До 100 - річчя ЗУНР

talanty_ukr.jpg

До відзначення 100-річчя ЗУНР в читальному залі технічних та гуманітарних наук (кім. 23, ІІ поверх) організована книжкова виставка «ЗУНР: становлення нашої державності», яка дає можливість користувачам більш детально ознайомитись з ключовими історичними подіями проголошення Західноукраїнської Народної Республіки. Епіграфом до виставки стали слова Й.Сліпого: «Нікчемний той народ, який не вшановує пам'ять своїх героїв, які боролись за волю і незалежність своєї держави».

На книжковій виставці експоновано літературу, що висвітлює тогочасні події, серед якої: «Станіславів – столиця ЗУНР» П.Арсенича, «Українська Народна Республіка» Б.Тищика, «Перший листопад 1918 року на західних землях України» М.Гуцуляка та ін.

13 листопада 1918 року УНРада затвердила Конституційні основи новоствореної держави – «Тимчасовий основний закон про державну самостійність українських земель колишньої Австро-Угорської імперії», нова держава отримала назву «Західноукраїнська Народна Республіка». В цьому законі закріплювались верховенство і суверенність народу, який мав здійснювати їх через свої представницькі органи. Гербом ЗУНР став золотий лев на синьому полі, прапором – синьо-жовтий, гімном – пісня «Вже воскресла Україна» («Ще не вмерла Україна»).

Польські керівні кола не змирилися з утворенням ЗУНР. Уже з перших днів листопада на вулицях Львова розгорілись збройні сутички між українськими і польськими загонами. Бої проходили з перемінним успіхом, та у ніч на 22 листопада українські підрозділи змушені були залишити Львів. Уряд ЗУНР переїхав до Тернополя, а з січня 1919 р. до Станіслава. 22 січня 1919 р. у Києві, на Софіївській площі, було урочисто проголошено Акт про злуку ЗУНР і УНР, який мав декларативний символічний характер. Проте боротьба не була марною. Урядові ЗУНР вдалося налагодити адміністрацію краю, забезпечити функціонування шкіл, пошти, телеграфу, залізниці і прийняти цілу низку законів.

Західноукраїнська Народна Республіка проіснувала 257 днів. Безсумнівно, поразку ЗУНР зумовив цілий ряд факторів. Проте жоден з них не здатний перекреслити роль цього державного утворення в історичному просуванні українського народу шляхом національної свободи і державної незалежності. ЗУНР увійшла в історію як героїчна сторінка у боротьбі українського народу за незалежність, вільний демократичний розвиток. Запрошуємо всіх бажаючих до перегляду тематичної виставки.

socrat2.jpg

socrat2.jpg

socrat2.jpg