День українського козацтва

talanty_ukr.jpg

Чотирнадцятого жовтня відзначається одне з найбільш шанованих свят в Україні - свято Покрови Пресвятої Богородиці. З 1999 року свято Покрови в Україні відзначається як День українського козацтва. Святу Покрову запорожці вважали своєю покровителькою і хоронителькою всієї України. Саме в цей день складали присягу молоді вояки та відбувалися вибори нового отамана. Ікону Божої матері брали з собою, йдучи в похід.

Перші письмові згадки про українських козаків зустрічаються у 1489 р. Але різке зростання чисельності козацтва припадає на XVI ст. У 1552-1556 рр. канівський і черкаський староста Дмитро Іванович Вишневенький (Байда) (7-1564 р.) об'єднує козаків, створюючи за порогами Дніпра на о. Мала Хортиця козацький центр - Запорозьку Січ., яка мала свій військовий, пра вовий та територіальний устрій. За формою правління це була козацька демократична республіка та стала зародком нової української (козацької) державності.

Основним напрямом зовнішньої політики Запорозької Січі була боротьба проти татарсько-турецької агресії. Цю функцію козацтво взяло на себе з самого початку свого існування. Завдяки своєму розташуванню, Січ посідала важливе місце в міждержавних відносинах країн Європи і Азії.

Наприкінці XVI - на поч. XVII ст. Січ стала центром визвольного руху українського народу. Проте таке сусідство було невигідне імперському уряду Росії, загрожувало її кріпосному ладу. Отримавши перемогу в російсько - турецькій вйні, наприкінці травня 1775 р. регулярні російські війська зруйнували Січ. Ліквідація Запорозької Січі стала однією з найважливіших подій української історії другої половини XVIII ст. Із нею відходила в минуле козацька доба.

Для українського народу запорожці були і залишаться уособленням кращих людських якостей і виразниками незламного національного духу, прикладом для наступних борців за незалежність України. Також в цей день1942 року було офіційно створено Українську Повстанську Армію, яка обрала собі свято Покрови за день Зброї.

talanty_ukr.jpg

Відроджуючи давні козацькі традиції, в Україні утворилося сучасне українське козацтво як система самодіяльних об’єднань громадян України.

З метою ознайомити користувачів зі славною історією Запорозької Січі на абонементі художньої літератури (к.22, ІІ пов.) організована ілюстрована книжкова виставка «Повставайте, козаченьки честь і волю захищать», на якій представлені художні твори, твори мистецтва та історичні факти часів козаччини.

Також у читальному залі наукових та періодичних видань (к.33, ІІІ пов.) організовано тематичну книжкову виставку «Лине слава козацька із далеких віків». Відвідавши виставку, ви зможете ознайомитись з історією козацтва, видатними козацькими діячами та гетьманами. Виставка розрахована на широке коло читачів.