Гончарук, Микола Іванович


Гончарук, Микола Іванович
Зменшення втрат природного газу в трубопроводах низького та середнього тиску : дис. ... канд. техн. наук : спец. 05.15.13 "Нафтогазопроводи, бази та сховища" : Дата захисту 10.12.03 / М. І. Гончарук. - Івано-Франківськ, 2003. - 164 с. - 121-133.

Визначення головних причин втрат природного газу та розробка ефективних методів їх зменшення в трубопроводах низького та середнього тиску .
Досягнення мети вимагає розв'язання таких задач:
1. Розробка ефективної методики дослідження корозійних процесів на підземних ділянках газопроводів та створення комп'ютеризованої установки для корозійно-механічних випробовувань.
2. Розробка методики дослідження впливу температури навколишнього та робочого середовищ на покази побутових лічильників газу.
3. Дослідження деформівної системи "труба - ґрунтовий масив" методами механіки підземних споруд та механіки корозійного руйнування з метою оцінки стабільності фізико-механічних властивостей матеріалу газопроводу в процесі експлуатації і виявлення причин розгерметизації.
4. Удосконалення способу обліку витрат природного газу, який протікає по одному газопроводу, шляхом розширення діапазону вимірювань із забезпеченням вимог достатності нижньої і верхньої границь вимірювань.
5. Теоретичні та експериментальні дослідження процесів теплообміну робочого і навколишнього середовищ при обліку газу та розробка номограм для визначення поправочних температурних коефіцієнтів до обсягів споживання газу.
6. Експериментальне обґрунтування доцільності використання лічильників газу в трубопроводах низького та середнього тиску.
Об'єкт дослідження - газопроводи низького та середнього тиску.
Предмет дослідження - втрати природного газу в трубопроводах низького та середнього тиску.
Методи дослідження. Комплексні дослідження деформівної системи "труба - ґрунтовий масив" проводили сучасними методами механіки підземних споруд та механіки корозійного руйнування, а також за розробленою і апробованою методикою корозійно-механічних випробовувань матеріалу газопроводів з комп'ютерною реєстрацією параметрів процесу повзучості та обробкою експериментальних даних у середовищі Origin 6.0, Axum 5.0, Statistica 6.0 та інших спеціалізованих програмних пакетів. Дослідження достовірності і точності обліку газу здійснювали з використанням теорій: теплопровідності, тепломасообміну, розширень, обслуговування складних систем, переносу, а також за розробленою методикою дослідження впливу температури навколишнього та робочого середовищ на покази побутових лічильників газу, яка дозволяє отримати високу точність та достовірність результатів експерименту.

ЗМІСТ
ВСТУП
1. СУЧАСНИЙ СТАН ПРОБЛЕМИ ТА ПОСТАНОВКА ЗАДАЧІ ДОСЛІДЖЕННЯ
1.1. Система функціонування ринку природного газу України та його структурна перебудова
1.2. Аналіз причин втрат природного газу
1.2.1. Втрати в газопроводах, пов'язані з тривалим терміном їх експлуатації
1.2.2. Комерційні втрати
1.2.3. Втрати через некоректність обліку
1.3. Стан та перспективи виробництва і реалізації скрапленого газу в Україні
1.4. Постановка задачі дослідження

2. МАТЕРІАЛИ ТА МЕТОДИКА ДОСЛІДЖЕНЬ
2.1. Вибір матеріалу труб та розробка методики корозійно-механічних випробовувань
2.2. Методика дослідження достовірності і точності обліку газу
2.2.1. Методика дослідження впливу температури навколишнього та робочого середовищ на покази побутових лічильників газу
2.2.2. Удосконалення способу обліку витрат природного газу

3. ДОСЛІДЖЕННЯ ДЕФОРМІВНОЇ СИСТЕМИ „ТРУБА - ҐРУНТОВИЙ МАСИВ"
3.1. Деформація металу газопроводу при тривалому статичному навантаженні
3.2. Корозійно-механічна поведінка металу газопроводу
3.3. Захист газопроводів від корозії на стадії проектування

4. ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ДОСТОВІРНОСТІ ТА ПІДВИЩЕННЯ ТОЧНОСТІ ОБЛІКУ ВИТРАТИ ПРИРОДНОГО ГАЗУ
4.1. Вплив температури робочого та навколишнього середовищ на достовірність і точність обліку газу
4.2. Експериментальне обґрунтування доцільності використання лічильників газу в трубопроводах низького та середнього тиску
ВИСНОВКИ
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
ДОДАТКИ