з науково-педагогічної роботи.
Мар’ян Олексійович – член Вченої, наукової рад, голова методичної ради університету. Він розробив і впровадив у навчальний процес рейтингову систему контролю й оцінювання знань студентів, яку покладено в основу кредитно-модульної технології навчання згідно з Болонською декларацією. Створив спільно з Національною академією педагогічних наук України центр педагогічної майстерності викладачів вищих технічних навчальних закладів (перший в Україні).
Під керівництвом М. О. Галущака в університеті успішно працює видавництво «Факел». Створена сучасна видавнича база. Підготовлено нове покоління підручників і навчальних посібників.
Як науковець, проводить дослідження, спрямовані на вирішення проблем напівпровідникового матеріалознавства, зокрема, працює над створенням високоефективних термоелектричних перетворювачів сонячної енергії. На основі проведених досліджень розробив нові способи, що дають змогу отримувати матеріали з наперед заданими властивостями, які захищено 24 патентами України на винаходи.
Саме тому, за дорученням ректора університету Євстахія Крижанівського, Мар’ян Олексійович багато зусиль та знань спрямовує на реалізацію проектів щодо використання альтернативних джерел енергії (сонячної, вітрової, теплової надр Землі).
Наукові досягнення М. О. Галущака втілено у 223 наукових і педагогічних виданнях. Він є автором 25 навчальних посібників з різних розділів фізики, з них 16 – з грифом МОН України.
За вагомий особистий внесок у розвиток національної освіти, високу педагогічну майстерність Указом Президента України вченому в 2000 році присвоєно звання «Заслужений працівник народної освіти України». Він двічі нагороджений однією з найвищих освітянських нагород – знак «Петро Могила» (2007 р., 2009 р.). За діяльність, спрямовану на високоякісну підготовку фахівців, обраний академіком Академії наук вищої школи України (2007 р.). Визнаний Івано-Франківською ОДА й обласною радою кращим науковцем року. В обласному рейтинговому огляді «Творчість Прикарпаття» відзначений як кращий вчений-винахідник (2012 р.).
До основних публікацій останніх років слід віднести:

Автоматизований комплекс для вимірювань термоелектричних параметрів напівпровідників / М. О. Галущак, Б. С. Дзундза, А. І. Ткачук, Д. М. Фреїк // Методи та прилади контролю якості. – 2013. – № 1. – С. 79-83.

Галущак М. О. Будівельна фізика : навч. посіб. Ч. 2 / М. О. Галущак, Б. М. Рувінський. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2013. – 269 с. : іл., рис., табл.

Методи вимірювання теплопровідності масивних твердих тіл і тонких плівок / М. О. Галущак, В. Г. Ральченко, А. І. Ткачук, Д. М. Фреїк // Фізика і хімія твердого тіла. – 2013. – T. 14, № 2. – С. 317-345.

Нові нанокомпозитні матеріали / Д. М. Фреїк, М. О. Галущак, О. С. Криницький, О. М. Матківський // Фізика і хімія твердого тіла. – 2013. – T. 14, № 2. – С. 300-316.

Чеховський С. А. Національний університет - стан і перспективи дистанційного навчання для технічних спеціальностей / С. А. Чеховський, М. О. Галущак, Н. М. Піндус // Розвідка та розробка нафт. і газ. родовищ. – 2013. – № 1. – С. 249-255.

Аналіз методів визначення теплопровідності тонких плівок / М. О. Галущак, В. Г. Ральченко, Д. М. Фреїк, А. І. Ткачук // Методи та прилади контролю якості. – 2012. – № 1. – С. 162-167.

Галущак М. О. Курс фізики : підручник : у 3 кн. Кн. 1 : Механіка. Молекулярна фізика і термодинаміка / М. О. Галущак, О. Є. Федоров. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2012. – 612 с. : іл., рис., табл. – Бібліогр.: с. 611.

Досягнення і проблеми термоелектрики ІІ. Основні положення теорії термоелектричних явищ / Д. М. Фреїк, Л. І. Никируй, М. О. Галущак, Г. Д. Матеїк // Фізика і хімія твердого тіла. – 2012. – T. 13, № 3. – С. 574-585.

Термоелектричні властивості твердих розчинів Pb Sn Te / Р. О. Дзумедзей, І. В. Горічок, Л. І. Никируй, М. О. Галущак // Фізика і хімія твердого тіла. – 2012. – T. 13, № 2. – С. 369-373.

Фізика : зб. тест. завдань : навч. посіб. / М. О. Галущак, В. І. Пустогов, М. П. Мазур [та ін.] ; ред. Галущак М. О. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2012. – 399 с. : табл. – Бібліогр.: с. 397.

Галущак М. О. Фізичні основи екології : навч. посіб. / М. О. Галущак. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2011. – 194 с. : іл. – Бібліогр.: с.194.

Засадничі аспекти саморозвитку особистості при дистанційному навчанні / С. А. Чеховський, М. О. Галущак, Л. М. Заміховський, Л. М. Піндус // Теорія і методика саморозвитку педагогічної майстерності педагогів вищих технічних навчальних закладів України : Всеукр. наук.-метод. конф., 30 трав.-1 черв. 2011 р., ІФНТУНГ : матеріали. – Івано-Франківськ, 2011. – С. 23-25.

Комірка для вимірювання термоелектричних параметрів напівпровідникових матеріалів / Д. М. Фреїк, М. О. Галущак, А. І. Терлецький [та ін.] // Методи та прилади контролю якості. – 2011. – № 26. – С. 94-96.

Метод вимірювання термоелектричної добротності напівпровідникових матеріалів / М. О. Галущак, Д. М. Фреїк, М. О. Карпаш, А. І. Ткачук // Методи та прилади контролю якості. – 2011. – № 26. – С. 97-99.

Рувінський Б. М. Будівельна фізика : навч. посіб. Ч. 1 / Б. М. Рувінський, М. О. Галущак. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2011. – 239 с. – Бібліогр.: с. 238-239.

Фреїк Д. М. Кристалохімічні моделі дефектоутворення у нестехіометричних кристалах CdTe, SnTe, PbTe / Д. М. Фреїк, В. В. Прокопів, М. О. Галущак // Фізика і хімія твердого тіла. – 2011. – T. 12, № 1. – С. 113-121.

18 березня 70 років від дня народження начальника навчально-методичного відділу Богдана Володимировича Свериди

Сверида Богдан Володимирович народився 18 березня 1944 року в с. Пуків Рогатинського району Івано-Франківської області. Трудову діяльність розпочав у 1960 році вчителем математики і фізики Любшанської восьмирічної школи за путівкою громадських організацій району.
Після закінчення (1967 р.) Львівського державного університету імені Івана-Франка працював інженером-дослідником у фізико-механічному інституті АН України (м. Львів), інженером-конструктором Львівського державного проектного інституту гірничої хімії, а з 1969 року – у Новороздольському політехнічному технікумі на Львівщині – викладачем технічної механіки, завідувачем денним відділенням, заступником директора з навчальної роботи. За його безпосередньої участі збудовано новий навчальний корпус технікуму, створювалась навчально-матеріальна база для п’яти спеціальностей, навчальні майстерні, спортивний комплекс. У 1976 році запрошений на адміністративну та викладацьку роботу до Івано-Франківського інституту нафти і газу.
Тут він успішно поєднує роботу начальника навчально-методичного управління з роботою на посаді доцента кафедри опору матеріалів. Здійснює наукову діяльність. У 1995 році йому присвоєно вчене звання доцента.
Богдан Володимирович – автор понад 75 друкованих праць, зокрема, 9 навчальних посібників та методичних розробок, двох навчальних посібників з грифом Міністерства освіти і науки України.
Він є членом Вченої ради університету, заступником голови методичної ради, член робочої групи Міністерства освіти і науки України з впровадження кредитно-модульної системи організації навчального процесу.
Нагороджений урядовими нагородами, почесними грамотами Міністерства освіти і науки України, галузевих міністерств.
До основних публікацій слід віднести:

Опір матеріалів : зб. тест. завдань. Т. 1 : Базові моделі / А. С. Величкович, І. Й. Попадюк, Б. В. Сверида [та ін.]. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2012. – 296 с. : рис.

Антонюк В. М. Мотивація навчання в сучасних умовах / В. М. Антонюк, Б. В. Сверида // Теорія і методика саморозвитку педагогічної майстерності педагогів вищих технічних навчальних закладів України : Всеукр. наук.-метод. конф., 30 трав. - 1 черв. 2011 р., ІФНТУНГ : матеріали. – Івано-Франківськ, 2011. – С. 156-159.

Бандура В. В. Педагогічне проектування - одна із найважливіших сторін діяльності викладача / В. В. Бандура, Б. В. Сверида, В. М. Юрчишин // Теорія і методика саморозвитку педагогічної майстерності педагогів вищих технічних навчальних закладів України : Всеукр. наук.-метод. конф., 30 трав. - 1 черв. 2011 р., ІФНТУНГ : матеріали. – Івано-Франківськ, 2011. – С. 178-181.

Сверида Б. В. З досвіду використання етапно-блочної технології навчання / Б. В. Сверида, О. М. Мандрик, В. М. Антонюк // Теорія і методика саморозвитку педагогічної майстерності педагогів вищих технічних навчальних закладів України : Всеукр. наук.-метод. конф., 30 трав. - 1 черв. 2011 р., ІФНТУНГ : матеріали. – Івано-Франківськ, 2011. – С. 234-237.

Сверида Б. В. Опір матеріалів. Інформація, програмні запитання і відповіді, задачі, тести : навч. посіб. Ч. 2 / Б. В. Сверида. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2011. – 290 с. : іл.

Сверида Б. В. Роль навчально-науково-дослідної роботи в підготовці фахівців / Б. В. Сверида // Теорія і методика саморозвитку педагогічної майстерності педагогів вищих технічних навчальних закладів України : Всеукр. наук.-метод. конф., 30 трав. - 1 черв. 2011 р., ІФНТУНГ : матеріали. – Івано-Франківськ, 2011. – С. 163-166

Сверида Б. В. Форми і методи організації самостійної роботи студентів в умовах кредитно-модульної системи / Б. В. Сверида, О. М. Мельничук, Л. І. Павлюк // Теорія і методика саморозвитку педагогічної майстерності педагогів вищих технічних навчальних закладів України : Всеукр. наук.-метод. конф., 30 трав. - 1 черв. 2011 р., ІФНТУНГ : матеріали. – Івано-Франківськ, 2011. – С. 34-37.

Старуня - скарбниця геосфери : путівник / Н. Ф. Будуйкевич, В. І. Векерик, Я. Д. Гладун, Б. В. Сверида. – Івано-Франківськ : Симфонія форте, 2007. – 64 с. : мал. – Бібліогр.: с. 62.

Козак В. Ф. Організація навчального процесу у контексті нинішніх вимог до підготовки фахівців / В. Ф. Козак, Б. В. Сверида // Наук. вісн. Івано-Франків. нац. техн. ун-ту нафти і газу. – 2005. – № 2(11). – С. 11-12.

Комплексна діагностико-діяльнісна методика контролю якості навчання студентів / В. В. Сушанко, Т. А. Алексєєнко, Є. В. Нємкова, Б. В. Сверида [та ін.]. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2004. – 57 с.

24 березня 60 років від дня народження директора науково-технічної бібліотеки Ярослави Антонівни Пилип

Пилип Ярослава Антонівна народилася 24 березня 1954 року на Івано-Франківщині.
В 1978 році закінчила Калуське культурно-освітнє училище, а в 1985 році – Рівненський інститут культури. Трудовий шлях бібліотекаря розпочала в 1970 р.
З листопада 1988 року працює в науково-технічній бібліотеці університету на посаді завідувача відділу обслуговування користувачів, а з серпня 1994 року очолює колектив бібліотеки університету.
Під керівництвом Ярослави Антонівни в бібліотеці проводиться робота по якісному та культурному обслуговуванню користувачів, комплектуванню та ефективному використанню книжкових фондів, інформаційному обслуговуванню. Докладено великих зусиль щодо впровадження новітніх інформаційних технологій в бібліотечно-бібліографічні процеси роботи.
Під її керівництвом та безпосередньою участю з липня 2003 року впроваджується автоматизована бібліотечно-інформаційна система «УФД/Бібліотека», створена на базі сучасних технологій і стандартів обробки інформації.
Я. А. Пилип багато уваги приділяє науково-дослідницькій роботі. Під керівництвом директора НТБ успішно проведено наукове дослідження на тему «Основні напрямки діяльності НТБ в забезпеченні інформаційних потреб користувачів університету та паливно-енергетичного комплексу України» (2008-2011 рр.).
Директор НТБ Пилип Я. А. брала безпосередню участь у роботі ХІІ Міжнародної науково-практичної конференції бібліотек вищих навчальних закладів «Перспективи розвитку університетських бібліотек на шляху розбудови суспільства знань» (Львів, 21-23 трав. 2013р.), де розглядались питання, пов’язані з організацією та діяльністю університетських книгозбірень в Україні. Керівник бібліотеки виступила з доповіддю «Кадрове забезпечення бібліотек вищих навчальних закладів: проблеми та перспективи» на засіданні секції «Науково-методична діяльність бібліотек вищих навчальних закладів України». Було представлено результати моніторингу працівників Івано-Франківського методичного об’єднання бібліотек вищих навчальних закладів та висвітлено “портрет сучасного бібліотекаря”, котрий прагне постійного професійного зростання та найціннішими рисами обраної професії вважає “працелюбність”, “творчу активність ” та “інтелігентність”. У доповіді зазначено низку проблемних питань: відповідність фахової підготовки вимогам розвитку інформаційного суспільства, можливість отримання післядипломної бібліотечної освіти, охарактеризовано атестацію як найвищу форму підвищення фахового рівня бібліотечних працівників.
Також директором науково-технічної бібліотеки Пилип Я. А. було підготовлено статтю до наукового збірника ІІ Міжнародної науково-практичної конференції «Бібліотека вищої школи на новому етапі розвитку соціальних комунікацій» (м. Дніпропетровськ, 24-25 жовтня 2013 р.) під назвою «Інформаційне забезпечення освіти і науки: вимоги часу (з досвіду роботи Науково-технічної бібліотеки ІФНТУНГ)».
Пилип Я. А. є головою обласного методичного центру бібліотек вищих навчальних закладів освіти ІІІ-IV рівнів акредитації, членом науково-методичної бібліотечної комісії Міністерства освіти і науки України.
До основних публікацій слід віднести:

Пилип Я. А. Складання списків використаної літератури до курсових, дипломних та інших наукових робіт: метод. вказівки щодо проведення практ. занять / Я. А. Пилип, Л. А. Жолобко. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2013. – 28 с.
Пилип Я. Науково-технічна бібліотека / Я. Пилип // Студент Прикарпаття. – 2012. - Квітень. – № 1-4. – С. 15.

Пилип Я. А. Науково-технічна бібліотека в інформаційному просторі університету / Я. А. Пилип, Т. Р. Стисло // Теорія і методика саморозвитку педагогічної майстерності педагогів вищих технічних навчальних закладів України : Всеукр. наук.-метод. конф., м. Івано-Франківськ, 30 трав.-1 черв. 2011 р. : матеріали. – Івано-Франківськ, 2011. – С. 103-104.

Пилип Я. А. Основи інформаційної культури студентів : метод. вказівки щодо проведення практ. занять / Я. А. Пилип, Л. А. Жолобко, Г. М. Мацюк. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2011. –
38 с.

Пилип Я. А. Роль науково-технічної бібліотеки університету в саморозвитку педагогічної майстерності викладача / Я. А. Пилип, Л. В. Цок // Теорія і методика саморозвитку педагогічної майстерності педагогів вищих технічних навчальних закладів України : Всеукр. наук.-метод. конф., м. Івано-Франківськ, 30 трав. -1 черв. 2011 р. : матеріали. – Івано-Франківськ, 2011. – С. 187-190.

Пилип Я. Від традиційної книгозбірні до сучасної інформаційної установи / Я. Пилип // Бібл. форум України. – 2009. – № 2. – С. 48-50.

Пилип Я. Роль вузівської бібліотеки в забезпеченні самостійної роботи студентів / Я. Пилип // Вища шк. – 2009. – № 6. – С. 67-71.

Пилип Я. Науково-технічна бібліотека ІФНТУНГ - невичерпна скарбниця знань / Я. Пилип // Розвідка та розробка нафт. і газових родовищ. – 2004. – № 4(13). – С. 144-148.

6 квітня 10 років від дня створення факультету архітектури туристичних комплексів

Факультет архітектури туристичних комплексів було створено за наказом Міністерства освіти і науки України № 278 від 6 квітня 2004 року та згодою Кримської національної академії природоохоронного і курортного будівництва (КНАПіКБ), Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу (ІФНТУНГ) та Івано-Франківської обласної державної адміністрації.
Факультет є навчально-науковим та адміністративним підрозділом КНАПіКБ та ІФНТУНГ, який здійснює підготовку студентів за спеціальностями «архітектура рекреаційних будівель і споруд» та «ландшафтна архітектура».
Декан факультету – кандидат технічних наук, професор Василишин Ярослав Васильович.
Потреба в підготовці фахівців названих вище спеціалізацій виникла у зв’язку із швидким розвитком в області та регіоні пріоритетної рекреаційно-туристичної галузі, яка покликана зберегти структуру і стабільність природних екосистем з отриманням максимальних економічних вигод та реалізувати в регіоні Державну програму розвитку туризму.
Ландшафтна архітектура розкриває перед студентами теоретичні основи і практичні завдання ландшафтно-екологічного проектування архітектурних і містобудівних об’єктів – від малого саду, садиби чи громадського простору міста до загальноміських паркових територій, природно-історичних регіональних парків, національних парків, заповідників та інших об’єктів. Вчить оволодіння методикою історичного, природно-географічного, архітектурно-композиційного аналізу і проектування об’єктів садово-паркового мистецтва.
Випускники факультету займаються проектуванням туристичних, рекреаційних та ландшафтно-архітектурних комплексів, їх плануванням та реконструкцією, впорядкуванням та благоустроєм територій і архітектурних об’єктів, а також міським та ландшафтним дизайном.
Архітектор – випускник факультету, є творчою особистістю, в якій органічно поєднуються риси художника, вченого, інженера, організатора процесів праці і побуту.
1 серпня 2006 р. створено профілюючу кафедру архітектурного проектування. Пізніше були створені кафедри основ архітектури та будівельної механіки. До факультету перейшли кафедри інженерної та комп’ютерної графіки та кафедра туризму. До основних публікацій викладачів факультету слід віднести:

Досвід впровадження дистанційного навчання з нарисної геометрії, інженерної та комп'ютерної графіки / Л. Є. Шкіца, І. В. Павлик, О. В. Корнута, Т. О. Стовбенко, М. Є. Приго-ровська // Розвідка та розробка нафт. і газ. родовищ. – 2013. – № 1. – С. 256-267.

Корнута О. В. Нарисна геометрія, інженерна та комп'ютерна графіка : конспект лекцій. Ч. 2 : Інженерна та комп'ютерна графіка / О. В. Корнута. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2013. – 95 с.

Котюшко Н. Є. Туристичні ресурси України : конспект лекцій / Н. Є. Котюшко. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2013. – 105 с.

Палійчук І. І. Механіка суцільного середовища : конспект лекцій / І. І. Палійчук, А. С. Величкович, О. М. Лев. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2013. – 99 с.

Тарас І. П. Нарисна геометрія, інженерна та комп'ютерна графіка : конспект лекцій. Ч.1 : Нарисна геометрія / І. П. Тарас. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2013. – 81 с.

Аналіз проблем та шляхів підвищення надійності і герметичності муфтових з'єднань обсадних колон / І. І. Палійчук, В. Я. Василишин, П. В. Щеглюк, С. П. Рокецький // Розвідка та розробка нафт. і газ. родовищ. – 2012. – № 1(42). – С. 169-176.

Величкович А. С. Експериментальна верифікація скінченно-елементарної моделі контактної взаємодії розрізаної оболонки з пружним тілом / А. С. Величкович, Т. М. Даляк // Наук. вісн. Івано-Франків. нац. техн. ун-ту нафти і газу. – 2012. – № 1. – С. 80-86.

Веркалець І. М. Історія садово-паркової архітектури : конспект лекцій / І. М. Веркалець. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2012. – 60 с. : іл., табл., рис.

Дослідження формування ареалів забруднення і загазованості витоками з трубопроводів на математичних моделях / Л. Є. Шкіца, В. Я. Грудз, О. В. Палійчук, О. М. Мандрик // Розвідка та розробка нафт. і газ. родовищ. – 2012. – № 4. – С. 39-44.

Коробейникова Я. С. Безпека туризму та туристичні формальності : конспект лекцій / Я. С. Коробейникова. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2012. – 85 с.

Моделювання температурних полів робочих поверхонь периферійного підшипника ковзання тришарошкового долота при терті / Я. М. Дрогомирецький, А. В. Василик, І. М. Довжинський, Г. Є. Долгопола // Пробл. трибології. – 2012. – № 4. – С. 34-37.

Опір матеріалів : зб. тест. завдань. Т. 1 : Базові моделі / А. С. Величкович, І. Й. Попадюк, І. П. Шацький [та ін.]. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2012. – 296 с. : рис.

Побігун О. В. Організація анімаційних послуг : конспект лекцій / О. В. Побігун. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2012. –
68 с.

Семеген О. М. Пристрій для дослідження параметрів ударно-абразивного зношування елементів озброєння бурового інструменту / О. М. Семеген, З. М. Одосій, М. М. Семеген // Розвідка та розробка нафт. і газ. родовищ. – 2012. – № 2(43). – С. 152-158.

Скрипин Т. В. Еволюція житла : навч. посіб. / Т. В. Скрипин. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2012. – 310 с.

Федунків З. Б. Архітектурно-містобудівна спадщина Західної України : навч. посіб. Ч. 1 : Пам'ятки оборонної архітектури / З. Б. Федунків. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2012. – 74 с.

Шкіца Л. Є. Математичне моделювання забруднення приземного шару атмосфери парами бурового розчину / Л. Є. Шкіца, Т. М. Яцишин, О. О. Попов // Наук. вісн. Івано-Франків. нац. техн. ун-ту нафти і газу. – 2012. – № 3. – С. 56-62.

Волинська О. С. Художня освіта Галичини : навч. посіб. / О. С. Волинська. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2011. – 236 с. – Бібліогр.: с. 218-235.

Коробейникова Я. С. Стратегія збалансованого туризму : конспект лекцій / Я. С. Коробейникова. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2011. – 147 с.

Олійник Я. Наукові напрямки оптимізації процесу інвестування промислового туризму з урахуванням екологічних факторів / Я. Олійник, О. Пендерецький // Вісн. Київ. нац. ун-ту ім. Тараса Шевченка. – 2011. – № 58. – С. 48-50.

Пендерецкий О. В. Кадастр объектов промышленного туризма Украинских Карпат - составная часть туристического паспорта / О. В. Пендерецкий // Естеств. и техн. науки. – 2011. – № 2. – С. 298-302.

Пендерецкий О. В. Оценка факторов промышленного туризма Карпатского общественно-географического района / О. В. Пендерецкий // Актуальные проблемы соврем. науки. – 2011. – № 5. – С. 240-244.

Пендерецкий О. В. Промышленный туризм Украинских Карпат / О. В. Пендерецкий // Актуальные проблемы соврем. науки. – 2011. – № 3. – С. 186-191.

Пендерецький О. В. Територіальна організація промислового туризму Карпатського суспільно-географічного району та основні напрямки її вдосконалення : монографія / О. В. Пендерецький. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2011. – 225 с. : іл., рис., табл. – rБібліогр.: с. 220-225.

Стовбенко М. Є. Нарисна геометрія : навч. посіб. / М. Є. Стовбенко. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2011. – 175 с.

Опір матеріалів : зб. тест. завдань : навч. посіб. Т. 2 : Складний опір. Динаміка, міцність та стійкість пружних тіл / А. С. Величкович, І. Й. Попадюк, І. П. Шацький [та ін.]. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2010. – 314 с.

Пендерецький О. В. Екологія Галицького району : монографія / О. В. Пендерецький. – Івано-Франківськ : Нова Зоря, 2004. – 192 с. : іл. – Бібліогр.: с.147-149.

11 квітня 55 років від дня народження завідувача кафедри вищої математики Василя Михайловича Мойсишина

Мойсишин Василь Михайлович народився 11 квітня 1959 року в смт Верхнє-Дуванному (тепер у складі м. Урало-Кавказу) Краснодонського району Луганської області. Дитинство та шкільні роки пройшли у м. Калуші на Прикарпатті. У 1982 р. закінчив механіко-математичний факультет Київського державного університету ім. Тараса Шевченка.
Після закінчення університету займається науковою та викладацькою роботою в Івано-Франківському інституті нафти і газу (інженер, молодший та старший науковий працівник науково-дослідного сектору; асистент, доцент, професор та завідувач
кафедри вищої математики).
У 1988 р. захистив кандидатську, а в 1996 р. – докторську дисертації, присвячені вивченню стійкості та коливань бурильної колони при поглибленні свердловин роторним способом. Опублікував понад 130 наукових та навчально-методичних робіт, керує підготовкою фахівців високої кваліфікації за спеціальністю «Розробка нафтових та газових родовищ». Професор Мойсишин В. М. розробив науково-методичні засади вивчення взаємодії бурильної колони зі стінкою свердловини довільного профілю, методику керованого звільнення та використання енергії гірського масиву; розв’язав задачі про стійкість багаторозмірної бурильної колони при натуральних граничних умовах на долоті, динамічну стійкість обважненого низу компоновки з амортизатором і без нього; удосконалив методику ліквідації прихоплень колони труб ударним способом.
Василь Михайлович - добре знана на Прикарпатті людина, яку поважають за світлий розум, відповідальність, інтелігентність, порядність. З 1999 р. він - академік Української нафтогазової академії, а з 2007 р. – Академії гірничих наук України; з 2006 р. член секції гірничої справи Комітету з Державних премій України в галузі науки і техніки.
Очолює Івано-Франківський осередок Наукового товариства ім. Т. Шевченка та його механіко-математичну комісію; є засновником і головним редактором наукового журналу «Прикарпатський вісник НТШ»; входить до складу спеціалізованої Вченої ради з захисту дисертацій, редколегії збірника «Розвідка та розробка нафтових і газових родовищ».
Мойсишин В. М. – людина всебічно ерудована, людина творча. Він є автором збірок поезій «Тірас» (2000). «Бескид» (2006) та кількох добірок віршів, опублікованих у періодиці.
До основних публікацій слід віднести:

Багатофакторна математична модель енергоємності процесу руйнування гірської породи / В. М. Мойсишин, Б. Д. Борисевич, Р. Б. Щербій [та ін.] // Розвідка та розробка нафт. і газ. родовищ. – 2013. – № 1. – С. 66-78.

Щербій Р. Б. Встановлення кореляційних емпіричних залежностей між коефіцієнтами демпфування бурильного інструменту та механічною швидкістю буріння нафтових та газових свердловин / Р. Б. Щербій, В. М. Мойсишин, О. М. Лисканич // Розвідка та розробка нафт. і газ. родовищ. – 2012. – № 1(42). – С. 79-88.

Щербій Р. Б. Встановлення кореляційних залежностей між коефіцієнтом демпфування бурильного інструмента та енергоємністю процесу руйнування породи / Р. Б. Щербій, В. М. Мойсишин // Нафт. і газ. пром-сть. – 2012. – № 4. – С. 22-24.

Мойсишин В. М. Застосування методу просторових характеристик для оцінки НДС прихопленої ділянки бурильної колони під дією вибухової хвилі / В. М. Мойсишин, В. Д. Яцишин // Прикладні задачі математики : Всеукр. наук. конф., м. Яремче, 13-15 жовт. 2011 р. : матеріали. – Івано-Франківськ, 2011. – С. 71-73.

Барановський Е. М. Про закономірності зміни напруженого стану масиву гірських порід при бурінні глибоких свердловин / Е. М. Барановський, В. М. Мойсишин // Розвідка та розробка нафт. і газ. родовищ. – 2010. – № 4(37). – С. 23-27.

Барановський Е. М. Прогнозування та використання зміни напруженого стану масиву гірських порід у глибокому бурінні / Е. М. Барановський, В. М. Мойсишин // Тез. доп. наук.-техн. конф. "Підвищення ефективності буріння свердловин та інтенсифікації нафтогазовидобутку на родовищах України", м. Івано-Франківськ, 16-18 листоп. 2010 р. – Івано-Франківськ, 2010. – С. 12-15.

Збірник завдань для розрахункових робіт з вищої математики : навч. посіб. / С. І. Гургула, В. М. Мойсишин, С. С. Гулька, І. М. Гураль. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2010. – 451 с. – Бібліогр. с.450.

Збірник конкурсних завдань з математики : навч. посіб. / В. М. Мойсишин, С. І. Гургула, В. І. Горгула [та ін.]. – 2-ге, допов. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ Факел, 2010. – 625 с. – Бібліогр. с. 622.

Мойсишин В. М. Вступ до математичного аналізу : навч. посіб. / В. М. Мойсишин, Б. С. Сікора, Т. Г. Лавинюкова. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2010. – 162 с. – Бібліогр. с.161.
Мойсишин В. М. Обсадні труби та їх з'єднання: аналіз сортаменту, оцінка напружено-деформованого стану / В. М. Мойсишин, В. В. Сіренко // Наук. вісн. Івано-Франків. нац. техн. ун-ту нафти і газу. – 2010. – № 1(23). – С. 58-67.

Мойсишин В. М. Оцінка дії вибухової хвилі на прихоплену ділянку бурильної колони / В. М. Мойсишин, В. Д. Яцишин, Г. М. Кулініч // Тез. доп. наук.-техн. конф. "Підвищення ефективності буріння свердловин та інтенсифікації нафтогазовидобутку на родовищах України", м. Івано-Франківськ, 16-18 листоп. 2010 р. – Івано-Франківськ, 2010. – С. 31-33.

Мойсишин В. М. Оцінка дії вибухової хвилі на прихоплену ділянку бурильної колони / В. М. Мойсишин, В. Д. Яцишин, В. І. Векерик // Розвідка та розробка нафт. і газ. родовищ. – 2010. – № 1(34). – С. 39-45.

Оцінка напружено-деформованого стану прихопленої ділянки бурильної колони під дією ударної хвилі вибуху / В. М. Мойсишин, В. Д. Яцишин, В. І. Векерик, Т. М. Даляк // Наук. вісн. Івано-Франків. нац. техн. ун-ту нафти і газу. – 2010. – № 3 (25). – С. 18-24.

Щербій Р. Б. Про вплив жорсткості стендового інструменту на механічну швидкість буріння / Р. Б. Щербій, В. М. Мойсишин, Б. Д. Борисевич // Тез. доп. наук.-техн. конф. "Підвищення ефективності буріння свердловин та інтенсифікації нафтогазовидобутку на родовищах України", м. Івано-Франківськ, 16-18 листоп. 2010 р. – Івано-Франківськ, 2010. – С. 16-21.

Буровий стенд для дослідження процесу руйнування гірських порід і динаміки бурильного інструменту / Б. Д. Борисевич, В. М. Мойсишин, Р. Б. Щербій, Б. В. Долішній // Розвідка та розробка нафтових і газових родовищ. – 2009. – № 3(32). – С. 23-29.

Пристрої зміни динаміки процесу буріння на буровому стенді ІФНТУНГ / Б. Д. Борисевич, В. М. Мойсишин, Р. Б. Щербій, Б. В. Долішній // Розвідка та розробка нафтових і газових родовищ. – 2009. – № 4(33). – С. 18-23.
7 травня
65 років від дня народження завідувача
кафедри транспорту та зберігання нафти і газу
Марії Дмитрівни Середюк

Середюк Марія Дмитрівна народилася 7 травня 1949 року. В 1971 році закінчила Івано-Франківський інститут нафти і газу за спеціальністю «Проектування і експлуатація газонафтопроводів, газосховищ і нафтобаз» з присвоєнням кваліфікації «інженер-механік».
З 1974 року – кандидат технічних наук. Дисертацію захистила в спеціалізованій раді Уфимського нафтового інституту.
Доцент кафедри транспорту і зберігання нафти і газу з 1980 року, професор тієї ж кафедри з квітня 1997 року.
Середюк М. Д. – доктор технічних наук з 1996 року. Дисертацію захистила при спеціалізованій вченій раді Івано-Франківського державного технічного університету нафти і газу.
Вона є автором понад 120 наукових і методичних праць. Результати її наукової роботи у сфері розробки наукових і методологічних основ проектування та експлуатації нафтопродуктопровідних систем відомі вітчизняним і зарубіжним фахівцям, впроваджені на основних трубопровідних магістралях України.
Напрям наукової роботи – вирішення актуальної проблеми покращення постачання споживачів нафтовими енергоносіями шляхом вдосконалення проектування та експлуатації трубопровідного транспорту нафти і нафтопродуктів. У працях професора Середюк М. Д. вирішуються важливі в теоретичному і практичному плані питання транспортування як малов’язких, так і високов’язких нафтопродуктів в ізотермічних та неізотермічних трубопроводах довільної конфігурації.
До основних публікацій останніх років слід віднести:

Середюк М. Д. Трубопровідний транспорт високов'язких вуглеводнів : навч. посіб. / М. Д. Середюк, Л. Д. Пилипів. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2013. – 347 с. : табл.

Григорський С. Я. Визначення положення та ступеня заповнення самопливних ділянок магістральних трубопроводів / С. Я. Григорський, М. Д. Середюк // Розвідка та розробка нафт. і газ. родовищ. – 2012. – № 4. – С. 198-209.

Ксенич А. І. Особливості гідравлічного розрахунку поліетиленових газових мереж із урахуванням їх енерговитратності / А. І. Ксенич, М. Д. Середюк, І. І. Височанський // Розвідка та розробка нафт. і газ. родовищ. – 2012. – № 1(42). – С. 189-196.

Ксенич А. І. Розробка рекомендацій щодо реконструкції сталевих газових мереж шляхом протягування в них поліетиленових труб / А. І. Ксенич, М. Д. Середюк, І. І. Височанський // Наук. вісн. Івано-Франків. нац. техн. ун-ту нафти і газу. – 2012. – № 1. – С. 114-123.

Ксенич А. І. Результати експериментальних досліджень гідравлічної енерговитратності поліетиленових газопроводів низького тиску / А. І. Ксенич, М. Д. Середюк // Нафтогаз. енергетика. – 2011. – № 2(15). – С. 57-60.

Ксенич А. І. Урахування впливу профілю траси на результати гідравлічних розрахунків газових мереж низького тиску / А. І. Ксенич, М. Д. Середюк // Розвідка та розробка нафт. і газ. родовищ. – 2010. – № 1(34). – С. 138-143.

Середюк М. Д. Використання барометричної формули для врахування впливу профілю траси на результати гідравлічного розрахунку газових мереж / М. Д. Середюк, А. І. Ксенич // Наук. вісн. Івано-Франків. нац. техн. ун-ту нафти і газу. – 2010. – № 3(25). – С. 97-101.

Середюк М. Д. Газові мережі і газосховища : метод. вказівки / М. Д. Середюк. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2010. – 30 с.

Середюк М. Д. Газові мережі та газосховища : курсове проектування / М. Д. Середюк, Л. Д. Пилипів. – 2-ге вид., доп. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2010. – 77 с.

Середюк М. Д. Дослідження закономірностей сезонних змін параметрів роботи розподільних газопроводів / М. Д. Середюк, М. І. Фик, Р. В. Апостол // Наук. вісн. Івано-Франків. нац. техн. ун-ту нафти і газу. – 2010. – № 2(24). – С. 111-116.

Середюк М. Д. Проектування та експлуатація газових мереж : курсове проектування / М. Д. Середюк, А. І. Ксенич. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2010. – 74 с.

Ксенич А. І. Порівняння енерговитратності транспортування газу в сталевих і поліетиленових газопроводах систем газопостачання населених пунктів / А. І. Ксенич, М. Д. Середюк // Наук. вісн. Івано-Франків. нац. техн. ун-ту нафти і газу. – 2009. – № 3(21). – С. 20-25.

Яновський С. Р. Метод прогнозування режимних параметрів роботи нафтопроводу при перекачуванні в'язкопластичної нафти / С. Р. Яновський, М. Д. Середюк // Розвідка та розробка нафт. і газ. родовищ. – 2009. – № 1(30). – С.74-78.

Яновський С. Р. Особливості гідравлічного розрахунку нафтопроводу, що транспортує нелінійнов'язкопластичну рідину / С. Р. Яновський, М. Д. Середюк // Наук. вісн. Івано-Франків. нац. техн. ун-ту нафти і газу. – 2009. – № 2(20). – С. 89-96.

13 травня 70 років від дня народження завідувача кафедри технології нафтогазового машинобудування Юрія Дмитровича Петрини

Петрина Юрій Дмитрович народився 13 травня 1944 року в м. Івано-Франківську в родині службовця. Закінчивши в 1961 році середню школу № 5, вступив на механічний факультет Львівського політехнічного інституту, який закінчує в 1966 році з відзнакою за спеціальністю «технологія машинобудування, металорізальні верстати та інструменти». Упродовж трьох років працював асистентом кафедри загальнотехнічних дисциплін Івано-Франківського інституту нафти і газу, а з 1969 р. навчався у м. Львові в аспірантурі при фізико-механічному інституті НАН України і працював молодшим науковим співробітником. В 1975 році захистив кандидатську дисертацію на тему «Вплив експлуатаційних і структурних факторів на холодноламкість і в’язкість руйнування конструкційних сталей». Після захисту дисертації знову переходить до Івано-Франківського інституту нафти і газу, де спершу працював доцентом кафедри деталей машин і теорії механізмів і машин, а з 1984 р. – її завідувачем.
З 1986 р. обіймає посаду завідувача кафедри технології машинобудування, а з 1979 р. – декана механічного факультету.
В 1991 році йому присвоєно вчене звання професора, а в 1996 році захистив докторську дисертацію «Розробка науково-прикладних основ підвищення довговічності бурових доліт шляхом раціонального використання матеріалів».
Викладає дисципліни: «взаємозамінність, стандартизація та технічні вимірювання», «технологічні основи машинобудування», «метрологія», «системи технологій» та ін.
Професор Петрина Ю. Д. очолює наукову школу «Науково-прикладні основи підвищення довговічності нафтогазового обладнання». Під його керівництвом підготовлено і захищено одну докторську і вісім кандидатських дисертацій. Він є автором понад 200 наукових праць. Наукова діяльність пов’язана з підвищенням надійності та довговічності нафтового обладнання, вдосконалення технологій його виготовлення.
Нагороджений грамотою Мінвузу СРСР. У 1989 р. нагороджений нагрудним знаком «Винахідник СРСР». Юрій Дмитрович – член-кореспондент Академії гірничих наук України.
До основних публікацій слід віднести:

Петрина Д. Ю. Корозійно-механічні властивості зварних з'єднань магістральних трубопроводів / Д. Ю. Петрина, О. Л. Козак, Ю. Д. Петрина // Розвідка та розробка нафт. і газ. родовищ. – 2013. – № 1. – С. 37-49.

Яким Р. С. Підвищення якісних показників тришарошкових бурових доліт з герметизованими опорами ковзання, вдосконаленням технології їх створення / Р. С. Яким, Ю. Д. Петрина, І. С. Яким // Розвідка та розробка нафт. і газ. родовищ. – 2013. – № 2. – С. 30-41.

Вплив легування рідкісноземельними металами на механічні властивості трубної сталі 17ГІС / Д. Ю. Петрина, О. Л. Козак, Ю. Д. Петрина [та ін.] // Фіз.-хім. механіка матеріалів. – 2012. – № 5. – С. 21-26.

Оцінювання експлуатаційної деградації сталей магістральних нафтогазопроводів електрохімічними методами досліджень / Д. Ю. Петрина, Ю. Д. Петрина, Б. Р. Шуляр [та ін.] // Методи та прилади контролю якості. – 2012. – № 2. – С. 138-145.

Петрина Д. Ю. Вплив експлуатаційної деградації на періоди зародження та поширення втомних тріщин трубних сталей / Д. Ю. Петрина, О. Л. Козак, Ю. Д. Петрина // Розвідка та розробка нафт. і газ. родовищ. – 2012. – № 2(43). – С. 66-73.

Петрина Ю. Д. Вплив експлуатаційних чинників на корозійно-втомне руйнування сталей магістральних нафтогазопроводів / Ю. Д. Петрина, Д. Ю. Петрина, О. Л. Козак // Розвідка та розробка нафт. і газ. родовищ. – 2012. – № 3(44). – С. 106-115.

Петрина Д. Ю. Оцінювання деградації трубної сталі 17 ГІС методом внутрішнього тертя / Д. Ю. Петрина, О. Л. Козак, Ю. Д. Петрина // Фізика і хімія твердого тіла. – 2012. – T. 13,
№ 3. – С. 770-773.

Петрина Д. Ю. Оцінювання експлуатаційної деградації трубопровідних сталей за ударними випробуваннями циліндричних зразків з кільцевими тріщинами / Д. Ю. Петрина, Б. Р. Шуляр, Ю. Д. Петрина // Методи та прилади контролю якості. – 2012. – № 1. – С. 52-60.

Петрина Ю. Д. Теоретичні основи технологічного забезпечення довговічності відповідальних деталей обладнання нафтогазової промисловості / Ю. Д. Петрина, Р. С. Яким, М. І. Квас // Розвідка та розробка нафт. і газ. родовищ. – 2011. – № 1(38). – С. 47-50.

Яким Р. С. Науково-практичні основи технології виготовлення тришарошкових бурових доліт та підвищення їх якості і ефективності : монографія / Р. С. Яким, Ю. Д. Петрина, І. С. Яким. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2011. – 384 с. : іл.

Яким Р. С. Підвищення довговічності тришарошкових бурових доліт з опорами типу АУ / Р. С. Яким, Ю. Д. Петрина // Розвідка та розробка нафт. і газ. родовищ. – 2011. – № 1(38). – С. 24-31.

Яким Р. С. Теорія і практика забезпечення якості та експлуатаційних показників цементованих деталей шарошкових бурових доліт : монографія / Р. С. Яким, Ю. Д. Петрина. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2011. – 189 с. : іл. – Бібліогр.: с.177-188.

Контактне руйнування тіл кочення відкритих опор у водневих середовищах / Є. І. Крижанівський, Р. С. Яким, Л. Є. Шмандровський, Ю. Д. Петрина // Фіз.-хім. механіка матеріалів. – 2010. – № 5. – С. 37-42.

Петрина Ю. Д. Вплив структурних і механічних чинників на характеристики холодноламкості трубної сталі 17Г1С / Ю. Д. Петрина, С. С. Вуйцік // Наук. вісн. Івано-Франків. нац. техн. ун-ту нафти і газу. – 2010. – № 3(25). – С. 61-66.

Петрина Ю. Д. Вплив термічної обробки, типу зразків і напрямку їх вирізання на холодноламкість сталей 20 і 17Г1С / Ю. Д. Петрина, С. С. Вуйцік // Розвідка та розробка нафт. і газ. родовищ. – 2010. – № 1(34). – С. 96-100.

Петрина Ю. Д. Підвищення довговічності штоків бурових насосів / Ю. Д. Петрина, М. І. Квас, Р. С. Яким // Наук. вісн. Івано-Франків. нац. техн. ун-ту нафти і газу. – 2010. – № 4(26). – С. 52-56.

Підвищення ефективності буріння тришарошковими буровими долотами з відкритою опорою / Є. І. Крижанівський, Р. С. Яким, Л. Є. Шмандровський, Ю. Д. Петрина // Розвідка та розробка нафт. і газ. родовищ. – 2010. – № 2(35). – С. 17-22.

Підвищення тріщиностійкості шарошок тришарошкових бурових доліт / Р. Яким, Ю. Петрина, Т. Пасинович, А. Колодій // Машинознавство. – 2010. – № 1-2. – С. 26-30.

Проектні та конструкторсько-технологічні заходи для забезпечення енергоощадності та якості при створенні тришарошкових бурових доліт / Є. І. Крижанівський, Р. С. Яким, Л. Є. Шмандровський, Ю. Д. Петрина // Нафтогаз. енергетика. – 2010. – № 1(12). – С. 14-19.

Яким Р. Підвищення довговічності цапф лап тришарошкових бурових доліт / Р. Яким, Ю. Петрина // Машинознавство. – 2010. – № 7. – С. 12-17.

25 травня 50 років від дня народження завідувача кафедри екології Ярослава Олеговича Адаменка

Адаменко Ярослав Олегович народився 25 травня 1964 року в Кемеровській області Росії.
В 1986 році з відзнакою закінчив Івано-Франківський інститут нафти і газу і в цьому ж році вступив до аспірантури ІФІНГ. У 1989 році закінчив аспірантуру з представленням дисертаційної роботи на кафедрі.
З листопада 1991 року – асистент кафедри інженерної екології та загальної геології. У 1993 році захистив кандидатську дисертацію на тему «Геолого-промислові критерії підвищення газовіддачі та газоприйомності продуктивних пластів з низькими пластовими тисками на підземних газосховищах Прикарпаття»
З вересня 1993 року – доцент кафедри екології. Основні дисципліни, що викладає Адаменко Я. О.: «Оцінка впливів на навколишнє середовище», «Екологічна експертиза», «Техногенна безпека», «Еволюція екологічного середовища Землі»
У 1998-2000 рр. навчався в докторантурі ІФДТУНГ.
Тоді ж був відповідальним виконавцем українсько-американського демонстраційного проекту «Оцінка впливів на навколишнє середовище розробки Пасічнянського нафтогазо-конденсатного родовища» в рамках програми розвитку ООН та Агентства міжнародного розвитку США. Матеріали цього проекту використані для нових Державних будівельних норм ДБН-А.2.2.-1.2003, а також для доповнень і змін до статей п’яти законів України («Про інформацію», «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про екологічну експертизу», «Про інвестиційну діяльність», «Про місцеве самоврядування») і тексту постанови Кабінету Міністрів України «Порядок проведення громадських слухань з питань об’єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку». Опублікована брошура і захищена докторська дисертація Я. О. Адаменка.
Ярослав Олегович опублікував понад 120 наукових та навчально-методичних робіт. Напрямок роботи – науково-методичні основи процедури з оцінки впливів на навколишнє середовище екологічно небезпечних об’єктів господарської діяльності.
Професор Адаменко Я. О. – завідувач кафедри екології, член-кореспондент Української нафтогазової академії, член Івано-Франківського осередку Наукового товариства ім. Т. Г. Шевченка.
До основних публікацій слід віднести:

Адаменко Я. О. Відновлення проникності і закріплення привибійної зони тонкошаруватих газоносних пластів газових родовищ Передкарпаття / Я. О. Адаменко, М. І. Чорний, О. М. Чорний // Наук. вісн. Івано-Франків. нац. техн. ун-ту нафти і газу. – 2010. – № 1(23). – С. 47-51.

Основні принципи організації системи екологічного моніторингу довкілля у межах території нафтогазових промислів Богородчанського району / Я. О. Адаменко, О. М. Мандрик, М. С. Знак [та ін.] // Екол. безпека та збаланс. ресурсо-користування. – 2010. – № 1. – С. 5-10.
Адаменко Я. О. Екологічна експертиза : конспект лекцій / Я. О. Адаменко. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2010. – 43 с.

Адаменко Я. О. Екологічна оцінка гідроекосистем Битківського нафтопромислу / Я. О. Адаменко, Л. М. Архипова // Наук. вісн. Івано-Франків. нац. техн. ун-ту нафти і газу. – 2010. – № 4 (26). – С. 136-143.

Адаменко Я. О. Оцінка впливів на навколишнє середовище : метод. рекомендації з теоретичного курсу / Я. О. Адаменко. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2010. – 14 с.

Адаменко Я. О. Оцінка впливів на навколишнє середовище : курсове проектування / Я. О. Адаменко. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2010. – 37 с.

Адаменко Я. О. Оцінка впливів техногенно небезпечних об'єктів на навколишнє середовище / Я. О. Адаменко // Екол. безпека та збаланс. ресурсокористування. – 2010. – № 2. – С. 58-63.

Архипова Л. М. Оцінка впливу спорудження нафтогазових свердловин на водне середовище / Л. М. Архипова, Я. О. Адаменко // Наук. вісн. Івано-Франків. нац. техн. ун-ту нафти і газу. – 2009. – № 2 (20). – С. 122-126.

Адаменко Я. О. Гідрологія : лаборатор. практикум / Я. О. Адаменко, Л. М. Консевич. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ Факел, 2008. – 86 с.

Адаменко Я. О. Екологія людини : метод. вказівки до написання курсової роботи / Я. О. Адаменко, Л. М. Консевич, Л. В. Плаксій. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ Факел, 2008. – 34 с.

Адаменко Я. О. Основи гідрометеорології і кліматології : конспект лекцій для студ. спец. "Туризм" / Я. О. Адаменко, Л. М. Консевич. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ Факел, 2008. – 131 с. – Бібліогр. с.131.

Адаменко Я. О. Основи гідрометеорології і кліматології : практикум / Я. О. Адаменко, Л. М. Консевич. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ Факел, 2008. – 69 с.

Адаменко О. М. Геоінформаційна система екологічної безпеки Надвірнянського нафтопромислового району / О. М. Адаменко, Я. О. Адаменко // Нафт. і газ. пром-сть. – 2007. – № 5. – С.60-63.

Архипова Л. М. Прогноз екологічних наслідків для водних об’єктів будівництва туристичних комплексів / Л. М. Архипова, Я. О. Адаменко // Наук. вісн. Івано-Франків. нац. техн. ун-ту нафти і газу. – 2007. – № 1 (15). – С.141-145.

ГІС-технології оцінки екологічної ситуації для управління екологічною безпекою / О. М. Адаменко, Я. О. Адаменко, О. М. Карпаш [та ін.] // Нафтогаз. енергетика. – 2007. – № 1 (2). – С.78-81.

Приходько М. М. Ландшафтно-екологічна навчальна практика : метод. вказівки / М. М. Приходько, Я. О. Адаменко. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ Факел, 2007. – 103 с. : іл.

1 червня 70 років від дня народження завідувача кафедри землевпорядкування та кадастру Романа Михайловича Рудого

Рудий Роман Михайлович народився 1 червня 1944 року в
с. Чернихівці Збаразького району Тернопільської області. Після закінчення середньої школи в м. Тернополі 1960 року вступив на геодезичний факультет Львівського політехнічного інституту (спеціальність «Аерофотогеодезія»). З 1966 р., після закінчення інституту, працював чотири роки в аерогеодезичному підприємстві № 1 в м. Іркутську на посаді інженера з обслуговування універсальних фотограмметричних приладів. У 1971-1973 рр. вчився в аспірантурі при кафедрі аерофотогеодезії Львівського політехнічного інституту.
В 1975 р. захистив кандидатську дисертацію на тему «Деякі питання дослідження універсальних фотограмметричних приладів». Після закінчення аспірантури 4 роки викладає у Криворізькому гірничому інституті. З 1977 р. перейшов на роботу до Івано-Франківського інституту нафти і газу.
Працював на посаді професора і завідувача кафедри інженерної геодезії, з 1995 р. – на посаді декана інженерно-екологічного факультету. В 1999 р. захистив докторську дисертацію на тему: «Методи дослідження рельєфу земної поверхні».
З 2012 р. Р. М. Рудий – завідувач кафедри землевпорядкування та кадастру.
Основний напрямок наукових досліджень пов’язаний з впливом форм рельєфу земної поверхні при вишукуванні та проектуванні інженерних споруд, екологічній та рекреаційній оцінці територій. Науковий доробок вченого складає біля 70-ти публікацій:

Рудий Р. М. Методологія та методика наукових досліджень : конспект лекцій / Р. М. Рудий. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2013. – 58 с. : табл.

Рудий Р. Визначення площ земельних ділянок у гірських районах / Р. Рудий // Сучасні досягнення геодезичної науки та виробництва : зб. наук. праць / Зах. геодез. товариство УТГК. – Львів, 2011. – Вип. I (21). – С. 208-210.

Рудий Р. М. Фотограмметрія та дистанційне зондування : лаборатор. практикум / Р. М. Рудий, А. В. Матіщук. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2010. – 80 с.

Рудий Р. М. Фотограмметрія та дистанційне зондування : курсове проектування / Р. М. Рудий, А. В. Матіщук. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2010. – 29 с.

Бурак К. Нові навчальні видання для дисципліни "Геодезичні прилади" : [рецензії] / К. Бурак, Є. Ільків, Р. Рудий // Геодезія, картографія і аерофотознімання : укр. міжвід. наук.-техн. зб./ Нац. ун-т «Львів. політехніка». – Львів, 2008. – Вип. 70. – C. 82-83.

Кравець О. Я. Використання цифрових моделей рельєфу при розв'язанні інженерних задач / О. Я. Кравець, Р. М. Рудий // Наук. вісн. Івано-Франків. нац. техн. ун-ту нафти і газу. – 2007. – № 2(16). – С. 146-149.

Моделювання екологічної ситуації в регіоні на основі цифрових моделей рельєфу / Р. М. Рудий, О. Я. Кравець, Я. С. Кравець, О. В. Бахмат // Наук. вісн. Івано-Франків. нац. техн. ун-ту нафти і газу. – 2007. – № 1(15). – С.137-140.

Дослідження з генетичної інженерії в установах НАН України [біотехнології] / Д. Гродзинський, О. Дембновський, О. Левчук, Р. Рудий // Вісн. Нац. акад. наук України. – 2006. – № 8. – C. 3-12.

1 червня 65 років від дня народження завідувача кафедри зварювання трубопроводів і конструкцій Любомира Степановича Шлапака

Шлапак Любомир Степанович народився 1 червня 1949 року в смт Рожнятів Івано-Франківської області.
Закінчивши в 1976 році з відзнакою Івано-Франківський інститут нафти і газу, залишився працювати в інституті інженером, пізніше – молодшим науковим співробітником, старшим науковим співробітником, асистентом, доцентом, професором, а з 2005 року – завідувачем кафедри зварювання трубопроводів і конструкцій.
Шлапак Л. С. є провідним вченим України в галузі діагностування та оцінки технічного стану трубопровідних систем, автором більш як 100 наукових праць.
Любомир Степанович розвинув наукові основи діагностування технічного стану трубопровідних систем з використанням ультразвукового та електромагнітного методів вимірювання, розробив нові покоління приладів для контролю напружено-деформованого стану матеріалу труб, розробив і впровадив у виробництво метод технологічного зміцнення дефектних ділянок трубопроводів бандажуванням композитними матеріалами.
Ним створена наукова школа «Підвищення надійності трубопровідних систем та розробки методів їх капітального ремонту». Основні здобутки якої – захист двох докторських та трьох кандидатських дисертацій.
Л. С. Шлапак – дійсний член Української нафтогазової академії.
У 1998 році за особистий вклад у розвиток газової галузі йому присвоєно почесне звання «Заслужений працівник Укргазпрому».
До основних публікацій останніх років слід віднести:

Шлапак Л. С. Спосіб зварювання труб : [розробки вчених-винахідників ІФНТУНГу] / Л. С. Шлапак, М. В. Панчук // Інтелектуальний продукт вчених, винахідників і раціоналізаторів Прикарпаття, 2012 : каталог персп. винаходів, корисних моделей, пром. зразків і рац. пропоз. Галицьких кмітливців / Попович В. В., ред. [та ін.]. – Івано-Франківськ, 2013. – С. 50-51.

Деформації металевого трубопроводу у грунтах, що набрякають / В. О. Онищенко, М. Л. Зоценко, Л. С. Шлапак, О. Л. Зімін // Наук. вісн. Івано-Франків. нац. техн. ун-ту нафти і газу. – 2012. – № 3. – С. 143-154.

Особливості зварювальних робіт на діючих газопроводах / А. В. Василик, Л. С. Шлапак, М. Д. Пеньківський [та ін.] // Розвідка та розробка нафт. і газ. родовищ. – 2012. – № 4. – С. 139-148.

Панчук М. В. Зварювання і монтаж технологічних трубопроводів : конспект лекцій / М. В. Панчук, Л. С. Шлапак, О. М. Матвієнків. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2012. – 172 с. : іл., рис., табл.

Шлапак Л. С. Основи проектування та спорудження трубопроводів : конспект лекцій / Л. С. Шлапак. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2012. – 360 с. : рис., табл. - Бібліогр.: с. 361.

Виробництво та використання біополімерів - шлях до покращення екології довкілля / М. В. Панчук, Л. С. Шлапак, С. А. Курта, О. О. Струмінська // Наук. вісн. Івано-Франків. нац. техн. ун-ту нафти і газу. – 2011. – № 4(30). – С. 92-101.

Особливості зварювання неповоротних стиків технологічних трубопроводів / М. В. Панчук, Л. С. Шлапак, О. О. Філіпчук, Ю. І. Талабко // Розвідка та розробка нафт. і газ. родовищ. – 2011. – № 2(39). – С. 19-25.

Панчук М. В. Зварювання пластмас : конспект лекцій / М. В. Панчук, Л. С. Шлапак. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2011. – 128 с.

Сучасні технології зварювання магістральних нафтогазопроводів / М. В. Панчук, Л. С. Шлапак, О. М. Матвієнків, О. Л. Козак // Наук. вісн. Івано-Франків. нац. техн. ун-ту нафти і газу. – 2011. – № 3(29). – С. 24-29.

Шлапак Л. С. Бандажування трубопроводів як один із шляхів зменшення кільцевих напружень / Л. С. Шлапак, М. П. Лінчевський, В. О. Саркісов // Наук. вісн. Івано-Франків. нац. техн. ун-ту нафти і газу. – 2011. – № 2(28). – С. 36-39.

Шлапак Л. С. Технологія спорудження трубопроводів : конспект лекцій / Л. С. Шлапак. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2011. – 380 с.

Збільшення продуктивності відновлення робочих поверхонь опорних катків дуговим наплавленням / О. М. Матвієнків, Л. С. Шлапак, М. В. Грушецький, Л. М. Качан // Наук. вісн. Івано-Франків. нац. техн. ун-ту нафти і газу. – 2010. – № 2(24). – С. 60-63.

Інтенсифікація процесу зварювання поліетиленових трубопроводів для спорудження газових мереж / Л. С. Шлапак, М. В. Панчук, С. М. Дранчук, А. Клюпа // Нафт. і газ. пром-сть. – 2010. – № 2. – С. 33-36.

Шлапак Л. С. Уточнення вертикальної сили тиску на консоль балкового переходу компенсатором з коліном, зігнутим на 90 / Л. С. Шлапак, Л. М. Гайдаш, М. Л. Гайдаш // Наук. вісн. Івано-Франків. нац. техн. ун-ту нафти і газу. – 2010. – № 3(25). – С. 86-90.

Еволюція поліетиленових матеріалів у процесі спорудження газопроводів / Л. С. Шлапак, М. В. Панчук, О. О. Сенич, П. Верееке // Наук. вісн. Івано-Франків. нац. техн. ун-ту нафти і газу. – 2009. – № 2(20). – С. 113-116.

Ефективність використання поліетиленових труб для будівництва розподільних газових мереж та особливості їхнього зварювання / Л. С. Шлапак, М. В. Панчук, Є. А. Дацун, О. В. Сусак // Нефть и газ. – 2009. – № 2. – С. 14-18.

Панчук М. В. Полімерні матеріали для спорудження трубопровідних систем / М. В. Панчук, Л. С. Шлапак, М. Д. Гриценко // Наук. вісн. Івано-Франків. нац. техн. ун-ту нафти і газу. – 2009. – № 4(22). – С. 119-124.

Підвищення якості зварних швів пластмасових трубопроводів / Л. С. Шлапак, М. В. Панчук, О. М. Матвієнко, Є. А. Дацун // Наук. вісн. Івано-Франків. нац. техн. ун-ту нафти і газу. – 2009. – № 1(19). – С. 106-110.

Сучасні технології спорудження нафтогазопроводів / М. В. Панчук, Л. С. Шлапак, І. М. Сем'яник, Л. М. Литвиненко // Розвідка та розробка нафт. і газ. родовищ. – 2009. – № 3(32). – С. 66-71.

Липень 2004 року створено кафедру землевпорядкування та кадастру

Кафедра землевпорядкування та кадастру створена в липні 2004 року внаслідок поділу кафедри інженерної геодезії. Очолив кафедру доктор технічних наук, професор Рудий Р. М. На кафедру перейшли працювати також доценти Ільків Є. Ю., Кравець Я. С., Лісевич М. П., Дутчин М. М., Матіщук А. В. З 2007 р. по 2012 р. кафедру очолював кандидат технічних наук, доцент Ільків Є. Ю.
Кафедра здійснює підготовку за спеціальностями «землевпорядкування та кадастр» і «геодезія».
Основними напрямами наукових досліджень кафедри є:
-деформації технологічного обладнання і споруд газокомпресорних станцій при їх експлуатації, дослідження в галузі земельного кадастру;
-вплив форм рельєфу земної поверхні при розвідуванні та проектуванні інженерних споруд, екологічній та рекреаційній оцінці територій;
-проблеми створення геоінформаційних систем;
-забезпечення топографо-геодезичною основою кадастрових зйомок;
-вплив рельєфу на гідрологічні та ерозійні процеси;
-оцінка земель та нерухомості, дослідження деформацій споруд газокомпресорних станцій при їх експлуатації;
-кадастр природних ресурсів на основі ГІС та GPS- технологій.
Кафедра тісно співпрацює з кафедрою інженерної геодезії, з головним управлінням земельних ресурсів Івано-Франківської області, Івано-Франківським міським управлінням земельних ресурсів, Карпатським державним підприємством геодезії, картографії та кадастру, ДП «Івано-Франківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою».
До основних публікацій працівників кафедри можна віднести:

Дутчин М. М. Інвентаризація земель населених пунктів : навч. посіб. / М. М. Дутчин, Є. Ю. Ільків. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2013. – 300 с.
Рудий Р. М. Методологія та методика наукових досліджень : конспект лекцій / Р. М. Рудий. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2013. – 58 с. : табл.

Дутчин М. М. Кадастр : конспект лекцій. Ч. 2 / М. М. Дутчин, Є. Ю. Ільків. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2012. – 287 с. : рис.

Дутчин М. М. Кадастр : навч. посіб. / М. М. Дутчин, Є. Ю. Ільків, І. В. Біда. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2012. – 508 с. : табл.

Ільків Є. Ю. Інвестиційний аналіз : конспект лекцій / Є. Ю. Ільків, І. В. Біда. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2012. – 76 с.

Кравець Я. С. Метрологія та стандартизація : конспект лекцій / Я. С. Кравець, О. Я. Кравець. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2012. – 63 с.

Матіщук А. В. Основи геодезії : конспект лекцій / А. В. Матіщук, І. В. Біда. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2012. – 68 с.

Основи земельного права та кадастру : навч. посіб. / Є. Ю. Ільків, М. М. Дутчин, О. Г. Дзьоба [та ін.]. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2012. – 320 с.

Тревого І. С. Застосування магнітометрів для виявлення місцезнаходження грунтових металевих центрів, реперів / І. С. Тревого, Є. Ю. Ільків, М. В. Галярник // Вісн. геодезії та картогр. – 2012. – № 5. – С. 18-21.

Тревого І. С. Особливості контрольних марок для спостереження за зміщеннями наземних переходів магістральних газопроводів / І. С. Тревого, Є. Ю. Ільків, Д. В. Кухтар // Вісн. геодезії та картогр. – 2012. – № 1. – С. 5-7.

Тревого І. С. Про необхідність визначення висотного елемента місцезнаходження геодезичних пунктів / І. С. Тревого, Є. Ю. Ільків, М. В. Галярник // Вісн. геодезії та картогр. – 2012. – № 3. – С. 4-5.

Кравець О. Я. Моніторинг та охорона земель : конспект лекцій / О. Я. Кравець, Я. С. Кравець. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2011. – 70 с.

Рудий Р. Визначення площ земельних ділянок у гірських районах / Р. Рудий // Сучасні досягнення геодезичної науки та виробництва : зб. наук. праць / Зах. геодез. товариство УТГК. – Львів, 2011. – Вип. I (21). – С. 208-210.

Тревого І. Вплив зміни положення п'ятки рейки на точність високоточного нівелювання / І. Тревого, Є. Ільків, Ю. Ткаченко // Сучасні досягнення геодезичної науки та виробництва : зб. наук. праць / Зах. геодез. товариство УТГК. – Львів, 2011. – Вип. I (21). – С. 69-72.

Тревого І. С. Залежність точності цифрового нівелювання від зміни положення нівеліра по висоті / І. С. Тревого, Є. Ю. Ільків, Ю. Ф. Ткаченко // Вісн. геодезії та картогр. – 2011. – № 3. – С. 3-4.

Тревого І. С. Методика контролю температурних деформацій надземних переходів магістральних газопроводів / І. С. Тревого, Є. Ю. Ільків, Д. В. Кухтар // Вісн. геодезії та картогр. – 2011. – № 6. – С. 6-8.

Тревого І. Особливості визначення просторового положення надземних переходів магістральних газопроводів з використанням електронного тахеометра у безрефлекторному режимі / І. Тревого, Є. Ільків, Д. Кухтар // Сучасні досягнення геодезичної науки та виробництва : зб. наук. праць / Зах. геодез. товариство УТГК. – Львів, 2011. – Вип. 2 (22). – С. 124-127.

Дутчин М. М. Ґрунтознавство з основами меліорації : конспект лекцій / М. М. Дутчин, Є. Ю. Ільків, І. В. Біда. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2010. – 268 с.

Дутчин М. М. Кадастр : конспект лекцій. Ч. 1 / М. М. Дутчин, Є. Ю. Ільків, І. В. Біда. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2010. – 224 с.

Ільків Є. Ю. Геодезичне приладознавство : конспект лекцій. Ч. 1 / Є. Ю. Ільків, К. Д. Підлуська. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2010. – 55 с.

Кравець Я. С. Геодезія : конспект лекцій / Я. С. Кравець, Ю. Ф. Ткаченко, Н. Г. Федоришин. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2010. – 66 с.

Лісевич М. П. Геодезія : конспект лекцій. Ч. 2 : Планові геодезичні мережі / М. П. Лісевич, Є. Ю. Ільків. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2010. – 131с.

Матіщук А. В. Системи GPS : конспект лекцій / А. В. Матіщук. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2010. – 31 с.

15 липня 70 років від дня народження завідувача кафедри комп’ютерних систем і мереж Михайла Івановича Горбійчука

Горбійчук Михайло Іванович народився 15 липня 1944 року в с. Сокирчино Обертинського (Тлумацького) району Івано-Франківської області. Після закінчення Петрівської середньої школи в 1961 році вступає до Львівського політехнічного інституту, який закінчує в 1966 році за спеціальністю інженер-електромеханік з автоматизації.
Після закінчення університету і дотепер працює в Івано-Франківському національному технічному університеті нафти і газу.
З 1966 по 1982 рік – асистент кафедри електротехніки, потім кафедри автоматизації виробничих процесів. З 1973 по 1976 рік навчався в очній аспірантурі при кафедрі «Автоматизація виробничих процесів» Івано-Франківського інституту нафти і газу.
У 1982 році захистив кандидатську дисертацію і зайняв посаду доцента кафедри автоматизації виробничих процесів. У 2000 році захистив докторську дисертацію і призначений на посаду професора кафедри автоматизації технологічних процесів і моніторингу в екології. Обидві дисертації присвячені оптимізації та адаптивному управлінню процесом буріння глибоких свердловин на нафту і газ.
У 2004 році за конкурсом Михайло Іванович обраний завідувачем кафедри комп’ютерних систем і мереж.
Науковий напрямок – оптимальне керування технологічними процесами в нафтовій і газовій промисловості, зокрема процесами буріння і транспортування газу. Другий напрямок роботи – оптимальне керування паралельно працюючими газопомпувальними агрегатами. У творчому доробку професора понад 160 наукових праць.
До основних публікацій слід віднести:

Горбійчук М. І. Використання прямокутних ортогональних функцій для оцінки технічних станів промислових об'єктів / М. І. Горбійчук, М. О. Слабінога // Методи та прилади контролю якості. – 2013. – № 1. – С. 92-97.

Горбійчук М. І. Лінеаризована діагностична модель відцентрованого нагнітача природного газу / М. І. Горбійчук, В. М. Медведчук // Наук. вісн. Івано-Франків. нац. техн. ун-ту нафти і газу. – 2013. – № 1. – 146-155.

Горбійчук М. І. Метод і алгоритм синтезу емпіричних моделей з урахуванням похибок вимірювань / М. І. Горбійчук, А. М. Лазорів // Методи та прилади контролю якості. – 2012. – № 1. – С. 126-136.
Горбійчук М. І. Метод параметричної ідентифікації технічного стану відцентрового нагнітача природного газу / М. І. Горбійчук, В. М. Медведчук, Г. П. Кропельницький // Методи та прилади контролю якості. – 2012. – № 2. – С. 102-112.

Прогнозування тривалості роботи газоперекачувальних агрегатів на засадах генетичних алгоритмів / М. І. Горбійчук , В. М. Медведчук, С. Т. Самуляк, А. А. Федоров // Нафтогаз. енергетика. – 2012. – № 2. – С. 98-108.

Горбійчук М. І. Алгоритми оптимального керування процесом компримування природного газу / М. І. Горбійчук, А. М. Лазорів, І. І. Луцюк // Нафтогаз. енергетика. – 2011. – № 2(15). – С. 48-56.

Горбійчук М. І. Врахування технічного стану газоперекачувального обладнання в задачі оптимального керування роботою компресорної станції / М. І. Горбійчук, Я. І. Заячук // Нафтогаз. енергетика. – 2011. – № 3(16). – С. 41-53.

Горбійчук М. І. Визначення об'єму вибірки експериментальних даних під час контролю технічного стану об'єктів / М. І. Горбійчук, І. В. Щупак // Нафтогаз. енергетика. – 2011. – № 1(14). – С. 109-114.

Горбійчук М. І. Ідентифікація координатних збурень в автоматизованій системі керування процесом поглиблення нафтових і газових свердловин / М. І. Горбійчук, Г. Н. Семенцов, Н. В. Сабат // Нафтогаз. енергетика. – 2011. – № 1(14). – С. 57-64.

Горбійчук М. І. Метод синтезу емпіричних моделей з врахуванням похибок вимірювань / М. І. Горбійчук, І. В. Щупак, Т. М. Осколіп // Методи та прилади контролю якості. – 2011. – № 27. – С. 67-76.

Імітаційне моделювання роботи ГПА з прилеглим трубопроводом / М. І. Горбійчук, М. І. Когутяк, О. Б. Василенко [та ін.] // Нафтогаз. енергетика. – 2011. – № 2(15). – С. 34-42.

Горбійчук М. І. Діагностична модель системи змащування нагнітача природного газу / М. І. Горбійчук, І. В. Щупак // Наук. вісн. Івано-Франків. нац. техн. ун-ту нафти і газу. – 2010. – № 3(25). – С. 130-137.
Горбійчук М. І. Експертна система оцінки технічного стану газоперекачувального обладнання на основі нечіткої логіки / М. І. Горбійчук, Я. І. Заячук // Нафтогаз. енергетика. – 2010. – № 2(13). – С. 77-80.

Горбійчук М. І. Математичне моделювання взаємозв'язку еколого-технічних характеристик газотурбінного двигуна з показниками його роботи / М. І. Горбійчук, І. В. Щупак // Методи та прилади контролю якості. – 2010. – № 24. – С. 78-83.

Горбійчук М. І. Метод інтегральної оцінки технічного стану газоперекачувальних агрегатів / М. І. Горбійчук, І. В. Щупак, В. Л. Кімак // Нафтогаз. енергетика. – 2010. – № 2(13). – С. 38-43.

Горбійчук М. І. Метод синтезу математичних моделей коливних процесів з некратними частотами / М. І. Горбійчук, М. А. Шуфнарович // Наук. вісн. Івано-Франків. нац. техн. ун-ту нафти і газу. – 2010. – № 1(23). – С. 105-112.

Горбійчук М. І. Метод синтезу математичних моделей рівня води у р. Дністер залежно від погодних умов / М. І. Горбійчук, О. В. Пендерецький // Наук. вісн. Івано-Франків. нац. техн. ун-ту нафти і газу. – 2010. – № 1(23). – С. 160-170.

Горбійчук М. І. Оптимальне керування роботою газоперекачувальних агрегатів компресорних станцій / М. І. Горбійчук, Є. О. Ковалів, Я. І. Заячук // Нафтогаз. енергетика. – 2010. – № 1(12). – С. 41-45.

Горбійчук М. І. Теорія проектування комп'ютерних систем та мереж : навч. посіб. / М. І. Горбійчук, В. Б. Кропивницька, І. Р. Пітух. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ Факел, 2010. – 105 c.

Горбійчук М. І. Числові методи і моделювання на ЕОМ : навч. посіб. / М. І. Горбійчук, Є. П. Пістун. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2010. – 409 с. – Бібліогр.: с. 407-408.

20 липня 55 років від дня народження декана геологорозвідувального факультету Омельченка Валерія Григоровича

Омельченко Валерій Григорович народився 20 липня 1959 року у смт Чорнухи на Полтавщині. Навчався в Івано-Франківському інституті нафти і газу. Після закінчення аспірантури захистив дисертацію за спеціальністю «геологія нафти і газу».
З 1999 року призначений на посаду доцента кафедри геології та розвідки нафтових і газових родовищ. У 2004 році Валерій Григорович став деканом геологорозвідувального факультету.
Читає курс лекцій з дисциплін: «Комп’ютерна обробка геологічних даних», «Математичні методи в геології», «Геоінформаційні бази даних». Керує дипломними проектами та магістерськими роботами, проводить виробничу та переддипломну практику.
Під керівництвом Омельченка В. Г. геологорозвідувальний факультет тісно співпрацює із спорідненими факультетами провідних навчальних закладів України. Підписано угоду про співпрацю з геологічним факультетом Київського національного університету імені Тараса Шевченка, що передбачає обмін групами студентів, провідними викладачами для читання лекцій, приймання студентів для проходження практики, видання спільних підручників і навчальних посібників.
У рамках міжнародного співробітництва на факультеті виконується спільний українсько-польський науково-дослідний проект, що має на меті вивчити геологічну будову Карпатського регіону у транскордонній зоні. В рамках цього проекту передбачається обмін групами студентів для проведення геолого-промислової практики як на українських, так і польських нафтогазопромислових підприємствах.
В. Г. Омельченко – автор понад 80 публікацій навчально-методичного і наукового характеру.
До основних публікацій слід віднести:

Хтема А. В. Характер флуктуацій геогустинних властивостей водонафтогазоносних осадових утворень за результатами геологічної інтерпретації каротажних діаграм / А. В. Хтема, В. Г. Омельченко, В. М. Хтема // Геоінформатика. – 2012. – № 2. – С. 15-26.

Геологія і нафтогазоносність морських надр : підручник / О. М. Трубенко, Б. Й. Маєвський, С. С. Куровець, В. Г. Омельченко. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2011. – 232 с. : іл.

Можливість утилізації промислових токсичних відходів у пластах з аномально низькими пластовими тисками в Україні / О. О. Орлов, М. І. Євдощук, В. Г. Омельченко, О. М. Трубенко // Доп. Нац. акад. наук України. – 2011. – № 2. – С. 116-120.

Омельченко В. Г. Болонський процес в дії: українсько-польські освітні інновації / В. Г. Омельченко // Теорія і методика саморозвитку педагогічної майстерності педагогів вищих технічних навчальних закладів України : Всеукр. наук.-метод. конф., 30 трав.-1 черв. 2011 р. : матеріали. – Івано-Франківськ, 2011. – С. 41-44.

Омельченко В. Г. Математична статистика та обробка геологічної інформації : конспект лекцій / В. Г. Омельченко. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2011. – 120 с.

Екологічні функції п'єзомінімумів водонапірних систем в земній корі / О. О. Орлов, Л. А. Абукова, В. Г. Омельченко [та ін.] // Наук. вісн. Івано-Франків. нац. техн. ун-ту нафти і газу. – 2010. – № 1 (23). – С. 12-22.

Методика кількісного визначення температурного впливу на енергетичні властивості покладів вуглеводнів / О. О. Орлов, В. Г. Омельченко, О. М. Трубенко, Т. В. Омельченко // Наук. вісн. Івано-Франків. нац. техн. ун-ту нафти і газу. – 2009. – № 2 (20). – С. 37-43.

Орлов О. О. Нафтогазопромислова геологія : курсова робота / О. О. Орлов, В. Г. Омельченко. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2009. – 20 с.

Горючі корисні копалини України : підручник / В. А. Михайлов, М. В. Курило, В. Г. Омельченко, Л. С. Мончак. – К. : КНТ, 2009. – 376 с.

Геологічні основи розробки нафтових і газових родовищ : підручник / О. О. Орлов, Д. Д. Федоришин, В. Г. Омельченко [та ін.] – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2009. – 293 с. : іл.

8 серпня 60 років від дня народження завідувача кафедри теоретичних основ геології Стельмаха Ореста Івановича

Стельмах Орест Іванович народився 8 серпня 1954 року. У 1971 р. закінчив Трускавецьку СШ № 1. Навчався в Івано-Франківському інституті нафти і газу на геологорозвідувальному факультеті. Закінчив його з відзнакою за спеціальністю «Геологія та розвідка нафтових і газових родовищ» у 1976 році. Працював інженером-геологом у Дрогобицькому комплексному відділі інституту УкрДІПРОНДІНафта.
У 1978-1981 рр. навчався в аспірантурі ІФІНГ. Після закінчення якої працював молодшим науковим співробітником НДС ІФІНГ. З 1985 до 1988 р. працював у відділі географії та Інституті геофізики і геології Академії наук Молдови. У 1987 р. захистив дисертацію та одержав науковий ступінь кандидата геолого-мінералогічних наук. У 1990 р. йому було присвоєно звання старшого наукового співробітника. З 1989 р. працював на посадах старшого наукового співробітника НДС ІФІНГ, асистента, а потім – доцента кафедри загальної геології і екології.
В 2000 р. призначений на посаду завідувача кафедри теоретичних основ геології.
Науковий напрямок його робіт – неотектоніка, геологія та геоморфологія четвертинного комплексу гірських порід, екзогенні процеси, геоекологія об’єктів нафтогазового комплексу України.
Під керівництвом професора Стельмаха О. І. кафедрою налагоджена співпраця з Міжнародним центром регіональних досліджень навколишнього середовища Центральної та Східної Європи, географічними інститутами Угорської та Польської академій наук, Міжнародним інститутом-асоціацією регіональних екологічних проблем Карпатського регіону (м. Львів), Гірничометалургійною академією (м. Краків), товариством «Геосфера» (м. Краків).
За час науково-педагогічної роботи опублікував більше 50 наукових праць.
До основних публікацій слід віднести:

Жученко Г. О. Курс історичної геології з основами палеонтології : навч. посіб. / Г. О. Жученко, О. Р. Стельмах. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2013. – 153 с. : іл., рис., табл.

Стельмах О. Р. Якість і ефективність геологорозвідувальних робіт та промислово-геофізичних досліджень при видобутку вуглеводнів / О. Р. Стельмах // Нафтогазова геофізика - нетрадиційні ресурси : III міжнар. наук.-практ. конф., м. Івано-Франківськ, 20-24 трав. 2013 р. – Івано-Франківськ, 2013. – С. 204-207.

Ландшафтно-екологічне обгрунтування організації "Парк Льодовикового періоду" у с. Старуні на Прикарпатті / О. М. Адаменко, О. Р. Стельмах, О. Р. Манюк [та ін.] // Екол. безпека та збаланс. ресурсокористування. – 2010. – № 1. – С. 60-63.

Мончак Л. С. Геологічний путівник по Івано-Франківській області / Л. С. Мончак, О. Р. Стельмах, В. Р. Хомин. – Івано-Франківськ : Лілея-НВ, 2010. – 239 с. : іл.

Мончак Л. С. Кишеньковий гід до геологічного путівника по Івано-Франківській області = Pocket guide. Taschenreisefuhrer. Guide de poche / Л. С. Мончак, О. Р. Стельмах, В. Р. Хомин. – Івано-Франківськ : Лілея-НВ, 2010. – 112 с. : іл.

Світлицький В. М. Геологічні основи та теорія пошуків і розвідки родовищ нафти і газу : навч. посіб. / В. М. Світлицький, О. Р. Стельмах, І. В. Світлицька. – К. : Інтерпрес ЛТД, 2010. – 390 с. : іл.

Стельмах О. Р. Геологія і геоморфологія : конспект лекцій / О. Р. Стельмах, Н. В. Гоптарьова. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2010. – 149 с.

Стельмах О. Р. Геоморфологія та четвертинна геологія : конспект лекцій / О. Р. Стельмах. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2010. – 122 с.

Стельмах О. Р. Загальна геологія : конспект лекцій / О. Р. Стельмах. – 2-ге вид. – Івано-Франківськ : Факел, 2010. – 190 с.

Стельмах О. Р. Інженерна геологія та геофізика : конспект лекцій / О. Р. Стельмах. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2010. – 168 с.

Стельмах О. Р. Інженерна геологія з основами гідрогеології : конспект лекцій / О. Р. Стельмах. – 2-ге вид. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2010. – 168 с.

Стельмах, О. Р. Основи загальної геології : метод. вказівки / О. Р. Стельмах, Н. В. Гоптарьова, А. Г. Поплюйко. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2010. – 39 с.

Стельмах О. Р. Оцінка екологічних аспектів при впровадженні стандартів ISO 14000 на підприємствах НАК "Нафтогаз України" / О. Р. Стельмах, Л. М. Архипова, Г. Д. Стельмахович // Наук. вісн. Івано-Франків. нац. техн. ун-ту нафти і газу. – 2010. – № 2 (24). – С. 171-177.

Трубенко О. М. Геодинаміка : конспект лекцій / О. М. Трубенко, О. Р. Стельмах. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2010. – 162 с.

6 вересня 70 років від дня народження завідувача кафедри електротехніки Віктора Миколайовича Чорноуса

Чорноус Віктор Миколайович народився 6 вересня 1944 року в с. Сухини Корсунь-Шевченківського району Черкаської області.
Дитячі та юнацькі роки пройшли на Прикарпатті у смт Букачівцях Івано-Франківської області. Середню школу закінчив у м. Яремча.
З 1961 року проходив військову службу у ВМФ. Вищу освіту здобув у Львівському політехнічному інституті, після закінчення якого працював викладачем курсів ДОСААФ, а з вересня 1968 р. – асистент кафедри електротехніки і автоматики Івано-Франківського інституту нафти і газу, з яким у подальшому пов’язана вся його трудова, наукова і педагогічна діяльність. Після закінчення аспірантури у 1980 р. захистив кандидатську дисертацію на тему «Прилади і методи вимірювання електричних і магнітних величин» у спеціалізованій раді Львівського фізико-механічного інституту. Тема дисертації присвячена розробці швидкодіючих перетворювачів параметрів комплексних величин. У 1982 році був обраний за конкурсом на посаду доцента, а в 1985 р. – завідувачем кафедри електротехніки ІФНТУНГу.
Науковий напрямок роботи Чорноуса В. М. присвячений таким питанням:
-швидкодіючі перетворювачі параметрів багатоелементних комплексних двополюсників;
-розробка і дослідження сорбційних інтегральних перетворювачів вологи газових і повітряних середовищ;
-вимірювання фізико-хімічних параметрів природного газу;
-енергетичний менеджмент та аудит в промисловості, сфері обслуговування та побуті.
За результатами наукових досліджень на підприємствах газотранспортних систем та електронної промисловості впроваджено низку розробок, які забезпечили народному господарству значний економічний ефект. Розробки демонструвалися на Всесоюзній виставці досягнень народного господарства, де були нагороджені золотою медаллю.
Віктор Миколайович значні зусилля направляє на вирішення питань економного використання електричної енергії та правового захисту електроспоживачів газотранспортних систем, сфери обслуговування та побуту. Проведений детальний аудит електроспоживання забезпечив значне зменшення видатків за спожиту електроенергію компресорними станціями та допоміжними об’єктами УМГ «Прикарпаттрансгаз, а також в підрозділах ІФНТУНГу і в медичних закладах.
За його ініціативи і безпосередньої участі розроблений та виданий навчально-наочний посібник з теорії електричних кіл, а також електронний посібник, який побудований за блочно-модульним типом у вигляді окремих елементів і файлів зі звуковим та музичним супроводом з використанням мультимедійних фрагментів.
За результатами досліджень опубліковано понад 100 наукових та навчально-методичних праць.
До основних публікацій слід віднести:

Грабчук Б. Л. Теоретичні основи електротехніки. Теорія електричних та магнітних кіл : практикум:[в 2 ч.] / Б. Л. Грабчук, В. М. Чорноус, А. П. Боднарчук. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2013. – 27 с. – Ч. 1 : Магнітні кола з постійними потоками; Ч. 2 : Усталені режими в електричних лініях з розподіленими параметрами.

Електротехніка. Теорія електричних кіл : навч.-наоч. посіб. / В. М. Чорноус, Б. Л. Грабчук, І. М. Храпач, А. П. Боднарчук. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2013. – 108 с.

Грабчук Б. Л. Теоретичні основи електротехніки. Електричні та магнітні кола : метод. вказівки. Ч. 1 / Б. Л. Грабчук, В. М. Чорноус, А. П. Боднарчук. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2012. – 99 с.

Електротехніка : навч.-наоч. посіб. / В. М. Чорноус, Б. Л. Грабчук, І. М. Храпач, А. П. Боднарчук. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2012. – 128 с.

Чорноус В. М. Електротехніка : конспект лекцій: (відео-та аудіозасіб навчання) / В. М. Чорноус, А. П. Боднарчук. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2010. – 92 с.

Товарознавство (Виробнича сфера) : навч. посіб. / Я. І. Плахетко, І. П. Кінаш, В. М. Чорноус [та ін.]. – Львів : Магнолія 2006, 2009. – 400 с. : іл., рис.

13 вересня 10 років від дня створення кафедри геотехногенної безпеки та геоінформатики

Кафедра геотехногенної безпеки та геоінформатики була створена наказом ректора ІФНТУНГу від 13 вересня 2004 року. У складі кафедри – галузева лабораторія гідрогеологічних та інженерно-геологічних досліджень, створена у 2004 році спільним наказом Державного комітету природних ресурсів України та ІФНТУНГу.
У 2004-2005 навчальному році кафедра забезпечувала інженерно-екологічний та геологорозвідувальний факультети дисциплінами геоінформаційного напряму.
У 2005 році отримано ліцензію на спеціальність «гідрогеологія». Відбувся перший набір студентів за цим фахом.
Основні напрями майбутньої діяльності фахівців цієї спеціальності: комплексна оцінка природних геологічних факторів під час визначення найсприятливіших місць розташування об’єктів цивільного і промислового будівництва та інженерні розрахунки стійкості гірських порід під час будівництва; оцінка геологічних процесів, що викликані інженерною діяльністю людини, та прогноз їх розвитку в часі та просторі; пошук та розвідка підземних вод; оцінка гідрологічних умов родовищ корисних копалин.
Науковці кафедри провадять фундаментальні та прикладні дослідження в галузях інженерної геофізики, гідрології, інженерної геології в межах діяльності свого наукового підрозділу – галузевої лабораторії гідрогеологічних та інженерно-геологічних досліджень; обробка та інтерпретація даних гідрогеологічних, інженерно-геологічних досліджень; прогнозування надзвичайних ситуацій.
До основних публікацій працівників кафедри слід віднести:

Кузьменко Е. Д. Сферична геометрія та тригонометрія : конспект лекцій / Е. Д. Кузьменко. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2013. – 52 с.

Новітні технології прогнозування екзогенних геологічних процесів : [розробки вчених-винахідників ІФНТУНГу] / Е. Д. Кузьменко, О. М. Журавель, І. В. Чепурний, Т. Б. Чепурна // Інтелектуальний продукт вчених, винахідників і раціоналізаторів Прикарпаття, 2012 : каталог персп. винаходів, корисних моделей, пром. зразків і рац. пропоз. Галицьких кмітливців / Попович В. В., ред. [та ін.]. – Івано-Франківськ, 2013. – С. 17-19.

Геоінформаційні системи в геодезії, картографії та землеупорядкуванні : навч. посіб. / Е. Д. Кузьменко, О. М. Журавель, Л. І. Давибіда [та ін.]. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2012. – 703 с.

Давибіда Л. І. Довгострокове прогнозування природного режиму рівнів грунтових вод на прикладі території Дніпропетровської області / Л. І. Давибіда, Е. Д. Кузьменко // Геоінформатика. – 2012. – № 2. – С. 67-76.
Кузьменко Е. Д. Довгострокове прогнозування провально-просадкових проявів карсту : монографія / Е. Д. Кузьменко, І. В. Чепурний, П. П. Чалий. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2012. – 272 с. : іл., рис., табл. – Бібліогр.: с. 257-271.

Кузьменко Е. Д. Електрометрія : навч. посіб. / Е. Д. Кузьменко, С. М. Кулик. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2012. – 272 с.

Кузьменко Е. Д. Сферична геометрія та тригонометрія : конспект лекцій / Е. Д. Кузьменко. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2012. – 55 с.

Кузьменко Е. Д. Теорія поля : підручник / Е. Д. Кузьменко, М. В. Рева. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2012. – 460 с.

Моделювання осадження кремнезему на карбонатних породах / Г. Н. Азроян, Н. В. Журавель, Т. І. Луцишин [та ін.] // Наук. вісн. Івано-Франків. нац. техн. ун-ту нафти і газу. – 2012. – № 3. – С. 7-16.

Скриль В. А. Дослідження сучасних рухів земної поверхні : конспект лекцій / В. А. Скриль. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2012. – 35 с.

Давибіда Л. І. Закономірності динаміки рівнів підземних вод і чинників їх формування у межах території Дніпропетровської області / Л. І. Давибіда, Е. Д. Кузьменко // Геодинаміка. – 2011. – № 1. – С. 83-93.

Кузьменко Е. Д. Про необхідність комплексного використання часових факторів при середньо- та довгостроковому прогнозуванні зсувних процесів / Е. Д. Кузьменко, Л. В. Штогрин // Наук. вісн. Івано-Франків. нац. техн. ун-ту нафти і газу. – 2011. – № 2(28). – С. 63-73.

Прогнозування екзогенних геологічних процесів. Частина 1. Теоретичні передумови прогнозування екзогенних геологічних процесів. Закономірності активізації зсувів / Е. Д. Кузьменко, О. М. Журавель, Т. Б. Чепурна [та ін.] // Геоінформатика. – 2011. – № 3. – С. 61-74.

Прогнозування екзогенних геологічних процесів. Частина 2. Закономірності розвитку поверхневих проявів карсту та селів. Геоінформаційна система прогнозування екзогенних геологічних процесів / Е. Д. Кузьменко, О. М. Журавель, Т. Б. Чепурна [та ін.] // Геоінформатика. – 2011. – № 4. – С. 58-77.

Чепурна Т. Б. Геоінформаційний аналіз впливу тектонічної будови території Карпатського регіону на просторовий розподіл селевих осередків / Т. Б. Чепурна // Наук. вісн. Івано-Франків. нац. техн. ун-ту нафти і газу. – 2011. – № 2(28). – С. 74-80.

Чепурна Т. Б. Довгостроковий часовий прогноз селевої активності на території гірськокарпатського гідрогеологічного району / Т. Б. Чепурна, Е. Д. Кузьменко // Геодинаміка. – 2011. – № 1. – С. 38-46.

Чепурна Т. Б. Прогностична геоінформаційна модель селенебезпеки як чинник забезпечення надійності експлуатації трубопроводів / Т. Б. Чепурна // Наук. вісн. Івано-Франків. нац. техн. ун-ту нафти і газу. – 2011. – № 3(29). – С. 95-99.

Грудень 1944 року – створено газонафтопромисловий факультет

У грудні 1944 року у структурі Львівського політехнічного інституту на базі колишнього нафтового відділу відкрито нафтовий факультет, до якого в 1945 році приєдналася частина контингенту студентів Уфимського філіалу Московського нафтового інституту.
Перший повоєнний рік в інституті й на факультеті розпочався у напівзруйнованих корпусах, пограбованих навчальних та науково-дослідних лабораторіях і кабінетах, без належного матеріально-технічного та кадрового забезпечення.
Посильну допомогу у відбудові матеріально-технічної бази, налагодженні навчальної та наукової роботи інституту надали союзна та республіканська академії наук, Київський та Ленінградський політехнічні інститути, наркомати та підприємства СРСР, обласні органи влади.
На факультеті було зосереджено підготовку фахівців із спеціальностей: «геологія та розвідка нафтових і газових родовищ»; «геофізичні методи пошуків та розвідки корисних копалин», «буріння нафтових і газових свердловин»; «розробка та експлуатація нафтових і газових родовищ»; «хімічна технологія нафти і газу»; «економіка та організація нафтової і газової промисловості».
У 1949 році факультет здійснив перший повоєнний випуск 79 спеціалістів-нафтовиків, серед яких був і майбутній декан факультету Федоров А. О.
Для забезпечення потреб нафтогазової промисловості у спеціалістах факультет збільшив набір студентів і за їх чисельністю, кількістю випускних кафедр та спеціальностей став найбільшим у ЛПІ. Тому в 1951-1952 н. р. його поділили на три: геологорозвідувальний, гірничопромисловий та нафтопромисловий.
У 1953-1954 н. р. гірничопромисловий факультет об’єднали з нафтопромисловим, а в 1957-1958 н. р. геологорозвідувальний факультет реформували у геодезичний, а нафтові спеціальності приєднали до нафтопромислового, повернувши йому попередню назву «нафтовий».
На факультеті працювали відомі вчені: академіки Сельський В. О., Порфир’єв Б. В., Суботін С. І., професори Бородкін В. Й., Кухтін І. М., Ладиженський М. Р., Попов С. М., Снарський О. М. та ін.
24 серпня 1963 року було видано наказ МВ і ССО УРСР про переведення з 1 вересня 1963 р. нафтового факультету до м. Івано-Франківська. Деканом факультету нафтової і газової промисловості було призначено старшого викладача Федорова А. О.
З 1 вересня 1964 року відповідно до наказу МВ і ССО УРСР факультет нафтової і газової промисловості поділили на два: газонафтопромисловий та геологорозвідувальний.
У 1966-1967 н. р. на базі спеціальностей «автоматизація виробничих процесів видобутку і транспорту нафти і газу», «автоматизація виробничих процесів переробки нафти і газу» та «економіка і організація нафтової і газової промисловості» відкрили факультет автоматизації й економіки.
У 1976 р. на базі спеціальностей «проектування та експлуатація газонафтопроводів, газосховищ і нафтобаз» та «спорудження газонафтопроводів, газосховищ і нафтобаз» організували факультет нафтогазопроводів. На газонафтопромисловому факультеті залишилися дві випускні кафедри: буріння нафтових і газових свердловин і розробки та експлуатації нафтових і газових родовищ.
В 1987-1988 н. р. за значний внесок у підготовку спеціалістів для нафтогазової промисловості СРСР та вагомі успіхи в науковій роботі колектив газонафтопромислового факультету був нагороджений Почесною грамотою ЦК КПРС, Ради Міністрів СРСР, ЦК ВЛКСМ та ВЦСПС.
У 1994 р. на факультеті організували випускну кафедру морських нафтогазових споруд (завідувач – професор Яремійчук Р. С.) та здійснили перший набір студентів на спеціалізацію «морські нафтогазові технології».
У 2003 році до складу факультету ввійшла кафедра безпеки життєдіяльності (завідувач – професор Семчук Я. М.), яка готує фахівців за спеціалізацією «охорона праці в нафтовому виробництві»
Факультетом проведена велика підготовча робота для проведення навчального процесу за кредитно-модульною системою. У 2004-2005 н. р. на факультеті сформовано дві експериментальні групи, які навчаються за робочими планами відповідно до Болонської декларації. Наукова робота вчених факультету спрямована на розроблення нових технологій буріння нафтових і газових свердловин, розробки та експлуатації нафтових і газових родовищ.
Запорукою успішної діяльності факультету є високий науковий потенціал професорсько-викладацького складу. Факультет пишається своїми випускниками, які працювали і продовжують працювати у всіх нафтогазовидобувних підприємствах, науково-дослідних і проектних організаціях та навчальних закладах України на посадах керівників, головних та провідних спеціалістів.
До основних публікацій працівників факультету за останні роки можна віднести:

Бойко В. С. Методика проектування електровідцентрово-насосної експлуатації нафтових свердловин / В. С. Бойко, Л. М. Кеба // Розвідка та розробка нафт. і газ. родовищ. – 2013. – № 2. – С. 106-116.

Бойко В. С. Кольматація тріщин дрібнодисперсним матеріалом при тампонуванні тріщинувато-пористо середовища як процес нелінійної адсорбції Ленгмюра / В. С. Бойко, Р. В. Бойко // Наук. вісн. Івано-Франків. нац. техн. ун-ту нафти і газу. – 2013. – № 1. – С. 61-68.

Використання "дерева відмов" як методу структурного аналізу штангової насосної установки / Б. В. Копей, В. Б. Копей, О. Р. Мартинець [та ін.] // Розвідка та розробка нафт. і газ. родовищ. – 2013. – № 2. – С. 62-71.

Використання поліуританових покриттів у процесі ремонту насосних штанг / Б. В. Копей, О. І. Стефанишин, О. Р. Мартинець, А. Б. Стефанишин // Наук. вісн. Івано-Франків. нац. техн. ун-ту нафти і газу. – 2013. – № 1. – С. 120-125.

Возний В. Р. Аналіз методів інтенсифікації припливу вуглеводнів на родовищах НГВУ "Бориславнафтогаз" і оцінка коефіцієнта нафтгазовилучення / В. Р. Возний, О. В. Дудра // Розвідка та розробка нафт. і газ. родовищ. – 2013. – № 1. – С. 215-225.

Вплив мастила на вібраційні характеристики редуктора верстата-гойдалки / В. Б. Копей, Б. В. Копей, О. В. Євчук, О. І. Стефанишин // Нафтогаз. галузь України. – 2013. – № 1. –
С. 18-21.

Деякі напрями удосконалення технології спорудження свердловин на сланцевий газ / М. А. Мислюк, З. Д. Хоминець, Ю. М. Салижин [та ін.] // Нафтогаз. галузь України. – 2013. – № 1. – С. 40-45.

Експериментальні дослідження удосконаленого гідравлічного генератора імпульсно-хвильової дії на нафтоносний пласт / М. В. Худін, О. М. Карпаш, С. П. Ващишак, О. І. Гутак // Розвідка та розробка нафт. і газ. родовищ. – 2013. – № 2. – С. 94-105.

Касянчук С. В. Особливості розробки покладів нетрадиційного газу / С. В. Касянчук, Л. П. Мельник, О. Р. Кондрат // Нафтогаз. галузь України. – 2013. – № 2. – С. 38-43.

Кондрат О. Р. Сланцевий газ: проблеми і перспективи / О. Р. Кондрат, Н. М. Гедзик // Розвідка та розробка нафт. і газ. родовищ. – 2013. – № 2. – С. 7-18.

Кондрат Р. М. Розробка та експлуатація газових і газоконденсатних родовищ : навч. посіб. / Р. М. Кондрат, О. Р. Кондрат, Н. С. Дремлюх. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2013. – 282 с.
Копей Б. В. Аналіз відмов морського противикидного обладнання / Б. В. Копей, Р. В. Іванків, Ю. Р. Мосора // Розвідка та розробка нафт. і газ. родовищ. – 2013. – № 2. – С. 152-158.

Копей Б. В. Розрахунок міцності морських стояків при дії зовнішніх навантажень, внутрішнього тиску та температурного розширення / Б. В. Копей, М. Г. Яриновський // Наук. вісн. Івано-Франків. нац. техн. ун-ту нафти і газу. – 2013. – № 1. – С. 105-110.

Метеорологія : конспект лекцій / С. О. Овецький, О. Р. Мартинець, Я. Я. Якимечко, Я. М. Фем'як. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2013. – 184 с.

Основи океанології : конспект лекцій / С. О. Овецький, Я. Я. Якимечко, Я. М. Фем'як, О. Р. Мартинець. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2013. – 79 с.

Чудик І. І. Модифікована паливно-бітумна ванна / І. І. Чудик, М. І. Оринчак, О. С. Бейзик // Розвідка та розробка нафт. і газ. родовищ. – 2013. – № 1. – С. 167-173.

Бойко В. С. Проектування розробки нафтових свердловин : підручник / В. С. Бойко. – Івано-Франківськ : Нова Зоря, 2012. – 588 с. : рис., табл. – Бібліогр.: с. 576-580.

Буріння нафтових і газових свердловин : конспект лекцій / Я. С. Коцкулич, І. М. Ковбасюк, О. Б. Марцинків, І. І. Чудик. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2012. – 189 с.

Волобуєв А. І. Комп'ютеризація технологічних розрахунків в бурінні : конспект лекцій / А. І. Волобуєв. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2012. – 145 с. : рис., табл. – Бібліогр.: с.145.

Мислюк М. А. Буріння свердловин : довідник: у 5 т. Т. 4 : Завершення свердловин / М. А. Мислюк, І. Й. Рибчич. – К. : Інтерпрес ЛТД, 2012. – 608 с. : іл., рис., табл. – Бібліогр.: с. 597-599.

Підвищення надійності газотранспортних систем : монографія / Б. В. Копей, А. Бенмуна, В. І. Слободян [та ін.]. – Івано-Франківськ : ІФНТУНГ, 2012. – 300 с. : іл., рис., табл. – Бібліогр.: с. 298-299.

У 2014 році минає:

50 років з часу створення кафедри газонафтопроводів, газонафтосховищ і нафтобаз, яка пізніше була поділена на дві:
транспорту і зберігання нафти і газу та спорудження трубопроводів і сховищ;

50 років з часу переведення кафедри нафтогазового обладнання з Львівського політехнічного інституту до Івано-Франківська;

50 років з часу створення механічного факультету, до складу якого ввійшли кафедри нафтового обладнання, технології машинобудування, вищої математики і механіки, деталей машин та теорії механізмів і машин, металознавства і конструкційних матеріалів, креслення;

45 років з часу створення підготовчого відділення при Івано-Франківському національному технічному університеті нафти і газу;

45 років з часу першого випуску інженерів-механіків за спеціальністю «експлуатація автомобільного транспорту» на кафедрі «Охорона праці і теплотехніка»;

25 років з часу проведення першого набору студентів на кафедру зносостійкості і відновлення деталей машин;

20 років з часу створення факультету довузівської підготовки, першим деканом факультету став доцент Василишин Я. В.;

10 років з часу створення кафедри інформатики;

10 років з часу створення кафедри комп’ютерних систем і мереж.