Ім’я, повернене із небуття

Отак би й нині незалежній Україні
Бог дав таких новітніх Пулюїв!
Петро Іванов

Іван Пулюй… Це ім'я повернулося до нас із забуття, як і багато інших постатей, яскравих і непересічних, які не з власної волі змушені були працювати поза межами України. Фундаментальні праці з фізики та електротехніки, науково-популярні, пу¬бліцистичні праці, спогади Івана Пулюя - талановитого фізика, вдумливого філософа, щирого українського патріота, є актуальні й сьогодні, коли Українська Держава утверджує свою незалежність.
2 лютого 2020 року виповнюється 175 років від дня народження відомого вченого і патріота України – Івана Пулюя.
Сягнути вершин світової науки, стати відомим громадським діячем, політиком, патріотом зумовила його велика любов до України. Вихований батьками на українській землі, в атмосфері щирого українського світогляду, в умовах бездержавності своєї батьківщини, Іван Пулюй увібрав у себе вже змалку довічну велику любов до рідної мови, історії, культури.
Народився Іван Пулюй в 1845 році в містечку Гримайлові (тепер Підволочиський р-н) на Тернопільщині в релігійній греко-католицькій родині. В 1864 році закінчив Тернопільську гімназію. Навчався на теологічному (1864-1869 рр.) і філософському (1869-1872 рр.) факультетах Віденського університету. Деякий час вивчав електротехніку в Страсбурзькому університеті, де в 1877 році захистив дисертацію і здобув ступінь доктора філософії.
Наукові дослідження Пулюя стосуються електричних розрядів у газах, молекулярної фізики та електротехнічних змінних струмів. Надзвичайно вагомим є внесок Пулюя в дослідження процесів у газорозрядних трубках, зокрема катодних променів та променів, що пізніше дістали назву рентгенівських. За твердженням ряду дослідників, він був першим винахідником у 1883 році “рентгенівської трубки”. Пулюй є винахідником багатьох електротехнічних приладів, наприклад точного апарату для визначення механічного еквіваленту тепла, фосфоресцентної лампи тощо. Автор понад 50 наукових та науково-популярних праць, написаних українською, німецькою та англійською мовами. Спільно з П.Кулішем та І.Нечуй-Левицьким працював над перекладом Псалтиря та Євангелія. Пулюй у Відні вперше опублікував молитовник українською мовою.
Помер видатний вчений та громадсько-культурний діяч Іван Пулюй 31 січня 1918 року у Празі, де і похований.
Іван Пулюй був особистістю, котра значною мірою випередила свій час. Залишаючись взірцем самовідданого й безкорисливого служіння науці й рідному народу, він своїм життям подає нам уроки глобального гуманізму і простої, щирої людяності, які втілені в його життєвому кредо: “… нема більшого гонору для інтелігентного чоловіка, як берегти свою і національну честь, і без нагороди вірно працювати для добра свого народу, щоб забезпечити йому кращу долю.”
В читальному залі технічних та гуманітарних наук (ІІ пов., к.23) представлена тематична книжкова виставка “Іван Пулюй: життя в ім’я науки" (до 175-річчя від дня народження). Запрошуємо до перегляду!

socrat2.jpg