Інвентаризація як основний засіб збереження бібліотечного фонду

З метою підвищення професійної кваліфікації бібліотечних працівників обласного методичного об’єднання відбулося засідання секції з питань формування та збереження фондів. Цього разу питання інвентаризації бібліотечного фонду стало головною темою організованого семінару-практикуму.

Сьогодні основним інформаційним ресурсом бібліотек залишається документний фонд, одним з основних засобів збереження якого є планова інвентаризація. Відповідно до наказу Державного казначейства України «Про внесення змін до «Інструкції з інвентаризації матеріальних цінностей, розрахунків та інших статей балансу бюджетних установ» №311 від 02.09.2010р., будь-яка бібліотека, незалежно від обсягу та цінності її фондів, зобов’язана проводити їх інвентаризацію «один раз у п’ять років або протягом п’яти років з охопленням інвентаризацією щорічно не менше 20% одиниць бібліотечного фонду із обов’язковим завершенням розпочатої інвентаризації цього майна в структурному підрозділі…протягом тридцяти днів». Про основні методи та способи перевірки бібліотечного фонду, які застосовуються в науково-технічній бібліотеці ІФНТУНГ, які відповідають вимогам та встановленим термінам вищезазначеного наказу, розповіла завідувач відділу книгозберігання НТБ Т.В. Степашкіна. (Детальніше)

metod20413.jpg

Акцентувалась увага на етапах перевірки фонду: це підготовча робота, перевірка фонду, підбиття підсумків та складання актів. Представники інших вузівських бібліотек (Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника та Івано-Франківського національного медичного університету) поділилися своїм досвідом інвентаризації бібліотечного фонду, тим більше що способи перевірки відрізняються, адже вибір залежить від умов роботи бібліотеки, виду розстановки та обсягу її фонду. Залежно від цих критеріїв і виділяють три основні способи інвентаризації бібліотечного фонду:
- звірка з документами індивідуального обліку (інвентарними книгами);
- перевірка за допомогою контрольних талонів;
- перевірка за топографічним каталогом.

Учасниками семінару-практикуму активно обговорювались позитивні моменти кожного із способів та частково недоліки. Також було розглянуто нормативні документи, які забезпечують процес інвентаризації, питання матеріальної відповідальності працівників бібліотеки у випадку виявленої недостачі документів.

metod20413.jpg

Запровадження нових інформаційних технологій за допомогою бібліотечних інформаційних систем дозволяє автоматизувати всі бібліотечні процеси, у тому числі і процес інвентаризації фонду. Саме про технічні можливості бібліотеки та програмного продукту «УФД/Бібліотека», завдяки яким буде оптимізовано процес інвентаризації документного фонду, більш детально розповів заступник директора з комп’ютеризації науково-технічної бібліотеки Т.Р. Стисло. Цей процес знаходиться на стадії вивчення та розробки. Щоб в кінцевому результаті запровадити технологічні розробки з використанням можливостей «УФД/Бібліотека», необхідно закупити сканери з внутрішньою пам’яттю для перевірки в автоматизованому режимі. Відомо, що існують новітні моделі таких сканерів із накопичувачем, що зберігає у своїй пам’яті зчитані штрих-коди. При підключенні сканера до комп’ютера є можливість зберігати ці шрих-коди на його жорсткому диску. Це питання викликало активне обговорення учасників семінару-практикуму. Адже такий спосіб має суттєві переваги. Визначальним фактором є те, що дана методика дозволить провести інвентаризацію, не зупиняючи процесів обслуговування користувачів бібліотеки.

metod20413.jpg

Заняття з підвищення кваліфікації в черговий раз показало, що в умовах автоматизованих технологій необхідно опановувати нові знання, які за рахунок чіткого системного підходу до виконання традиційних технологічних процесів сприятимуть підвищенню якості бібліотечної роботи та мінімізації витрат робочого часу.